Edward Szlęk nowym prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej

2015-04-20 18:27
publikacja
2015-04-20 18:27
fot. Andrzej Wawok / REPORTER / EastNews

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej jednogłośnie powołała Edwarda Szlęka na stanowisko nowego prezesa spółki - podała JSW w komunikacie. Szlęk rozpocznie pracę w przyszły poniedziałek, 27 kwietnia.

Edward Szlęk, nowy prezes JSW
Edward Szlęk, nowy prezes JSW (fot. Andrzej Wawok / REPORTER / EastNews)

W raporcie bieżącym napisano, że Edward Szlęk przeprowadził restrukturyzację takich firm, jak Huta Zawiercie, Stalexport, Zakłady Chemiczne Alwernia. Od 2007 roku zarządzał największą spółką przetwórczą JSW - Koksownią Przyjaźń.

W ostatnich dwóch latach zajmował się integracją Koksowni Przyjaźń i Kombinatu Koksochemicznego Zabrze, doprowadzając do utworzenia spółki JSW Koks, która zarządza czterema zakładami koksowniczymi i przetwarza ponad 5 mln ton węgla rocznie.

- Edward Szlęk jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od początku pracy zawodowej aktywnie uczestniczący w rozwoju i zarządzaniu firmami z branży stalowej, chemicznej i koksowniczej. Uczestnik wielu staży technicznych i organizacyjnych w czołowych europejskich firmach. Absolwent podyplomowych studiów informatycznych na AGH. Absolwent studium w zakresie zarządzania ukończonego w Towarzystwie Naukowym Organizacji i Kierownictwa - czytamy w raporcie.

- Jego szczególne zainteresowanie to poszukiwanie synergii w zarządzaniu grupami kapitałowym i osiąganiu pozycji lidera kosztowego. Od 1990 roku zajmował się zarządzaniem, rozwojem i restrukturyzacją firm o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Przeprowadził skuteczną restrukturyzację takich firm, jak Huta "Zawiercie" S.A., Stalexport S.A., Zakłady Chemiczne "Alwernia" S.A. Wszystkie te firmy działały w ramach grup kapitałowych obecnych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. - napisano w raporcie.

- Od 2007 roku zarządzał największą spółką przetwórczą JSW S.A. - Koksownią Przyjaźń. W ostatnich dwóch latach zajmował się integracją Koksowni Przyjaźń i Kombinatu Koksochemicznego "Zabrze", doprowadzając do utworzenia spółki JSW KOKS S.A., która zarządza czterema zakładami koksowniczymi i przetwarza ponad 5 mln ton węgla rocznie, skutecznie konkurując na europejskim i światowym rynku koksu. Doprowadził w ten sposób do finału proces tworzenia w ramach JSW, grupy węglowo-koksowej - czytamy w raporcie.

16 osób ubiegało się o stanowisko prezesa JSW

W ogłoszonym pod koniec lutego konkursie o stanowisko prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej ubiegało się szesnaście osób. Do ostatniego etapu zakwalifikowanych zostało dziesięć osób.

Poprzedni prezes Jarosław Zagórowski, kierujący spółką przez blisko 8 lat, 16 lutego złożył rezygnację, co zakończyło burzliwy, 17-dniowy strajk w firmie. Do czasu powołania nowego prezesa spółką kieruje Jerzy Borecki, zastępca prezesa ds. technicznych.

Strajk w JSW, który skutkował dymisją Zagórowskiego rozpoczął się 28 stycznia po ogłoszeniu przez zarząd planu oszczędnościowego. Odwołanie prezesa było jednym z głównych żądań związkowców. Zarzucali oni Zagórowskiemu pozorowanie dialogu społecznego i błędy w zarządzaniu, on związkom - opór wobec jakichkolwiek zmian, niezbędnych w firmie borykającej się ze skutkami kryzysu całej branży.

Przebieg protestu był burzliwy, odbywały się liczne demonstracje, podczas dwóch interweniowała policja. 16 lutego Zagórowski zrezygnował z funkcji. W komunikacie na ten temat wskazano, że bezpośrednią przyczyną tej decyzji była "rozpętana przez liderów związkowych fala bezprzykładnej nienawiści i agresji wobec prezesa".

Tego samego dnia górnicy wrócili do pracy, dwa dni później, kiedy rezygnację Zagórowskiego zatwierdziła rada nadzorcza JSW, formalnie zakończyła się akcja protestacyjno-strajkowa w JSW.

Po złożonych doniesieniach gliwicka prokuratura bada zarówno legalność protestu w JSW jak okoliczności interwencji policji podczas organizowanych w lutym towarzyszących strajkowi górniczych manifestacji w Jastrzębiu Zdroju. Zdaniem zarządu JSW strajk w spółce był nielegalny. W opinii związkowców policjanci przekroczyli swe uprawnienia używając broni gładkolufowej i gazów łzawiących podczas manifestacji. Kwestię tę bada również rzecznik praw obywatelskich.

Notowana na GPW JSW jest jedną z trzech największych polskich spółek węglowych. W jej skład wchodzi pięć kopalń węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice, Krupiński i Pniówek, w których wydobywany jest węgiel koksowy i węgiel energetyczny. Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Łącznie w Grupie zatrudnionych jest ponad 35 tys. osób, w tym ponad 27 tys. w samej JSW.

(PAP)

kuc/ jtt/ espi

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~zimny
1.Emeryci na emerytury......Im nie zależy na wyniku przedsiebiorstwa tylko jeszcze sie nachapać i nie narobić.
2.Związki za bramę.
3.Administracja...to już sami wiecie.
~Obiektywnie
Ale to dalej są struktury państwowe i tak naprawdę ta spółka jest dojona tu i ówdzie przez służby i struktury państwa. Nie jest istotne ilu prezesów zmienią po drodze. To jest różnica, dlaczego Bogdanka ma zyski a JSW ich nigdy mieć nie będzie!

W jej skład weszło siedem samodzielnie funkcjonujących przedsiębiorstw
Ale to dalej są struktury państwowe i tak naprawdę ta spółka jest dojona tu i ówdzie przez służby i struktury państwa. Nie jest istotne ilu prezesów zmienią po drodze. To jest różnica, dlaczego Bogdanka ma zyski a JSW ich nigdy mieć nie będzie!

W jej skład weszło siedem samodzielnie funkcjonujących przedsiębiorstw górniczych, które przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. "
~miro
będzie restrukturyzacja, polowe góników zwolni, reszce obnizy płace
~marta
trzymajcie akcje do miesiąca wszystko się wyjaśni akcje zyskają
~obserwator
wybór na 5 +++ bo przynajmniej największa firma w europie jeszcze pokaże że można być konkurencyjnym , na pewno z tego co wiem górnikom się urwie ale oni też zyskają jako akcjonariusze i że będzie praca wybór prezesa bardzo dobry trzeba pochwalić radę nadzorczą
~robert
myślę że wybór trafiony w dziesiątkę , ale górnicy też zyskają bo są akcjonariuszami
~AKCJONARIUSZ
BARDZO DOBRY WYBÓR TEN GOŚĆ ZROBI PORZĄDEK ZAGÓROWSKI BYŁ ZA DELIKATNY
~Jerzy
Czuje że akcje się odbiją od dna .
~irek
firma potrzebowała kogoś takiego związki się pochlastają on ich do pionu wyprostuje .... Zagórowski to był ANIOŁ ...................ALE NIESPODZIANKA !!!!!!!!!!!!
~Lech
jsw zyska ale górnik straci i to mocno to będzie do roku jak u prywaciarza nierobów wyprowadzi poza zakład !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki