REKLAMA

EMC Instytut Medyczny stawia na przychodnie, ale nie wyklucza akwizycji szpitala (wywiad)

2017-12-11 10:50
publikacja
2017-12-11 10:50

EMC Instytut Medyczny, po zmianach regulacyjnych, baczniej przygląda się przychodniom oraz opiece specjalistycznej. Spółka nie wyklucza jednak akwizycji szpitala, przygląda się kilku podmiotom - poinformował PAP Biznes prezes Rafał Szmuc. Grupa spodziewa się w 2018 r. dwucyfrowej dynamiki organicznego wzrostu przychodów.

W lipcu 2016 roku weszła w życie ustawa m.in. zakazująca sprzedaży podmiotom prywatnym akcji lub udziałów w spółkach kapitałowych z udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, jeśli miałyby one utracić pakiet większościowy.

"To wymusiło na nas zmianę postawy wobec rynku. Dotychczas grupa EMC była skoncentrowana na rynku szpitalnym, a drugą nogą biznesu były przychodnie oraz POZ i nie były one priorytetem" - powiedział PAP Biznes prezes EMC Instytutu Medycznego.

"Teraz, po zmianach prawnych, skierowaliśmy się bardziej w kierunku leczenia otwartego i baczniej przyglądamy się przychodniom oraz opiece specjalistycznej" - dodał.

Z kolei w maju 2017 roku weszła w życie ustawa, na mocy której utworzona została tzw. sieć szpitali.

"Kolejna zmiana regulacji, czyli wprowadzenie sieci szpitali, wzmocniła ten efekt. Jesteśmy w stanie efektywnie zarządzać naszymi jedenastoma szpitalami i chcemy, aby ten obszar pozostał naszym podstawowym biznesem, ale do przejęć podchodzimy oportunistycznie. Jeżeli pojawi się ciekawy obiekt prywatny, który będzie chciał dołączyć do naszej grupy, to skorzystamy z tego. Proaktywnie działamy jednak głównie w obszarze przychodni" - powiedział Szmuc.

Prezes wskazał, że do sieci szpitali weszło dziesięć obiektów EMC. Jedynym szpitalem, którego sieć nie objęła jest poznański Certus, będący częścią siostrzanej spółki Penta Hospitals Poland, którego większość przychodów pochodzi z usług prywatnych finansowanych przez ubezpieczycieli, z medycyny pracy czy usług fee for service.

EMC nie ma na razie w planach budowy szpitala. W ocenie prezesa Szmuca na prywatnym rynku jest co przejmować.

"Jest sporo jednostek, które potrzebują wsparcia dużego inwestora. W tej chwili i przez najbliższe kilka miesięcy, do roku, przyglądamy się kilku podmiotom" - powiedział prezes Szmuc.

"Mamy środki na długofalowe inwestycje, Penta wspiera kapitałowo nasz rozwój poprzez akwizycje" - dodał.

Strukturalnie EMC Instytut Medyczny, podobnie jak Penta Hospitals Poland, jest częścią grupy Penta Hospitals International, należącej do grupy Penta Investments. Penta Hospitals International działa w trzech krajach, gdzie bierze udział w konsolidacji rynku medycznego.

Prezes EMC poinformował, że w kręgu zainteresowania EMC są zarówno pojedyncze przychodnie, które mają 5-10 mln zł przychodów, jak i grupy przychodni, których przychody przekraczają 50 mln zł.

"Bardzo chcielibyśmy w perspektywie dwóch, trzech lat przekroczyć barierę 500 mln zł przychodów. W stosunku do tego co mamy dziś, oznacza to przyrost o blisko 50 proc." - powiedział prezes.

"W przyszłym roku spodziewamy się dwucyfrowej dynamiki organicznego wzrostu na poziomie przychodów, blisko kilkunastu procent" - dodał.

Przychody EMC w 2016 roku wzrosły rdr o 7,5 proc. Po trzech kwartałach tego roku dynamika wzrostu przychodów wobec analogicznego okresu roku poprzedniego wyniosła 10,6 proc.

Spółka planuje inwestycje w swoich obiektach w Kwidzynie, Kowarach i Poznaniu.

"Największe inwestycje, które są przed nami, to szpital w Kwidzynie, Kowarach i Poznaniu. Łącznie na Kwidzyn przeznaczona była kwota około 10 mln zł, z czego zostało jeszcze około 3,5 mln zł. W Kowarach planowana wartość inwestycji to około 2 mln zł, a w Poznaniu łącznie prawie 8 mln zł, z czego 2 mln zł powinny zostać zainwestowane w najbliższych miesiącach" - powiedział prezes Szmuc.

EMC Instytut Medyczny jest notowany na rynku głównym GPW od 2005 roku. Ponad 80 proc. przychodów grupy pochodzi z kontraktów z NFZ.

Sara Borys (PAP Biznes)

sar/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki