EMC IM oczekuje w '19 stabilizacji wyników i wzrostu przychodów

2018-12-11 11:08
publikacja
2018-12-11 11:08
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

EMC Instytut Medyczny spodziewa się w 2019 roku stabilizacji wyników finansowych i dalszego wzrostu przychodów - poinformował PAP Biznes prezes Rafał Szmuc. W przyszłym roku grupa zamierza inwestować przede wszystkim w infrastrukturę, a planowane nakłady na ten cel mogą wynieść 15-20 mln zł.

EMC Instytut Medyczny odnotował w trzech pierwszych kwartałach 2018 roku 247,7 mln zł przychodów, co oznacza wzrost rdr o 9,7 proc. Strata operacyjna zwiększyła się rdr w tym czasie do 5,3 mln zł z 1,9 mln zł, a strata netto do 10,8 mln zł z 6,8 mln zł.

"Dynamika wzrostu kosztów przewyższa dynamikę przychodów. Podjęliśmy szereg działań, które mają ustabilizować sytuację w kilku najbardziej rozchwianych pod tym względem jednostkach. Te jednostki przeszły bardzo głębokie zmiany w drugim i trzecim kwartale. Wydaje się, że z miesiąca na miesiąc - co obserwujemy w czwartym kwartale - radzą sobie lepiej. Mamy nadzieję, że będzie to kontynuowane w 2019 roku" - powiedział PAP Biznes prezes Rafał Szmuc.

Ocenił, że źródłem niższego wyniku jest brak adekwatnego do rosnących kosztów płac finansowania ze strony NFZ.

"W szpitalach koszty pracownicze wynoszą 70-80 proc., a nawet więcej. Finansowanie, które gwarantuje NFZ nie odpowiada w pełni faktycznym kosztom ponoszonym przez nas na leczenie" - powiedział prezes Szmuc.

"2019 rok powinien przynieść stabilizację wyników finansowych. Więcej na ten temat będziemy jednak mogli powiedzieć dopiero po zakończeniu roku, ponieważ drugie półrocze będzie istotnie inne od pierwszego półrocza" - dodał.

Spółka spodziewa się w 2019 roku kontynuacji wzrostowego trendu w zakresie przychodów.

"W większości naszych jednostek zrealizowaliśmy ryczałt w wymaganym przedziale 98-102 proc. W niektórych nawet przekroczyliśmy ten poziom, co mamy nadzieję będzie skutkowało wyższym ryczałtem z NFZ na kolejny rok w ośmiu jednostkach" - powiedział prezes EMC IM.

W końcu listopada grupa podjęła decyzję o zamknięciu oddziału ginekologii i położnictwa oraz neonatologii w Szpitalu Mikulicz w Świebodzicach oraz w Szpitalu św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim.

"Postanowiliśmy zamknąć oddziały, które nie miały przed sobą pozytywnych perspektyw i generowały straty finansowe. Oddziały, w których rodzi się mniej niż 400 dzieci w roku nie mogą stabilnie funkcjonować i zapewnić odpowiedniego poziomu usług" - powiedział prezes.

"Dzięki likwidacji ograniczymy straty związane z utrzymaniem oddziałów i kadry. Na pewno wpłynie to pozytywnie na sytuację finansową tych szpitali i całej grupy. To pozwoli również skupić się na dalszym rozwoju poszczególnych jednostek w kierunku leczenia zachowawczego" - dodał.

Grupa nie widzi zagrożenia, aby szpitale te miały wypaść z tzw. sieci szpitali.

"Decyzje są podejmowane w konsultacji z NFZ, właściwymi urzędami wojewódzkimi oraz konsultantami. Będziemy nadal prowadzili intensywną komunikację ze wszystkimi interesariuszami" - powiedział prezes EMC.

Grupa zamierza w 2019 roku inwestować przede wszystkim w infrastrukturę, a planowane nakłady na ten cel - jak podał prezes - mogą wynieść 15-20 mln zł.

"W 2019 roku będziemy kontynuowali inwestycje w sprzęt i wyposażenie, ale przede wszystkim musimy mocno inwestować w infrastrukturę, ponieważ część naszych jednostek jest ulokowana w starych budynkach, które nie spełniają już wymogów infrastrukturalnych" - powiedział prezes.

"Cały czas obserwujemy rynek pod kątem akwizycji, ale najpierw chcemy ustabilizować sytuację w grupie i organicznie poprawić działalność" - dodał.

Prezes poinformował, że spółka będzie finansować inwestycje ze środków własnych.

"Po kapitał głównego akcjonariusza chcemy sięgnąć dopiero przy ewentualnej akwizycji lub większej inwestycji rozwojowej" - powiedział Rafał Szmuc.

EMC Instytut Medyczny zarządza 11 szpitalami i 18 przychodniami w Polsce. Ponad 80 proc. przychodów grupy pochodzi z kontraktów z NFZ.

EMC Instytut Medyczny jest notowany na rynku głównym GPW od 2005 roku. 70,6 proc. akcji kontroluje CareUp B.V., spółka celowa funduszu inwestycyjnego Penta, 17,8 proc. akcji należy do PZU FIZ AN BIS 1, a 10,5 proc. do PZU FIZ AN BIS 2.

Sara Borys (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki