REKLAMA

Elon Musk zaprezentował statek kosmiczny Starship

2019-09-29 05:23
publikacja
2019-09-29 05:23
SpaceX

Miliarder i właściciel firmy SpaceX Elon Musk zaprezentował w sobotę prototyp statku kosmicznego Starship, który - jak powiedział - będzie mógł przewozić zarówno ludzi jak i zaopatrzenie na Księżyc, ale także na Marsa i powrócić na Ziemię lądując pionowo.

/ SpaceX

W przemówieniu wygłoszonym w ośrodku kosmicznym Spacex w Boca Chica Village, na południu Teksasu Musk powiedział, że pierwszy próbny lot statku Starship odbędzie się za 1 - 2 miesiące.

Statek ma zostać wyniesiony na wysokość kilkudziesięciu kilometrów po czym powróci na Ziemię.

Musk podkreślił, że aby załogowe loty kosmiczne na dalsze odległości były możliwe niezbędne są statki kosmiczne wielokrotnego użytku. Dodał przy tym, że loty takie okażą się w niedalekiej przyszłości konieczne ze względu na wyczerpywanie się zasobów naturalnych Ziemi.

Ludzkość musi zacząć poszukiwać nowych źródeł zaopatrzenia w surowce i energię a eksploracja przy pomocy aparatów bezzałogowych ma granice możliwości - powiedział Musk.

Prezentacja statku Starship odbyła się w 11 rocznicę pierwszego lotu na orbitę okołoziemską rakiety nośnej SpaceX.

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (22)

dodaj komentarz
django
Musk król ściemy. Póki co wyciągnął setki miliardów dolarów na rakietę lądującą na dupie i wystrzelił samochod na blizej nieokreśloną orbitę. No brawo po prostu. Stąd do lotu na Marsa to brakuje sto lat świetlnych. Ale zanim się ktoś zorientuje że to zwykłe wyciąganie kasy to zdąży wydymać jeszcze wieeeelu Musk król ściemy. Póki co wyciągnął setki miliardów dolarów na rakietę lądującą na dupie i wystrzelił samochod na blizej nieokreśloną orbitę. No brawo po prostu. Stąd do lotu na Marsa to brakuje sto lat świetlnych. Ale zanim się ktoś zorientuje że to zwykłe wyciąganie kasy to zdąży wydymać jeszcze wieeeelu frajerów i podatników na kolejne miliardy może biliony dolarów.
innowierca
dzis rano naukowcy wypowiedzieli sie oficjalnie ,zeby to traktowac z przymruzeniem oka .Bylo na BBC , jest tez w prasie .
filippus
Dobrze że mają takie plany. Jak najszybciej trzeba zdobyć kolejne zasoby surowców naturalnych.
grzegorzkubik
To jest mój temat. Kosmos, loty w przestrzeń kosmiczną i ekspedycja na Księżyc a później na Marsa. Piękna sprawa. Postęp technologiczny powinien teraz przyspieszyć.
innowierca
Chinczyli przyznali ze przy dzisiejszej technologii przygotowanie zalogowej wyprawy na ksiezyc z przygotowaniem statku, zabierze okolo 10 lat. Tyle samo NASA potrzebuje czasu zeby wrocic?? na ksiezyc. Przygotowanie typowych bezzalogowych misji, czyli wyslanie malutkiej sondy na ktorys z ksiezycow Jowisza zajmuje okolo 5 lat. Taki Chinczyli przyznali ze przy dzisiejszej technologii przygotowanie zalogowej wyprawy na ksiezyc z przygotowaniem statku, zabierze okolo 10 lat. Tyle samo NASA potrzebuje czasu zeby wrocic?? na ksiezyc. Przygotowanie typowych bezzalogowych misji, czyli wyslanie malutkiej sondy na ktorys z ksiezycow Jowisza zajmuje okolo 5 lat. Taki statek zalogowy chocby z filmu Marsjanin
z Mattem Dammon nie jest nawet w budowie. To trzeba budowac na orbicie, a to kilka lat przygotowan do budowy, plus kilka sama budowa. Dlatego tak ucichlo po roku 2000 na wiele lat z budowa chocby promow kosmicznych. Kupa kasy, nie ma technologii i wszystko to (podroz na Marsa) to soiew przyszlosci. Dlatego najwieksza kase wklada sie teraz w SI i robotyke, bo roboty raczej bedzie sie wysylac niz ludzi, skoro nie potrzeba systemow podtrzymywania zycia na roczna podroz. Przykro mi ale uridziles sie za wczesniej. Statek z filmu Marsjanin to minimum 20 lat-najszybciej.
wonsz
Niestety, my powrotu człowieka w kosmos prawdopodobnie nie doczekamy. Nie ma ku temu woli, ani społecznej, ani politycznej. Nasza cywilizacja ma teraz inne problemy i priorytety. Uchodźcy, LGBT, prawa kobiet i zwierząt, kościoły i religie, dobrobyt dla wszystkich, zmniejszenie emisji - to są elektryzujące tematy. O tym się Niestety, my powrotu człowieka w kosmos prawdopodobnie nie doczekamy. Nie ma ku temu woli, ani społecznej, ani politycznej. Nasza cywilizacja ma teraz inne problemy i priorytety. Uchodźcy, LGBT, prawa kobiet i zwierząt, kościoły i religie, dobrobyt dla wszystkich, zmniejszenie emisji - to są elektryzujące tematy. O tym się mówi, o tym się pisze, na to przeznacza się zasoby ludzkie i finansowe. Podbój kosmosu wzbudza zainteresowanie raczej niewielkiej części populacji i mało kto powie, że powinien być finansowany przed chorymi dziećmi czy kolejnym rzecznikiem praw czegoś. A skoro tak, to finansowany nie będzie. I w ciągu kilkudziesięciu lat albo się powybijamy w wielkiej wojnie i zaczniemy od zera, albo zakisimy i pokojowo wyzdychamy z głodu na tej małej smętnej planetce zdolnej pomieścić może ze 2-3 miliardy ludzi żyjących na poziomie takim, na jakim my żyjemy.
Jedyna nadzieja w Chińczykach - jeśli nas czymś w kosmosie zaskoczą, zacznie się wyścig zbrojeń, przy okazji którego coś się może ruszyć w temacie.
ajwaj
Zabawne jest, ze wielu utopilo oszczednosci zycia na fejka TESLA, Kosztowal 300+ > teraz 200+ €
inaczej MELEX ultra LUX. Co innego spekulanci > 1. zarobi, 10 straci
Silnik 30 % tanszy od benzynowego (jak od pralki autom., pily tarczowjej), z podloga czolgu > akumulatory, bez sieci dystrybucji pradu, w firmie bez
Zabawne jest, ze wielu utopilo oszczednosci zycia na fejka TESLA, Kosztowal 300+ > teraz 200+ €
inaczej MELEX ultra LUX. Co innego spekulanci > 1. zarobi, 10 straci
Silnik 30 % tanszy od benzynowego (jak od pralki autom., pily tarczowjej), z podloga czolgu > akumulatory, bez sieci dystrybucji pradu, w firmie bez zadnych tradycji w budowie samochodów.
Pozary, wypadki sa zamiatne pod rywan
ajwaj
Wlasnie skonczne IAA=Internationalen Automobil-Ausstellung (IAA)= Targi Automobili Frankfurt > katastrofa

- spadek odwiedzajacych 2015 zwabiło nawet 922 000 osób, 2019 = 560 000 gości,
Elektryki ? Ciekawostki jak MELEX na polu golfowym. Patrza, gl. dzieci i ...nie kupuja, choc modelki OK :)
londonern
Fejka? Czy Ty masz jakiekolwiek pojecie o czym piszesz czy tylko tak skrobiesz, bo w strozowce nie masz co do roboty? Tesla wywalila kupe kasy w cala siec ladowarek, ich bateria (ergo silnik) przebija jakakolwiek konkurencje czy to w zasiegu, czy dlugosci zycia, czy tez w bezprzewodowym serwisie.
I co Ty z tymi melexami? Moze
Fejka? Czy Ty masz jakiekolwiek pojecie o czym piszesz czy tylko tak skrobiesz, bo w strozowce nie masz co do roboty? Tesla wywalila kupe kasy w cala siec ladowarek, ich bateria (ergo silnik) przebija jakakolwiek konkurencje czy to w zasiegu, czy dlugosci zycia, czy tez w bezprzewodowym serwisie.
I co Ty z tymi melexami? Moze powinienes odwiedzic specjaliste, bo Twoje posty sa tak chaotyczne, ze zajezdzaja lekka schizofrenia.
kimdzongtusk
Taką makietę też bym zbudował a nie jestem Muskiem i właścicielem Tesli. Info ratunkowe dla ratowania piramidy finansowej zwanej "Tesla" ( akcje) . A takie wizje jak Musk to my już z kumplami mieliśmy dawno na studiach, jak sobie pochlaliśmy . Gościu jest właścicielem spalarni kasy...i to jest tylko u niego realne.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki