REKLAMA

Sasin: Elektrownie węglowe zostaną wydzielone z PGE, Enei i Tauronu

2021-04-13 07:48, akt.2021-04-13 08:21
publikacja
2021-04-13 07:48
aktualizacja
2021-04-13 08:21
Sasin: Elektrownie węglowe zostaną wydzielone z PGE, Enei i Tauronu
Sasin: Elektrownie węglowe zostaną wydzielone z PGE, Enei i Tauronu
/ Ministerstwo Aktywów Państwowych

Decyzja o wydzieleniu z energetycznych spółek Skarbu Państwa - PGE, Enei i Tauronu - elektrowni węglowych da tym spółkom nowe życie i nadzieję na rozwój; pozwoli też pozyskiwać środki na nowe inwestycje - ocenił we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sasin, odnosząc się w Programie 1 Polskiego Radia do stwierdzenia, iż projekt wydzielenia elektrowni węglowych z trzech energetycznych spółek Skarbu Państwa spotkał się z entuzjazmem inwestorów, stwierdził, że nie jest nim zdziwiony. "Ta decyzja da energetycznym spółkom Skarbu Państwa nowe życie i nadzieję na rozwój. Cały projekt przygotowywaliśmy w MAP od wielu miesięcy. Jest bardzo skomplikowany, zakłada wydzielenie z obecnie funkcjonujących trzech spółek - PGE, Enei i Tauronu tych elektrowni, które produkują dziś energię z węgla" - przypomniał.

Jak podkreślił wicepremier, ta produkcja w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej jest dziś "działalnością mało przychodową i mało perspektywiczną", a "ogromne opłaty emisyjne sprawiają, że ta produkcja (energii elektrycznej z węgla - PAP) jest droga". Według Sasina spółki produkujące energię z węgla nie mogą też pozyskiwać pieniędzy na nowe inwestycje - instytucje finansowe nie chcą udzielać finansowania tym podmiotom, które są na rynku węglowym.

Jacek Sasin wskazał, że cała transformacja energetyczna wymagająca ogromnych nakładów finansowych "będzie z natury rzeczy realizowana przez spółki energetyczne". Inwestycje obejmą energetykę odnawialną offshore i lądową. W przejściowym okresie istotnym źródłem energii będzie gaz ziemny, w przyszłości zaś - według niego - wodór. "To wymaga ogromnych, wielomiliardowych inwestycji. Częściowo pozyskujemy pieniądze z Unii Europejskiej, ale ogromną część muszą udźwignąć spółki. Jeśli tego nie zrobimy, to w przyszłości musielibyśmy stać się importerami energii i utracić niezależność energetyczną" - powiedział szef MAP.

Pytany o rolę spółek Skarbu Państwa w walce z pandemią koronawirusa, Sasin ocenił, że "odegrały one tutaj bardzo ważną rolę, szczególnie w tym pierwszym okresie, który był najtrudniejszy, wtedy, kiedy brakowało wszystkiego". Jak podkreślił, dziś płyn dezynfekujący czy maseczki to produkty, które są dostępne, ale "wtedy spółki Skarbu Państwa były tymi, które jako pierwsze pozyskiwały dla Polaków te niezbędne medykamenty".

Kontrolowane przez państwo spółki udzielały też - jak wskazał - wsparcia finansowego dla służby zdrowia i Inspekcji Sanitarnej, pomagały w logistyce. "Spółki jak co roku dysponują kwotami na pewnego rodzaju przedsięwzięcia społeczne. W dobie pandemii nieco przemodelowały te swoje wydatki, kierując sporą część środków - to jest kwota w bezpośrednich nakładach przekraczająca 100 mln zł - na cele walki z pandemią. To nie jest tak, że spółki poniosły jakiś uszczerbek, chciałbym uspokoić inwestorów czy właścicieli - ale one wykazały się społeczną odpowiedzialnością" - ocenił Jacek Sasin.

Odpowiadając na pytanie dotyczące pomysłów na budowę spółek Skarbu Państwa z branży farmaceutycznej, wicepremier stwierdził, że "dzisiaj jesteśmy uzależnieni od dostaw zagranicznych, od zagranicznych koncernów". Według niego ostatnie 30 lat to okres demontażu przemysłu farmaceutycznego w Polsce.

"Dzisiaj w rękach państwa pozostała Polfa Tarchomin, która przygotowuje się do ampułkowania szczepionki. Jest w tej chwili montowana linia technologiczna, są prowadzone intensywne rozmowy z dostawcami szczepionki. Przewidywania dotyczą jesieni tego roku" - zadeklarował.

Jak dodał wicepremier, Polski Fundusz Rozwoju "wspiera dzisiaj finansowo możliwość uruchomienia produkcji tej szczepionki w Polsce, ale muszę to podkreślić - opracowanie szczepionki to nie jest tylko kwestia firmy, która mogłaby ją produkować, ale również badania medyczne, i tutaj wielkie zadanie zbudowania przed nami tego zaplecza" - podsumował.

W sobotę Sasin informował, że w tym tygodniu projekt restrukturyzacji energetyki, zakładający wydzielenie aktywów węglowych, zostanie skierowany do prac rządowych.

Ta zapowiedź wywołała w poniedziałek wzrosty kursów spółek energetycznych na GPW.

"Nie dziwię się entuzjazmowi inwestorów, bo ta decyzja da spółkom energetycznym Skarbu Państwa nowe życie i nadzieje na rozwój" - powiedział Sasin.

pel/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
kris74keh
Grzegorz Lisiński: „Niewiele jest w przyrodzie zjawisk bardziej kretyńskich niż celebryci, którzy lecą na Zanzibar, żeby przez 2 tygodnie grzać tyłek nad basenem i emitują przy tym tyle C02, co 50 aut przez rok, a potem ogłaszają, że jak zgaszą chińską świetlówkę w kiblu na godzinę, to uratują planetę”.
lukaszslask
Teraz to bedzie zloty interes,przykladowo beda kupowaly kW po 20 groszy,a sprzedawaly po 30 gr i bedzie zysk,w przypadku braku zysku,podniosa do 35 groszy...
te Spolki sa praktycznie monopolistami na danym terenie,a kto zrezygnuje z pradu w Domu?Firmie?
A do Kopalni dolozy Skarb Panstwa lub UE......
Prad mamy niestety drogi,
Teraz to bedzie zloty interes,przykladowo beda kupowaly kW po 20 groszy,a sprzedawaly po 30 gr i bedzie zysk,w przypadku braku zysku,podniosa do 35 groszy...
te Spolki sa praktycznie monopolistami na danym terenie,a kto zrezygnuje z pradu w Domu?Firmie?
A do Kopalni dolozy Skarb Panstwa lub UE......
Prad mamy niestety drogi,poniewaz Kopalnie sa zle zarzadzane,Drogie Urzadzenia,Sprzety,szybkie emerytury,ciagnace sie L4,Opieka na Dzieci,bo przeciez Zone moga zwolnic z Biedr,L czy innej prywatnej Firmy,jak bedzie siedziec wiecznie na L4 lub wychowawczym itp
Czterogodzinny system pracy,bo cztery godziny sa potrzebne na przebranie,dojazd do sciany itp
a wystarczyloby zmienic na 4 dniowy po 10 godzin i przy scianie 6 godzin dziennie,co tygodniowo daloby 24 godziny przy scianie zamiast 20 teraz itp itd,tylko nikt nie chce tam zmian,a przede wszystkim nie ma systemu premiowego,niewazne czy sie stoi czy sie lezy 13,14 sie nalezy,gdyby byly premie od zysku to by sie chcialo.....
lukaszslask
Po pierwsze po wydzieleniu Kopaln od Spolek Energetycznych,owe Spolki nie będą doplacac wiecznie do strat tych Kopaln
Prawdopodobnie dogadali się z UE na temat pomocy dla owych Kopaln i po podpisaniu Umowy Spolecznej będzie zgoda na dopłaty ze skarbu Panstwa lub UE
Firmy nie traca nic,bo nadal będą kupowaly energie z owych
Po pierwsze po wydzieleniu Kopaln od Spolek Energetycznych,owe Spolki nie będą doplacac wiecznie do strat tych Kopaln
Prawdopodobnie dogadali się z UE na temat pomocy dla owych Kopaln i po podpisaniu Umowy Spolecznej będzie zgoda na dopłaty ze skarbu Panstwa lub UE
Firmy nie traca nic,bo nadal będą kupowaly energie z owych Kopaln tylko już na zasadach rynkowych i teraz latwo będzie można ustawić cel ekonomiczny…
antek10
W Polsce hurtowa cena prądu jest jedną z najwyższych w Europie. Jak ten fenomen wytłumaczysz?
lukaszslask odpowiada antek10
Bardzo prosto,zly system pracy Kopalni i Zwiazki Zawodowe.....
antek10
Za pare dni sie okaże że elektrownie przyłaczy do kopalń aby kase górnikom łatwiej przetransferować.
pstrzezek
Coś nie działa? Nie ma problemu, wydzielimy by poprawić wyniki.
Coś dalej działa? Nie ma problemu, zaraz sprawimy by już nie działało.
kupuj_polskie_produkty
Nie rozumiem ..... ? Przecież jeżeli zabierze elektrownie węglowe, które stanowią 90% działalności tych spółek to one przestaną istnieć ..proszę mnie oświecić, ale jak dla mnie to tem Pan nie wiem o czym mówi
antek10
Tak sie robi kreatywną księgowośc.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki