REKLAMA

Ekonomistka: Wysoki poziom oszczędności utrzyma się tak długo, jak trwają obostrzenia

2021-05-03 07:00
publikacja
2021-05-03 07:00
fot. Kamil Zajaczkowksi / Shutterstock

Wysoki poziom depozytów gospodarstw domowych i firm powinien się przełożyć na szybki wzrost konsumpcji, a w przyszłości na wzrost inwestycji - uważa główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Dodała, że bardzo silny wzrost inwestycji może nastąpić w drugiej połowie 2022 r. - kluczowe będą środki UE.

Jak zauważyła ekspertka w rozmowie z PAP, depozyty gospodarstw domowych od kwietnia 2020 r., czyli od momentu wybuchu pandemii rosną cały czas w dwucyfrowym tempie w ujęciu rocznym. I to mimo że stopy procentowe są na najniższym w historii poziomie.

"Wiemy, że sektor bankowy nie jest w tej chwili jedynym miejscem lokowania oszczędności przez gospodarstwa domowe, bo pieniądze płyną też do funduszy inwestycyjnych czy na rynek nieruchomości. Patrząc na dynamikę lokowania środków, widzimy, że pandemia sprawiła, że oszczędności mamy dużo więcej niż w czasach przedpandemicznych" - podkreśliła Monika Kurtek.

Jej zdaniem na zwiększenie poziomu oszczędności prywatnych wpłynęła właśnie pandemia, a przede wszystkim wprowadzona w związku z nią izolacja społeczna oraz restrykcje dla handlu.

"To spowodowało, że gospodarstwa domowe zaczęły znacznie mniej wydawać i gromadzić oszczędności" - zauważyła Monika Kurtek. W opinii ekspertki Banku Pocztowego, choć wzrosło zainteresowanie zakupami w internecie, to ten rodzaj handlu nie rekompensuje spadków z handlu tradycyjnego, m.in. dlatego, że nie korzystają z niego w zbyt dużym stopniu np. ludzie starsi.

Według Kurtek wysoki poziom oszczędności utrzyma się tak długo, jak trwają obostrzenia, bo widać wyraźnie, że w okresach gdy restrykcje są luzowane, rośnie też popyt.

Zauważyła, że dane dotyczące sprzedaży detalicznej za marzec są dobre, a kwiecień i maj będą prawdopodobnie jeszcze lepsze. "W tych trzech miesiącach zobaczymy rekordowe wzrosty sprzedaży detalicznej, ale tutaj trzeba podkreślić, że w bardzo dużej części jest to efekt bardzo niskiej bazy z roku poprzedniego, gdy praktycznie wszystko było zamknięte i nastąpił drastyczny spadek" - dodała.

Jak podkreśliła ekonomistka, jeśli chodzi o firmy, to dynamika wzrostu depozytów była nawet większa niż w wypadku gospodarstw domowych. "To są ponad 20 proc. wzrosty w ujęciu rocznym, które obserwujemy od maja ubiegłego roku" - podkreśliła. Jej zdaniem gromadzenie przez przedsiębiorstwa oszczędności jest spowodowane tym, że bardzo wiele z nich - zwłaszcza na początku pandemii - dostało pomoc finansową od państwa w postaci środków z tarcz antykryzysowych, a jednocześnie firmy praktycznie wstrzymały inwestycje i projekty, które miały realizować.

"Podobnie jak w wypadku gospodarstw domowych, gdy gospodarka zostanie otwarta, to i firmy zaczną wydawać oszczędności. Jednak w wypadku gospodarstw domowych ten efekt może być szybszy i gdy ludzie ruszą do sklepów, to poziom oszczędności będzie dość szybko topniał. W wypadku firm ten proces będzie dłuższy, bo gdy gospodarka się otworzy, firmy - zanim rozpoczną inwestycję - będą musiały nabrać pewności, że najgorsze mamy za sobą, że inwestycje warto uruchamiać, bo nie będzie już okresów zatrzymań i nowych restrykcji" - mówiła ekspertka.

W jej ocenie silnego wzrostu inwestycji możemy spodziewać się w drugiej połowie 2022 r. "Kluczowym elementem będą tu środki unijne. Jeśli udałoby się je uruchomić na przełomie 2021 i 22 r., to już w drugiej połowie 2022 r. możemy zobaczyć naprawdę bardzo silne wzrosty" - powiedziała.

Wskazała, że wzrost ten będą napędzać duże opóźnienia w planach firm i ogromne środki z UE.

"Pieniądze z UE rozruszają przede wszystkim inwestycje publiczne, a te powinny pociągnąć za sobą inwestycje prywatne" - podkreśliła.

autorka: Małgorzata Werner-Woś

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (34)

dodaj komentarz
goralnizinny
No wlasnie, a my banksterzy chcemy wiekszej inflacji...
najlepiej hiperinflacji
bha
https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/8149365,nasze-bogactwo-to-ponad-25-bln-zl-jestesmy-jednym-z-najbiedniejszych-krajow-ue.html
the_mind_renewed
„Usunięty” przez wściekłego kolaborującego moderatora! Było:
Nadzieja jest matką gł@pc@w i umiera ostatnia. Tak że myślę że może zdążycie z garściami biletów bankowych do nielicznych punktów sprzedaży kruszców.
the_mind_renewed
To wprost chore z jaka zapalczywością moderacja usuwa słowa prawdy o szlachetnych kruszcach.
Bilety i dług to ma być wasza waluta! Tego pragną!

Walka komentujący - moderator zawsze skazana jest na porażkę tak jak bilety bankowe.
the_mind_renewed
OSTRZEŻENIE: WIELKI RESET NADCHODZI po TWOJE PIENIĄDZE! - wyciągnij PIENIĄDZE Z BANKU JUŻ TERAZ!
3 maja 2021
Musimy wyjść ze starego systemu i wejść do nowego. Bezgotówkowe społeczeństwo połączone z kredytem społecznym doprowadzi nas wszystkich do ruiny…
Tim Picciottem, Doradcą Wolności o planie inżynierów
OSTRZEŻENIE: WIELKI RESET NADCHODZI po TWOJE PIENIĄDZE! - wyciągnij PIENIĄDZE Z BANKU JUŻ TERAZ!
3 maja 2021
Musimy wyjść ze starego systemu i wejść do nowego. Bezgotówkowe społeczeństwo połączone z kredytem społecznym doprowadzi nas wszystkich do ruiny…
Tim Picciottem, Doradcą Wolności o planie inżynierów Wielkiego Resetowania, aby nie tylko dokonać przeglądu całego globalnego systemu gospodarczego i uczynić Cię biednym, ale także wziąć swoje pieniądze prosto z konta bankowego i zmusić do poddania się społeczności, paszporty kredytowe i szczepionkowe!
Mówią, że jak niczego nie posiadasz będziesz „szczęśliwy”, ale większość z nas odrzuca to pojęcie jako czyste zło, jakim jest. Jednak większość nie będzie w stanie uniknąć opróżnienia swoich kont bankowych, jeśli nie przyjmą szczepionki, nie zastosują się do szalonych nowych nakazów globalistów i nie poddadzą się.

Jest jasne, że musimy wyjść ze starego systemu i wejść do nowego. Bezgotówkowe społeczeństwo połączone z kredytem społecznym doprowadzi nas wszystkich do ruiny. Musimy również przygotować się psychicznie i fizycznie.
the_mind_renewed
Dadzą frajerom oszczędzać. ! Haha Inflacja i zjazd z góry, dodatkowo za przykładem Chin prawdopodobnie zostanie wprowadzony termin ważności na bilety bankowe, jak nie wydasz np. do końca roku to spadek na wartości o np. 20 procent. I itd. Uczcie się ode-mnie co ja piszę a nie usuwajcie gamonie. Ponieważ wszystkie teorie Dadzą frajerom oszczędzać. ! Haha Inflacja i zjazd z góry, dodatkowo za przykładem Chin prawdopodobnie zostanie wprowadzony termin ważności na bilety bankowe, jak nie wydasz np. do końca roku to spadek na wartości o np. 20 procent. I itd. Uczcie się ode-mnie co ja piszę a nie usuwajcie gamonie. Ponieważ wszystkie teorie spiskowe obecnie zaczynają się sprawdzać i piszą o nich nawet media masowego ścieku.
the_mind_renewed
Nie ma co płakać i stresować i trzeba fizyczne srebro kupować, kto zrobi zapasy ten się będzie śmiał z papierowej kasy. !
the_mind_renewed
Crushing Gold tak jak moderator komentarze! https://www.youtube.com/watch?v=N52AGpGEyPk
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
the_mind_renewed
Jedyna prawda jaką można znaleźć w mediach masowego ścieku to „Usunięty” przez wściekłego kolaborującego moderatora!

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki