Elektrownia Ostrołęka wnioskuje o zawieszenie prac przy Ostrołęce C

2020-02-14 16:58
publikacja
2020-02-14 16:58

Elektrownia Ostrołęka przekazała generalnemu wykonawcy elektrowni Ostrołęka C polecenie zawieszenia wykonywania całości prac związanych z kontraktem - podała Energa w komunikacie. Grupa GE potwierdza gotowość dalszej współpracy ze swoimi klientami i polskim rządem.

Elektrownia Ostrołęka C - wizualizacja / Energa

Enea i Energa zawiesiły w czwartek finansowanie projektu budowy nowego bloku energetycznego opalanego węglem w Ostrołęce o mocy ok. 1000 MW. Decyzja jest związana z potrzebą analiz co do dalszych działań w projekcie i jego dalszego finansowania. Jak podano, analizy będą w szczególności dotyczyć parametrów technicznych, technologicznych, ekonomicznych i organizacyjnych projektu.

Generalnym wykonawcą bloku jest konsorcjum spółek GE Power i Alstom Power Systems.

GE nie odpowiedziało na pytanie, czy widzi możliwość zmiany w projekcie paliwa na gaz i czy byłoby gotowe realizować inwestycję przy ewentualnej zmianie technologii.

„W tym momencie, klient zawarł umowę z GE na budowę elektrowni węglowej. Niemniej jednak, GE potwierdza wolę i gotowość do rozwijania dalszej współpracy z naszymi klientami i polskim rządem, szczególnie w trakcie prowadzonych prac nad rozwojem strategii energetycznej kraju. Każdy kraj ma prawo wyboru optymalnego dla gospodarki miksu energetycznego, a rolą GE jest wspieranie naszych partnerów najlepszymi dostępnymi technologiami, bez względu na rodzaj paliwa” - podało GE w stanowisku przesłanym PAP Biznes.

„Wszelkie decyzje dotyczące strategii miksu energetycznego podejmowane są na poziomie politycznym” - dodano.

Zaawansowanie realizacji inwestycji w Ostrołęce w ujęciu procentowym na 31 stycznia 2020 r. wynosi 5 proc. i jest to mierzone relacją zrealizowanych i opłaconych zadań w stosunku do łącznej wartości projektu.

Jak poinformowało PAP Biznes biuro prasowe Enei, na dzień 31 stycznia 2020 roku rozliczono 5 proc. umowy z generalnym wykonawcą. Łączna wartość umowy to 5,05 mld zł netto.

Dotychczas inwestor - spółka Elektrownia Ostrołęka - otrzymała 912,5 mln zł jako kapitał własny (przy czym po 50 proc. udziałów spółki posiadają Energa i Enea) oraz pożyczkę w wysokości 58 mln zł, wypłaconą spółce na mocy umowy z 17 lipca 2019 roku (prawo do wierzytelności z tytułu umowy pożyczki przysługuje po połowie Enerdze i Enei).

Ponadto 23 grudnia 2019 roku, Elektrownia Ostrołęka zawarła z Energą umowę pożyczki na maksymalną kwotę 340 mln zł, wypłacaną w transzach. (PAP Biznes)

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
adam.1983
Czyli 250 mln zł z pieniędzy podatników poszło się j......ć
kozey
Czy leci z nami pilot? Niby 5% to jeszcze przed dostawą urządzeń, ale jak będą chcieli przy 15% procentach przejść na atom, może być już za późno, hehe.
ajwaj
""31 stycznia 2020 roku rozliczono 5 proc. umowy z generalnym wykonawcą""

to wielki znowu sukces PISy i Tchórzewskiego (montera-WIKI) & Co. Do tego na 2020 prawie gotowa elektrownia jadrowa. Cale szczescie dyrekcja od lat dziala (trza tylko lokalizacje znalezc).
TV-PISy (2mld.+) moga 24/7 sukcesy oglaszac
_jasko
"GE nie odpowiedziało na pytanie, czy widzi możliwość zmiany w projekcie paliwa na gaz i czy byłoby gotowe realizować inwestycję przy ewentualnej zmianie technologii."

Jaka jest różnica między rosyjskim węglem, a rosyjskim gazem?
Spalanie tego drugiego emituje mniej CO2 na jednostkę uzyskiwanej energii.

Powiązane: Elektrownia Ostrołęka C

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki