REKLAMA

Dzięki JPK fiskus prześwietli podatki dochodowe

2020-10-20 07:00
publikacja
2020-10-20 07:00
fot. Sergii Gnatiuk / Shutterstock

Skarbówka wykorzysta dane z nowego JPK do badania przepływów między spółką a indywidualną działalnością wspólnika, a także by weryfikować koszty usług niematerialnych, np. doradztwa - informuje we wtorek "Dziennika Gazeta Prawna".

Jak podaje "DGP", potrzebne do tego informacje fiskus dostanie już za miesiąc, gdy podatnicy prześlą po raz pierwszy nowy plik JPK V7. "To kolejny krok zmierzający do zwiększenia informacji, jakie administracja skarbowa będzie przetwarzać i sprawdzać w czasie rzeczywistym" – komentuje Krzysztof Sosnowski z Kancelarii Thompson & Stein.

Dziennik przypomina, że dotychczas fiskus pozyskiwał dane o transakcjach z podmiotami powiązanymi oraz o zakupach usług niematerialnych tylko w trakcie kontroli i postępowań podatkowych.

Gazeta zauważa, że jeżeli podatnik wskaże transakcje z podmiotem powiązanym, to organy podatkowe szybciej wyeliminują koszty, gdy tylko znajdą nieprawidłowości. Sosnowski radzi, by przy transakcjach z podmiotami powiązanymi zachować szczególną ostrożność. Muszą być one przeprowadzane na warunkach rynkowych, być faktycznie zrealizowane i mieć podstawę w umowie. W przeciwnym razie transakcja może zostać uznana za sztuczną, a koszty zakwestionowane. Co więcej, fiskus może sięgnąć po zarzuty karnoskarbowe. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
carlito1
Pełna władza urzędasa +bezkarność. Tego właśnie chce pis. Można będzie dowolnie likwidować majatki ludzi i wykańczać konkurencję na zawołanie.
mkx
Możesz także zaprzestać sprzedawania sobie samemu wymyślonych usług za niebotyczne stawki.
specjalnie_zarejestrowany2
Już teraz może przyjść pisowiec po 40 mln łapówki. Odmówisz jak Czarnecki - wjazd CBA.

Powiązane: JPK - Jednolity Plik Kontrolny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki