REKLAMA

Echo widzi spowolnienie na rynku biurowym, ale nie obawia się o dalszy rozwój tego segmentu

2020-10-23 12:10
publikacja
2020-10-23 12:10

Echo Investment zaobserwowało spowolnienie na rynku biurowym w Polsce, ale popyt wciąż jest i umowy są podpisywane - poinformował PAP Biznes wiceprezes Maciej Drozd. Jego zdaniem, segment biurowy wciąż będzie się rozwijał, ale nie tak dynamicznie jak w poprzednich latach. Spółka zakłada, że poziom wynajmu portfela biurowego wyniesie na koniec 2020 roku ok. 90 proc.

Według raportu PINK, łączny wolumen transakcji najmu powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin, Lublin) wyniósł w trzech pierwszych kwartałach 2020 roku 459,5 tys. m kw., czyli mniej rdr o 11 proc. W samym trzecim kwartale wynajęto 40 proc. mniej powierzchni niż przed rokiem. Firma JLL podała dane dla rynku warszawskiego - popyt na powierzchnie biurowe w stolicy spadł w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku o 35 proc. rdr.

"Zaobserwowaliśmy spowolnienie, które może nie jest korzystne, ale nie oznacza, że popytu na biura nie ma. Wciąż podpisujemy umowy najmu i to na stosunkowo duże powierzchnie i spodziewamy się, że będziemy je podpisywać dalej w najbliższym okresie" - poinformował PAP Biznes Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych w Echo Investment.

Dodał, że negocjacje i rozmowy w czasie zagrożenia epidemiologicznego toczą się nieco wolniej, przede wszystkim ze względu na wątpliwości najemców dotyczące metrażu, który będzie najlepiej dostosowany do ich obecnych potrzeb.

"Pomimo wyzwań rynkowych, wciąż obserwujemy zainteresowanie nowych najemców biurowych, którzy zamierzają rozwijać się w Polsce i potrzebują bezpiecznej oraz wysokiej jakości powierzchni" - ocenił wiceprezes Echo.

"Naszym zdaniem segment biurowy będzie się wciąż rozwijał, chociaż nie będzie to aż tak dynamiczny rozwój jak w latach poprzednich. Pozostaną na nim przede wszystkim duzi, stabilni deweloperzy, których działalność jest zdywersyfikowana" - dodał.

Jego zdaniem, pandemia znacznie przyspieszyła trendy, które spółka obserwowała od pewnego czasu na rynku biurowym, w tym popularyzację modelu pracy hybrydowej.

"Widzimy, że model mieszany funkcjonuje w coraz większej liczbie firm, co często prowadzi do reorganizacji posiadanej powierzchni. Wariant hybrydowy w biurach oznacza, że może nastąpić ograniczenie całego popytu na powierzchnię biurową, ale z naszego doświadczenia wynika, że w wielu przypadkach łączy się on z wynajęciem większej powierzchni przy mniejszym jej zagęszczeniu" - poinformował Maciej Drozd.

"Najemcy, którzy pierwotnie postawili na optymalizację przestrzeni, a ich plany zagospodarowania zakładały kilka metrów na osobę, teraz przearanżowują swoje biura pod kątem zachowania bezpiecznego dystansu pomiędzy pracownikami" - dodał.

Echo Investment zarządza obecnie powierzchnią 100 tys. m kw. w gotowych biurowcach, a w budowie ma ok. 114 tys. m kw. powierzchni biurowej. Poziom wynajęcia w trzech już zrealizowanych biurowcach wynosi średnio 82 proc.

"W dopiero co oddanych do użytku West 4 i Biurach przy Warzelni pierwsi najemcy się wprowadzają i jesteśmy w zaawansowanych rozmowach z kolejnymi. Patrząc na zaawansowane rozmowy o wynajmie z klientami, na koniec roku poziom wynajmu całego portfela wyniesie około 90 proc." - poinformowała spółka. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki