REKLAMA

Emerytury byłych funkcjonariuszy SB. Sąd zmienił już 419 decyzji o obniżce świadczeń

2021-06-15 15:11
publikacja
2021-06-15 15:11
Emerytury byłych funkcjonariuszy SB. Sąd zmienił już 419 decyzji o obniżce świadczeń
Emerytury byłych funkcjonariuszy SB. Sąd zmienił już 419 decyzji o obniżce świadczeń
fot. iStock / / Pexels

Warszawski sąd okręgowy zmienił już 419 decyzji o obniżeniu emerytur byłym funkcjonariuszom Służb Bezpieczeństwa PRL; w jednym przypadku odwołanie zostało oddalone - dowiedziała się PAP w tym sądzie. Na rozpatrzenie czeka jeszcze ponad 25 tys. odwołań.

Obniżenie tych świadczeń nastąpiło na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej, która zaczęła obowiązywać w październiku 2017 r. Prawie 39 tys. byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL obniżono emerytury i renty; nie mogą być one wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, do poniedziałku do Sądu Okręgowego w Warszawie wniesiono 25 tys. 446 odwołań od decyzji o obniżeniu tych świadczeń, z czego w 420 sprawach zapadły juz wyroki. W 419 przypadkach sąd uwzględnił roszczenia. Jedno odwołanie od decyzji o obniżce zostało oddalone.

Z informacji przekazanej przez sąd okręgowy wynika też, że 11 tys. 074 sprawy pozostają zawieszone w związku z postępowaniem przed TK.

Chodzi o postępowanie zainicjowane pytaniem stołecznego sądu okręgowego ws. konstytucyjności przepisów tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Warszawski sąd zakwestionował zgodność przepisów tej ustawy m.in. z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych, zaufania obywatela do państwa prawa i stanowionego przez niego prawa i niedziałania prawa wstecz.

Pytanie sądu dotyczy także sposobu i trybu uchwalenia zaskarżonych przepisów oraz "wątpliwości, czy spełnione zostały merytoryczne przesłanki do ich uchwalenia". Tzw. ustawa dezubekizacyjna, czyli nowelizacja przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji i innych służb, przyjęta została przez Sejm 16 grudnia 2016 r. podczas posiedzenia w Sali Kolumnowej.

Trybunał Konstytucyjny badał tę sprawę na rozprawie. Termin ogłoszenia wyroku był jednak kilkukrotnie zmieniany. Trybunał miał zająć się tą sprawa w czwartek, odwołano jednak rozprawę z uwagi na "konieczność przeprowadzenia uzupełniającego postępowania dowodowego". Obecnie nie ma wyznaczonego terminu publikacji orzeczenia.

Z kolei już w środę Trybunał ma zająć się pytaniem prawnym krakowskiego sądu okręgowego ws. obniżenia policyjnej renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom SB. Sprawa dotyczy w związku z tym tylko jednego z przepisów ustawy dezubekizacyjnej.

W połowie września ub.r. w uchwale Izby Pracy Sądu Najwyższego w kontekście obniżenia emerytur b. funkcjonariuszy PRL orzeczono, że kryterium służby na rzecz totalitarnego państwa powinno być oceniane na podstawie wszystkich okoliczności sprawy, w tym także na podstawie indywidualnych czynów i ich weryfikacji pod kątem naruszenia podstawowych praw i wolności człowieka. Sędziowie SN, odnosząc się do sprawy w TK, wskazali, że Trybunał orzeka, czy ustawa jest zgodna z konstytucją, zaś SN odpowiedział, jak rozumieć określone zapisy z ustawy i że rozstrzygnięcia obu organów nie konkurują ze sobą. (PAP)

Autor: Mateusz Mikowski

mm/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jacyna2017
Biedactwa - w końcu się napocili przy pałowaniu bezbronnych! Nasze problemy z tożsamością wynikają z tego, że 'demokraci' od p Michnika nie nazwali spraw po imieniu (korzenie?) - bandytów bandytami. Komunizm nie miał Norymbergi, choćby lokalnej! Przyjdzie PO lub p Hołownia i odda resztę!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki