REKLAMA

EFE znalazła złoża bursztynu w Polsce, wydobycie ma ruszyć w I poł. '17

2016-12-20 09:37
publikacja
2016-12-20 09:37

Europejski Fundusz Energii znalazł złoża bursztynu pod Słupskiem w województwie pomorskim. Wydobycie powinno ruszyć w pierwszej połowie 2017 r. - podała spółka w komunikacie. EFE optymistycznie patrzy na przyszłe przychody i planuje powiększyć teren inwestycji.

fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

"W pierwszych tygodniach grudnia br. spółka Discovery sp. z o.o. z Grupy EFE dokonała odwiertów geologicznych na działce w Możdżanowie, koło Słupska. Podczas prac prowadzonych pod nadzorem geologa znaleziono bursztyn" - poinformowano w komunikacie.

Jak podano, spółka "w najbliższym czasie" złoży wniosek o wydanie koncesji na wydobycie.

"Obecnie trwają prace nad opracowaniem odpowiedniej dokumentacji. Zgodnie z planem wydobycie powinno ruszyć w pierwszej połowie 2017 r. Zarząd EFE S.A. prowadzi już rozmowy nad poszerzeniem obecnego areału kopalni odkrywkowej (1,84 ha) w związku z tym, że złoża możdżanowskie szacuje się na 20 ton" - napisano w komunikacie.

"Chociaż natrafiliśmy na pewne utrudnienia natury proceduralnej, realizacja projektu kopalni w Możdżanowie idzie zgodnie z planem. Mamy już pewność, że inwestycja wkrótce zacznie się szybko zwracać. Niebawem ruszy wydobycie, co przy zapewnionym zbycie, m.in. dzięki naszemu chińskiemu partnerowi, pozwala optymistycznie patrzeć na przyszłe przychody. Dlatego też idąc za ciosem chcemy powiększyć teren naszej inwestycji" - powiedział, cytowany w komunikacie, Paweł Kulczyk, prezes EFE.

We wrześniu 2016 r. chińska firma Guangxi WuzhouQuanLi Limited zainwestowała 12,8 mln zł w Europejski Funduszu Energii. W połowie grudnia 2016 r. w EFE S.A. z ramienia inwestora został powołany prokurent spółki, Chen Yuyao.

"Jego zaangażowanie pomoże zintensyfikować prace związane z wydobyciem bursztynu ze złóż w Możdżanowie. Badania geologiczne potwierdziły, że Możdżanowskie złoża są bogate w najwyższej jakości bursztyn mlecznego koloru, który jest niezwykle popularny w Chinach" - poinformował prezes.

"Nasz inwestor pomógł nam zbudować kanały zbytu w tym kraju. Planujemy też eksport do Izraela. Prowadzimy już zaawansowane rozmowy w tej sprawie" - dodał. (PAP)

sar/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~jok
i co dalej ? niemieccy redaktorzy wypadało by napisać ciąg dalszy do tego tekstu, półrocze sie kończy i co ? sprawdziliście te informacje ? czy ktoś wam zapłacił za te bzdury ? gdzie jest Kolany ?
~LEWAK
Mam okolo 4 ha bursztynonosnej roli w Gdansku/Sobieszewo, niedaleko od morza ! Sprzedam po 45zl/m² ...
Kto kupi ? Tylko sie nie rozpychac !
~kkk11
odkryli odkryte gdyby pozwolili wydobywać czy dali takie same prawa jak obcym, polakom juz dawno powstały by narodowe koncerny
~ded
heh taki jak na zdjęciach sklejka/żużel? i bardzo dobrze baka w końcu pęknie i ceny wrócą do normalności
~endi
Polska to dziki kraj , obcy zarabiają , a miejscowi stanowią jeno tanią siłę roboczą ...
~Szarlej
Polak woli maszerować w pochodach i budować wielką Polskę niż wziąć się do roboty
~Inny
O NIE, ZŁE OBCOKRAJOWCE, POLSKE OKRADAJOM, BURSZTYN NASZ BOLZGI ZABIERAJOM, W OGÓLE DZIĘKI TEMU NIE BĘDĘ MÓGŁ KUPIĆ TANIEJ BIŻUTERII.
~niepelnosprawny_org
łatwym ciosem, bez wielkich inwestycji i w dość krótkim czasie obcokrajowcy wydobędą i spieniężą dobra z Polskiej ziemii jakby Polskiej firmie ciężko to było zrobić, jakby Polak tego nie mógł dokonać?
~Grzechu_comeback
No..... fajnie! Jak w Afryce. Pojawili się Chińczycy, zabiorą surowiec a polaczkom zapłacą szklanką ryżu.
Ze strony EFE: "Zgodnie z naszą misją dostarczamy wszelkie produkty, które służą ochronie życia i planety. [...] Jesteśmy zainteresowani projektami inwestycyjnymi związanymi z innowacyjnością w branży energetycznej, medycznej
No..... fajnie! Jak w Afryce. Pojawili się Chińczycy, zabiorą surowiec a polaczkom zapłacą szklanką ryżu.
Ze strony EFE: "Zgodnie z naszą misją dostarczamy wszelkie produkty, które służą ochronie życia i planety. [...] Jesteśmy zainteresowani projektami inwestycyjnymi związanymi z innowacyjnością w branży energetycznej, medycznej i ekologicznej."
Pasuje do bursztynu jak ulał....Niech zgadnę....... ośmiorniczki zadecydowały????
"Projekt robót geologicznych został pozytywnie zaopiniowany przez Gminę Ustka i zatwierdzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. "
ZAGADKA ! o kim mowa poniżej:
"Jest członkiem Platformy Obywatelskiej i Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego."
~Pawel1
przylatuja kosmici, wydobywaja surowce i odlatuja a mieszkancy zastaja z rekami w nocnikach. kiedys taki film widzialem. Bodajze amerykanski bo w amerykaskich filmach sie cos dzieje a w polskich to nudy, nudy ...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki