EDF prowadzi wyłączne rozmowy z IFM Investors w sprawie sprzedaży aktywów ciepłowniczych w Polsce, z EPH w sprawie sprzedaży Elektrowni Rybnik - podała spółka w komunikacie.
EDF podał, że do sfinalizowania obu procesów sprzedaży w pierwszej połowie przyszłego roku potrzebne są zgody regulacyjne, w tym porozumienie z polskim rządem.
EDF Polska zostało wpisane w tym roku na listę spółek strategicznych. Minister energii tłumaczył, że chce mieć w ten sposób prawo weta w sprawie wyboru inwestora dla krajowych aktywów energetycznych.
EDF posiada w Polsce konwencjonalne aktywa wytwórcze oraz prowadzące działalność usługową.
Aktywa te obejmują Elektrownię Rybnik o mocy 1,8 GW, Elektrociepłownię w Krakowie, Elektrociepłownię w Gdańsku, Elektrociepłownię w Gdyni, Elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w Toruniu, Elektrociepłownie i sieć ciepłowniczą w aglomeracji wrocławskiej, Elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w Zielonej Górze (należące do spółki Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja oraz jej spółki zależnej Elektrociepłownia Zielona Góra), inwestycję w blok gazowy w Toruniu.
EDF podał, że pozostanie obecny w Polsce poprzez EDF Energies Nouvelles i oddziały Dalkii. Spółka chce pozostać partnerem polskiego rządu w kontekście rozwoju miksu energetycznego, w tym programu jądrowego.
Wstępną, niewiążącą ofertę na zakup aktywów EDF w Polsce złożyły w połowie września wspólnie PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika. (PAP)
pel/ jtt/