REKLAMA

Ekspert: Saudyjczycy mogą sięgnąć po stacje paliw w Polsce, jeśli pojawi się ku temu okazja

2023-04-02 06:07
publikacja
2023-04-02 06:07

Polskie stacje paliw łakomym kąskiem dla Saudyjczyków? Dyrektor ds. analiz rynku paliw POPiHN Krzysztof Romaniuk stwierdził w rozmowie z PAP, że Saudi Aramco mogłoby sięgnąć po nasze stacje paliw, jeśli pojawiłaby się ku temu okazja. "Najlepsze marże uzyskuje się, posiadając cały łańcuch dostaw, czyli produkcję, sprzedaż hurtową i sprzedaż detaliczną" - tłumaczy ekspert.

Ekspert: Saudyjczycy mogą sięgnąć po stacje paliw w Polsce, jeśli pojawi się ku temu okazja
Ekspert: Saudyjczycy mogą sięgnąć po stacje paliw w Polsce, jeśli pojawi się ku temu okazja
fot. Maxim Shemetov / / Reuters

Dyrektor ds. analiz rynku paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) Krzysztof Romaniuk zapytany został przez PAP, jak zmieni się polski rynek paliwowy po pojawieniu się na nim saudyjskiego potentata naftowo-paliwowego Saudi Aramco.

"Jest to podmiot, który jest znaczącym graczem światowym, mało tego, z dosyć istotnym głosem, jeśli chodzi o to, co w Rafinerii Gdańskiej będzie się działo. Więc można spodziewać się, że decyzje będą dwojakie: mogą zadecydować o dalszym rozwoju Rafinerii Gdańskiej albo też mogą zdecydować o zwiększeniu importu na własne potrzeby handlowe. W tym momencie podmiot, który wydzielił się z Lotosu, staje się niezależnym i istotnym graczem" - odpowiedział Romaniuk.

"Gdyby chcieli zagrać va banque, to są w stanie"

Jego zdaniem Aramco będzie współpracować z Orlenem. "Ale gdyby chcieli zagrać va banque, to są w stanie, posiadając taką bazę i zbiorniki, które mają niedaleko w portach ARA - ściągnąć więcej towaru do Polski, tym bardziej że będzie to częściowo ich produkt, który my dzisiaj, uzupełniając nasze zapotrzebowanie, musimy sprowadzać z Arabii" - stwierdził Romaniuk. Zaznaczył, że również inne firmy kupują olej napędowy na Bliskim Wschodzie.

Na pytanie PAP, czy Aramco Fuels Poland może ustawić się w pozycji konkurencyjnej do Orlenu, Romaniuk odpowiedział, że "teoretycznie jest taka możliwość".

"Jak to będzie dalej wyglądało, trudno na razie powiedzieć. Z naszych obserwacji wynika, że mają np. troszeczkę inne ceny niż Orlen, które oferują u nas w kraju w hurcie" - powiedział. Zdaniem Romaniuka jest to już "jakieś źródło odniesienia". "Raz można kupić taniej w Orlenie raz trochę w lepszej cenie w Gdańsku, czyli w Saudi Aramco" - dodał.

"Różnice są (...) i na pewno będą też różnice w upustach cenowych dla tych większych odbiorców. Jeżeli ktoś więcej kupuje, można mu zaoferować trochę bardziej korzystne ceny. Zresztą Orlen to samo robi" - zwrócił uwagę ekspert POPiHN.

PAP zapytała również, czy jest możliwe, że Aramco będzie chciało rozwijać własną sieć paliw w Polsce. "Gdyby się taka okazja pojawiła, to nie jest wykluczone, że Arabowie zainwestowaliby również w tę działkę. To jest (...) duży gracz, a ponieważ zaangażował się w produkcję paliw w kraju i w dostawy tych paliw do kraju, kolejnym etapem rozwoju jest więc zakup stacji paliw, gdzie swoje paliwo będzie można sprzedać z dobrym zyskiem" - wyjaśnił Romaniuk. Podkreślił, że najlepsze marże uzyskuje się, posiadając cały łańcuch dostaw, czyli produkcję, sprzedaż hurtową i sprzedaż detaliczną. "Wtedy zgarniamy wszystkie trzy marże: rafineryjną, hurtową i detaliczną" - stwierdził ekspert.

Według raportu POPiHN w 2022 r. 47,9 proc. stacji w Polsce należało do właścicieli prywatnych niezależnych od innych grup. W tej grupie 1411 stacji paliw należało do operatorów posiadających minimum 10 obiektów w swoich sieciach operujących pod jednym logo. Eksperci wskazali, że w segmencie niezależnym najlepszą dynamikę rozwoju notowała sieć MOYA, należąca do firmy ANWIM. Dobrze rozwijały się również inne sieci prywatne, jak Grupa Pieprzyk czy AVIA należąca do Unimotu.

30 listopada 2022 r. PKN Orlen poinformował, że "w celu wdrożenia środków zaradczych w obszarze rynku produkcji paliw oraz rynku hurtowej sprzedaży paliw, określonych w decyzji Komisji Europejskiej z dnia 14 lipca 2020 roku wyrażającej warunkową zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez spółkę kontroli nad Grupą Lotos (...) w dniu 30 listopada 2022 roku spółka podpisała z Aramco Overseas Company B.V. (...) przyrzeczoną umowę sprzedaży na rzecz Aramco 100 proc. udziałów w Lotos SPV 1 Sp. z o.o.".

"W ramach transakcji, ogłoszonej już w styczniu 2022 r., PKN Orlen utrzymał 70 proc. udziału w rafinerii w Gdańsku o łącznych mocach przerobowych na poziomie 210 tys. baryłek dziennie, Aramco obejmie 30 proc. udziałów w rafinerii, 100 proc. biznesu hurtowego i 50 proc. udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na 7 lotniskach w Polsce" - podał wtedy PKN Orlen w komunikacie.

Saudi Aramco na swojej stronie internetowej informuje, że prowadzi działalność w Polsce poprzez spółkę ARAMCO OVERSEAS COMPANY B.V., która jest właścicielem 100 proc. udziałów Aramco Fuels Poland. W ramach fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos Aramco Fuels Poland kupiła wydzieloną część spółki Lotos Paliwa zajmującą się hurtową sprzedażą paliw. ARAMCO OVERSEAS COMPANY B.V., jest też współwłaścicielem: Air BP Aramco Poland(50 proc.) i Rafinerii Gdańskiej (30 proc.). (PAP)

autor Anna Bytniewska

ab/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
polonu
i znowu litra benzyny 8 zł .czas wyciąć palmę w Warszawie nie ma wyjścia .
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Najwazniejsze ze juz nie tankujemy tej krwawej ropy od Putina tylko sprawiedliwą od Arabów :)
Mamy juz Biedapeszt nad Wisła to nadszedł czas na Pistambuł!

Aaaalllaaah Akbar!

Ciekawe kiedy zaczną homosiów z dachuów zrzucac jak na bliskim wschodzie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
dawid_gmyrek
Mieszak, czytaliście "Chcę zbierać wielbłądzie łajno i być szczęśliwym"?
grab
A tak bardzo PiS, bronił naszych mediów przed przejęciem przez Saudów. I co teraz? Kasa otwiera każde drzwi, bo człowiek prawie zawsze jej ulega!
polonu
szczerze to mi wisi i powiewa kto kupi stacje paliw czy rafinerie czy rusek czy Chińczyk niech kupuje nawet sam diabeł , ważne po jakiej cenie zapłacę na stacji za paliwo, to jest ważne a reszta to mi powiewa .co ci z rafinerii jak ropy nie będziesz miał , proste co będziesz buraki cukrowe w tej rafinerii przetwarzał na spirytus.
dawid_gmyrek
Dyrektor ds. analiz rynku paliw POPiHN Krzysztof Romaniuk? Wychodzi na to, że oni są dzisiaj wszędzie :)

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki