REKLAMA

Elon Musk przedstawił plan kolonizacji Marsa

2016-09-28 00:19
publikacja
2016-09-28 00:19

Miliarder Elon Musk przedstawił we wtorek plan kolonizacji Marsa, który przewiduje budowę olbrzymiej rakiety wyposażonej w przedział załogowo-towarowy zdolny do transportu dużej liczby ludzi i dużej ilości towarów w celu kolonizacji Czerwonej Planety.

fot. Ulises Ruiz Basurto / / FORUM

Występując na konferencji Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Guadalajarze (Meksyk), Musk oświadczył, że należąca do niego firma SpaceX pracuje nad rakietą marsjańską zdolną do zabrania na pokład jednorazowo 100 pasażerów i dużej ilości towarów.

Plan Muska zakłada budowę dużych kolonii ludzkich na powierzchni Czerwonej Planety. Musk podkreślił jednak, że kluczowe znaczenie ma takie obniżenie kosztów całego projektu, aby jego realizacja była celowa.

"Nie można stworzyć samowystarczalnej cywilizacji, jeśli jej koszt wynosi 10 mld dolarów od osoby" - powiedział ekscentryczny miliarder. "Naszym celem jest obniżenie tego kosztu do ceny przeciętnego domu w USA, czyli ok. 200 tys. dolarów" - dodał.

Musk przyznał, że zgromadzenie odpowiednich funduszy na realizację planu kolonizacji Marsa jest jednym z najtrudniejszych wyzwań całego projektu. "Ja osobiście gromadzę środki na ten cel, ale w ostatecznym rozrachunku będzie to zakrojony na olbrzymią skalę projekt publiczno-prywatny" - oświadczył.

Miliarder powiedział bez ogródek, że ochotnicy, którzy zgłoszą się do udziału w jego projekcie, muszą liczyć się z utratą życia. "Ryzyko śmierci będzie duże, nie można go uniknąć. W istocie pytanie brzmi - czy jesteś gotów umrzeć; jeśli tak to jesteś kandydatem do udziału w locie" - przyznał Musk.

SpaceX zamierza wysyłać pojazd załogowo-towarowy na Marsa co 26 miesięcy, kiedy Ziemia i Mars będą znajdować się w najkorzystniejszym położeniu względem siebie. Miliarder ma nadzieję, że uda mu się wysłać pierwszych ludzi na Czerwoną Planetę w 2024 roku. Dla porównania, federalna agencja kosmiczna NASA przewiduje pierwszy lot załogowy na Marsa ok. 10 lat później.

Wcześniej, bo w 2018 r., SpaceX zamierza wysłać na Marsa bezzałogową kapsułę nazywaną Czerwonym Smokiem, w celu przećwiczenia procedury i systemów lądowania. NASA obiecała wsparcie tej misji.

SpaceX, którą Musk utworzył właśnie w celu kolonizacji Marsa, jest jedną z kilku firm prywatnych i państwowych pracujących na tym polu.

Załogowy lot na Marsa, nad którego powierzchnią panują bardzo trudne warunki (ekstremalnie niskie temperatury, małe ciążenie i bardzo rozrzedzona atmosfera) będzie trwać od 6 do 9 miesięcy i będzie stanowić niezwykle trudne wyzwanie nie tylko z powodów technologicznych, ale także medycznych i psychologicznych. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (68)

dodaj komentarz
~mac
W pierwszej rakiecie powinny poleciec osiedlowe Sebki z Holandii
~Zdzicho
Najlepiej zarabia sie na slomianych inwestycjach / mis/.Wlasnie pracuje nad projektem wyslania ekipy na Proxima Centauri ,- 3,5 tys. lat swietlnych ,potrzebuje dofinansowania
~Doktor
Tak dobry cwel ten to myśli najlepiej wysłać ludzi w kosmos a Hajs pozbierać czysty zysk
:)
~Dżejms
Powinien dać przykład i pierwszy polecieć. Ale zakładam że znajdzie innych frajerów.
~lolopindolo
Zanim doleci gdziekolwiek to hakerzy przejmą nad nią kontrolę, jak ostatnio w jadącej Tesli, którą zresztą rozbili...Tyle warta ta tak zwana innowacyjność, co zeszłoroczny śnieg, bo strach wsiadać za kółko...
~autor
Taki ich Morawiecki .... Tylko mniej szkodliwy bo nie za państwową kasę.
~slem
niech kolonizuje debil fantasta choćby z buta. zobaczymy co powie jak papierki jego społeczki walną o 80% w nieuchronnym krachu. papierowi drukowani miliarderzy....
~wizjonerzy
Jaki kraj takie wizje. My mamy Morawieckiego i tego drugiego na M ....

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki