REKLAMA

E-faktura dla przedsiębiorców możliwa w październiku. Resort finansów przygotował ustawę

2021-02-22 16:57
publikacja
2021-02-22 16:57
E-faktura dla przedsiębiorców możliwa w październiku. Resort finansów przygotował ustawę
E-faktura dla przedsiębiorców możliwa w październiku. Resort finansów przygotował ustawę
/ Pexels

Ministerstwo Finansów liczy, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z e-faktury już w październiku tego roku - poinformował podczas poniedziałkowej wideokonferencji wiceminister finansów Jan Sarnowski.

“Ministerstwo Finansów, mimo trudnej sytuacji covidowej, przygotowało ustawę, która znajduje się w konsultacjach i mamy nadzieję, że przy bardzo dobrych, pomyślnych wiatrach e-faktura zostanie polskim przedsiębiorcom udostępniona już w październiku tego roku” - powiedział Sarnowski.

“Będzie to oznaczać, że Polska będzie czwartym krajem w Unii Europejskiej, który wdraża to rozwiązanie. Przegonimy na przykład Francję, która już od roku planuje wdrożyć u siebie e-fakturę, natomiast zaplanowała jej wdrożenie do systemu w perspektywie najbliższych dwóch, trzech lat” - dodał.

Wiceminister powiedział, że dla wdrożenia e-faktury kluczowym będzie rok 2023, czyli moment kiedy e-faktura stanie się obowiązkowym narzędziem, z którego korzystać będą wszyscy przedsiębiorcy.

“O fakturach wystawionych w Polsce skarbówka dowie się natychmiast, nie będzie już przeskoku kilkudziesięciu dni. Nie będziemy czekać na znajdowanie karuzel podatkowych jak trzy lata temu nawet kilka lat, tak jak teraz kilka miesięcy, ale będzie to możliwe w perspektywie miesiąca albo nawet kilku tygodniu” - podkreślił wiceminister.

Według resortu finansów wprowadzenie takiego rozwiązania przyczyni się do uszczelnienia systemu podatkowego, a tym samym ograniczy nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT. To narzędzie, które szybciej i sprawniej będzie identyfikować oszustów podatkowych, zwłaszcza karuzele VAT.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
molenda333
Ale to chyba raczej udogodnienie dla przedsiębiorców, zresztą z fakturami to wiele firm ma problem, świetnym rozwiązaniem jest program do monitorowania płatności Monpay, dzięki niemu wielu moich znajomych rozwiązało problem z fakturami. Pozwala on na zorganizowana w jednym miejscu kontroli terminów faktur i wysyłanie automatycznych Ale to chyba raczej udogodnienie dla przedsiębiorców, zresztą z fakturami to wiele firm ma problem, świetnym rozwiązaniem jest program do monitorowania płatności Monpay, dzięki niemu wielu moich znajomych rozwiązało problem z fakturami. Pozwala on na zorganizowana w jednym miejscu kontroli terminów faktur i wysyłanie automatycznych powiadomień w formie sms mail czy listownych do kontrahentów o przekroczonych terminach.
artureg
Rozumiem, że nie będzie wtedy przeszkód do zmiany systemu płatności podatku jedynie za faktycznie ZAPŁACONE faktury. I skończy się kredytowanie nieuczciwych firm.
siema123
Nie e-faktura tylko w zasadzie KSEF czyli centralny rejestr faktur. Od 2023 nie wystawimy faktury w inny sposób niż przez KSEF lub oprogramowanie kompatybilne z API KSEF. Oznacza to nowe obowiązki dla przedsiębiorców i/lub opłaty za zmiany w programach do fakturowania. Jednocześnie to czwarty już system do kontroli faktur po JPK,Nie e-faktura tylko w zasadzie KSEF czyli centralny rejestr faktur. Od 2023 nie wystawimy faktury w inny sposób niż przez KSEF lub oprogramowanie kompatybilne z API KSEF. Oznacza to nowe obowiązki dla przedsiębiorców i/lub opłaty za zmiany w programach do fakturowania. Jednocześnie to czwarty już system do kontroli faktur po JPK, deklaracji VAT, deklaracji VAT-UE. Jest to też realnie czwarty system oznaczania faktur po PKD, GTU i numeracji faktur. Faktury pewnie będą trzymane w chmurze krajowej co oznacza że równie dobrze mogą być publicznie dostępne. Słusznie, po co twór zwany tajemnicą handlową.

Powiązane: Cyfryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki