Eko Export ze strategiczną umową w Kazachstanie. Kurs mocno w górę

2019-02-26 11:15
publikacja
2019-02-26 11:15

Eko Export podpisał w Kazachstanie umowę strategicznego partnerstwa. Akcje spółki mocno drożeją w reakcji na tę informację. 2018 rok w wykonaniu Eko Export był jednak bardzo słaby.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Umowa dotyczy pozyskiwania mikrosfery na zasadzie wyłączności z dwóch, ważnych z punktu widzenia mikrosfery, elektrowni w Kazachstanie. Nowy partner Eko Export jest największym prywatnym inwestorem w branży energetycznej w Kazachstanie. Eksploatacja lagun rozpocznie się od wiosny 2019. To będzie pierwszy etap współpracy, a połowami i suszeniem mikrosfery zajmować się będzie spółka zależna polskiego holdingu: Eko Sphere KZ.

W ramach umowy ma także jeszcze w tym roku zostać podjęta decyzja w sprawie wspólnej budowy suszarni. Ma ona zostać zlokalizowana w jednej ze specjalnych stref ekonomicznych, a grunt - jak przekonuje spółka - ma zostać udostępniona nieodpłatnie.

Zacieśnienie współpracy

Eko Export już wcześniej informowało o kazachskiej współpracy. W sierpniu spółka podpisała umowę na pozyskiwanie mikrosfery na dwóch dużych elektrowniach należących do działającego w Kazachstanie energetyczno-przemysłowego holdingu. Umowa o partnerstwie jest kontynuacją tych działań. Już wówczas Eko Export sugerowało bowiem, że umowa o współpracy to tylko pierwszy etap, obie firmy zainteresowane są zaś strategiczną współpracą.

Nazwa partnera w komunikacie nie pada, wiadomo jednak, że jest to holding energetyczno-przemysłowy, który jest między innymi właścicielem kilku elektrowni i elektrociepłowni. - W ich ocenie energetyka elektryczna w oparciu o zasoby kazachskiego węgla oceniana jest na minimum 50 lat działania. Są zainteresowani wyłącznie długoterminowa współpraca ze znaczącymi firmami zagranicznymi o wysokim poziomie technologicznym - pisali przedstawiciele Eko Export przy podpisywaniu pierwszej umowy.

Kluczowy Kazachstan

Spółka Eko Export SA prowadzi działalność o charakterze produkcyjnym. W ramach działalności podstawowej zajmuje się zakupem, przetwarzaniem i dystrybucją mikrosfer uszlachetnionych, pozyskiwanych jako odpad z elektrowni węglowych.

Kazachstan to kluczowy punkt na mapie spółki, podkreślał to zresztą i sam zarząd w ostatnim raporcie półrocznym. - Przewaga spółek grupy emitenta w pozyskiwaniu mikrosfery (dzięki zakładowi w Astanie) będzie zdecydowanie większa w stosunku do konkurencji (Chiny, Rosja, Indie) z chwilą zakończenia, pełnego uruchomienia inwestycji w Kazachstanie i osiągnięcia docelowej zdolności produkcyjnej. Pozyskanie mikrosfer będzie się odbywało, w praktyce, automatycznie, a zdolności wzrosną do planowanego poziomu. Taki wzrost dostępności spowoduje znaczne zwiększenie przychodów i zysków, co jednocześnie powinno pozytywnie wpłynąć na wzrost kursów akcji. Na dzień dzisiejszy głównym czynnikiem mającym decydujący wpływ na osiągnięte wyniki Grupy jest inwestycja w Kazachstanie - mogliśmy przeczytać w raporcie.

Giełdowe tarapaty

Póki co inwestycja jest jednak w fazie rozkręcania i spółka, choć notuje rosnące przychody, regularnie pokazuje także straty. W 2018 roku dodatkowym problemem była pogoda. - Niestety, po wydłużonej i ostrej zimie w Kazachstanie wystąpiły powodzie i podtopienia. Są to działania siły wyższej, które spowodowały, że mikrosfera „rozlała się” z lagun i uległa zanieczyszczeniom organicznym i nie organicznym. Znacznie więc wzrosły koszty oczyszczania mikrosfery, jak też znacznie wydłużył się proces suszenia, co wygenerowało dużo większe koszty produkcji. Takiej sytuacji w Kazachstanie nie było od wielu lat - mogliśmy przeczytać w raporcie półrocznym.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Także i na giełdzie 2018 rok nie należał dla Eko Exportu do udanych. Spółka straciła aż 65 proc. swojej wartości, a przecież w 2017 roku także znajdowała się w mocnym trendzie spadkowym (-48 proc.). 2019 rok to już jednak zupełnie inna bajka. Po świetnym styczniu (+62,3 proc.) notowania spółki uspokoiły się nieco w lutym. Dzisiejsza sesja przyniosła jednak kolejne wzrosty. Podpisanie umowy o partnerstwie strategicznym inwestorzy przyjęli pozytywnie i papiery Eko Exportu drożeją we wtorek przed południem o 25 proc.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
andrezgr27
Jak jest artykuł na ten temat znaczy że już po wzrostach jutro realizacja zysków na dużym wolumenie ciekawe czy mam rację

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki