REKLAMA

E-wallet - co to takiego?

Mateusz Szymański2011-07-27 07:00
publikacja
2011-07-27 07:00
Tanie przelewy międzynarodowe, rabaty w sklepach, pełna anonimowość i wygoda - portmonetka internetowa może stać się doskonałą alternatywą dla zwykłego konta bankowego. Zwłaszcza dla osób, które wysyłają pieniądze za granicę lub robią zakupy w sklepach internetowych.

E-wallet, czyli portmonetka internetowa jest czymś pomiędzy ROR-em a pośrednictwem płatności. Rejestrując się u konkretnego usługodawcy otrzymujemy konto, na którym przechowywane są nasze pieniądze. Oczywiście tak naprawdę znajdują się one na kontach bankowych, z których korzysta firma świadcząca usługę - my jednak nie musimy się tym przejmować.

Po co mi e-wallet?


No dobrze, ale jakie korzyści daje nam taka portmonetka i dla kogo jest ona przeznaczona? Przede wszystkim jest korzystna dla osób, które często wysyłają pieniądze za granicę. U trzech najpopularniejszych usługodawców - PayPal, Moneybookers i Neteller, opłata za przekazanie dowolnej kwoty z salda portmonetki wynosi maksymalnie 1,9%. To dobra alternatywa dla wszystkich, których przerażają koszta i czas realizacji zwykłych przelewów zagranicznych.

MoneybookersNetellerPayPal
Koszt przelewu1%, max 0,50 euro1,9%, min 1$darmowe


Co więcej, zazwyczaj przelewy są natychmiastowe, co w przypadku międzynarodowych przekazów bankowych w zasadzie się nie zdarza.

Co prawda za sprawą Allegro eBay nie jest w Polsce zbyt popularny, ale jeżeli używamy tego serwisu aukcyjnego, przyda się nam konto Paypal. Dzięki niemu natychmiast opłacimy nasze zakupy, niezależnie od tego, w którym kraju znajduje się sprzedawca.

E-wallety zdobyły dużą popularność w świecie hazardu i zakładów sportowych, ponieważ oferują one bezpieczne i anonimowe przelewy do firm obsługujących wymienione wyżej usługi. Istotne jest to zwłaszcza w krajach, w których hazard internetowy jest nieuregulowany lub nielegalny - portmonetki internetowe pozwalają na krótszą metę unikać bezpośredniego starcia z fiskusem.

Część sklepów internetowych i dostawców innych usług zawiera z pośrednikami umowy. Dzięki nim, korzystając z danej formy płatności, możemy liczyć na rabaty.

Czy to bezpieczne?


Serwisy oferujące e-wallety działają w oparciu o licencje - takie same, jak inne instytucje finansowe. Z trzech wymienionych firm, dwie działają na terytorium Wielkiej Brytanii, jedna w Luksemburgu. Jak już wspomnieliśmy, transakcje są anonimowe - jedynym znakiem, jaki po nas pozostaje, jest adres e-mail.

Z portfela do kieszeni


E-wallety nie służą wyłącznie do płatności internetowych. Wszystkie oferują możliwość przelewania pieniędzy na zwykły ROR, choć wiąże się to zwykle z opłatą (około 2-3 euro). Do tego, Moneybookers oferuje kartę debetową, a Neteller prepaidową Mastercard, którymi bez prowizji możemy płacić we wszystkich sklepach, które akceptują "zwykłe" karty. Za wypłatę pieniędzy z bankomatu zapłacimy podobną sumę, jak za przelew środków na ROR.

Portfele internetowe to produkt skierowany głównie do tych, którzy często transferują pieniądze za granicę - niezależnie od tego, czy przelewają środki rodzinie, robią zakupy w zagranicznych sklepach lub korzystają z usług serwisów internetowych w różnych miejscach świata. Przydają się też, gdy robimy zakupy na aukcjach. Nie jest to produkt masowy - ale jeśli korzystamy z wymienionych wyżej usług, warto go rozważyć - może nam przynieść spore oszczędności.

Mateusz Szymański
Bankier.pl
e-mail: m.szymanski@bankier.pl
Źródło:

Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~jacek
Jak rozumieć poniższe zdanie: "portmonetki internetowe pozwalają na krótszą metę unikać bezpośredniego starcia z fiskusem"?
~Grześ
Widzę że nikt nie wspomniał o walucie BitCoin.

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki