REKLAMA

Dworczyk: Będzie Loteria Narodowego Programu Szczepień, szczepienie 2 dawką możliwe wszędzie

2021-05-25 14:16, akt.2021-05-25 16:14
publikacja
2021-05-25 14:16
aktualizacja
2021-05-25 16:14
Dworczyk: Będzie Loteria Narodowego Programu Szczepień, szczepienie 2 dawką możliwe wszędzie
Dworczyk: Będzie Loteria Narodowego Programu Szczepień, szczepienie 2 dawką możliwe wszędzie
fot. HANNIBAL HANSCHKE / / Reuters

Od 1 lipca szczepienia drugą dawką przeciw Covid-19 będą odbywały się w dowolnym punkcie - poinformował we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Od 1 lipca uruchomiona zostanie loteria Narodowego Programu Szczepień.

"Do tej pory wiele osób zwracało uwagę na to, że zaszczepili się pierwszą dawką w jednym punkcie, chcieliby się zaszczepić w innym - to było niemożliwe albo trudne. Teraz - myślę, że to będzie istotne zwłaszcza w okresie wakacyjnym - od 1 lipca takiego problemu już nie będzie. Każdy, kto zaszczepił się pierwszą dawką, będzie mógł znaleźć sobie termin w dowolnym, innym punkcie i się zaszczepić drugą dawką" - poinformował Dworczyk na konferencji prasowej.

Według niego, przekonywanie Polaków do zaszczepienia się "to jest wyzwanie dla nas wszystkich, to jest wyzwaniem ponadpolityczne". "To nie jest wyzwanie tylko dla rządu, dla lekarzy, to wyzwanie dla wszystkich dlatego, że tylko zaszczepienie jak największej części populacji pozwoli nam na zwyciężenie COVID-19" - podkreślił Dworczyk.

Przyznał, że dorośli Polacy nie są przyzwyczajeni do szczepień i przywołał kwestię szczepienia przeciw grypie. "WHO daje wytyczne, aby osoby powyżej 65 roku życia przeciwko grypie były zaszczepione w co najmniej 75 procentach" - powiedział dodając, że w Holandii jest to 75 proc., w Wielkiej Brytanii 68 proc., w Danii 43 proc., a w Polsce ok. 10 proc. "To pokazuje jak mamy jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o promocję szczepień" - stwierdził Dworczyk.

Powstanie loteria Narodowego Programu Szczepień

Dworczyk zapowiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że od 1 lipca uruchomiona zostanie loteria Narodowego Programu Szczepień. "To będzie zadanie realizowane przez Totalizator Sportowy, który będzie spółką wiodącą. (...) Poza Totalizatorem włączy się w to także szereg spółek skarbu państwa" - poinformował minister.

Jak dodał, formuła loterii będzie umożliwiać także dołączenie się do niej samorządom. "Za dwa tygodnie wspólnie z Totalizatorem Sportowym pokażemy dokładne założenia programu" - dodał szef KPRM. Zapewnił, że nagrody, jakie będzie można wygrać będą atrakcyjne.

"Mniej więcej co dwutysięczna osoba, która będzie się szczepiła otrzyma 500 zł, to nagroda gwarantowana, ale każdy uczestnik loterii będzie miał szansę na wygraną. (...) Co tydzień będą losowane nagrody po 50 tys. zł, do tego różnego rodzaju nagrody rzeczowe: hulajnogi elektryczne, vouchery na paliwo, czy ubezpieczeniowe. Co miesiąc będą też dwie nagrody po 100 tys. zł plus samochód hybrydowy, a w finale dwa razy po 1 mln zł i również samochód hybrydowy" - wymienił Dworczyk.

Jak wyliczył, całość będzie kosztować ponad 140 mln zł. "To dużo, ale to są pieniądze przeznaczone po to, abyśmy jak najszybciej poradzili sobie z pandemią" - zaznaczył.

Dworczyk przekazał również, że od 15 czerwca wojewodowie będą zobowiązani do zadbania, aby podczas wszystkich imprez o charakterze masowym - kulturalnych, czy sportowych - zabezpieczony był punkt szczepień. 

Loteria Narodowego Programu Szczepień także dla zaszczepionych

Dworczyk został zapytany na konferencji prasowej, czy w zapowiedzianej przez niego we wtorek loterii będą mogły uczestniczyć osoby już zaszczepione.

"Uspokajam (...), ci którzy już się zaszczepili też będą mogli brać udział w loterii, nikt nie zostanie wykluczony" - opowiedział pełnomocnik rządu ds szczepień.

"Czekamy na decyzję EMA w sprawie dopuszczenia szczepionki dla dzieci"

Dworczyk zapytany we wtorek na konferencji prasowej, kiedy kolejne grupy wiekowe będą mogły się zaszczepić, przypomniał, że "w tej chwili wszystkie grupy wiekowe, które są dopuszczone zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, czyli powyżej szesnastego roku życia mogą się rejestrować i mogą się szczepić".

"Czekamy w najbliższych dniach, w najbliższych tygodniach, bo to jest decyzja EMA, czyli Europejskiej Agencji Leków, na dopuszczenie szczepionki dla dzieci w wieku 12 - 15 lat. Jeżeli to nastąpi, to na pewno tą sprawą zajmie się Rada Medyczna przy premierze Mateuszu Morawieckim. I następnie zapadną decyzje czy, a jeśli tak, to kiedy, ruszymy ze szczepieniami tych najmłodszych pacjentów" - powiedział Dworczyk.

Będą zachęty finansowe dla gmin z najwyższym wskaźnikiem zaszczepienia

Na promocję i organizację szczepień każda gmina dostanie od 10 do 40 tys. zł; chcemy, by 500 pierwszych gmin, w których zaszczepi się co najmniej 75 proc. mieszkańców, dostało po 100 tys. zł, gmina-rekordzistka w skali Polski dostanie dodatkowo 2 mln zł - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

"Każdy samorząd, w zależności od wielkości, każda gmina, otrzyma na działania organizacyjne, promocyjne w ramach ryczałtu między 10 a 40 tys. zł na sprawy organizacyjne, promocyjne czy inne związane z akcją" - powiedział we wtorek pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19.

Dodał, że w akcji promocyjnej, która ma zachęcać gminy do udziału w rywalizacji o najwyższy wskaźnik zaszczepienia, rząd przewiduje dodatkowe zachęty.

"Będziemy chcieli dla 500 pierwszych gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia mieszkańców co najmniej 75 procent, przeznaczyć po 100 tys. zł na gminę na wydanie na dowolny cel" – powiedział.

Poinformował, że w podziale na regiony "w ujęciu byłego podziału terytorialnego na 49 województw gmina, która będzie miała najwyższy odsetek w danym obszarze, otrzyma milion złotych, również na dowolny cel". Zapowiedział ponadto, że "ta gmina, która będzie miała najwyższy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski, otrzyma dodatkowo 2 mln zł".

Do wtorku w Polsce wykonano ponad 18 mln szczepień, liczba osób w pełni zaszczepionych wyniosła blisko 5,7 mln zł.

Telefony w sprawie szczepień do wszystkich osób powyżej 70. roku życia

W najbliższym czasie wykonane zostaną połączenia telefoniczne do wszystkich osób powyżej 70. roku życia z pytaniem, czy już się zaszczepiły, a jeśli nie, będzie im oferowane szczepienie, które zostanie zorganizowane przez zespół wyjazdowy - poinformował szef kancelarii premiera minister Michał Dworczyk.

Zespół szczepiący dojedzie do takiej osoby, która zadeklaruje chęć zaszczepienia - poinformował Dworczyk. Będą to zespoły oparte głównie na straży pożarnej - ochotniczej i państwowej.

"Mamy deklaracje, że te zespoły strażaków, które do tej pory w dużej części w bardzo wielu miejscowościach, gminach w Polsce pomagały dowozić seniorów do punktów szczepień, teraz będą jeździć z osobami uprawnionymi do wykonywania szczepień" - poinformował Dworczyk podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Będą to albo lekarze czy przedstawiciele punktów prowadzących szczepienie, albo Mobilne Jednostki Szczepiące.

W ostatnich tygodniach notujemy szczepienia na poziomie 2 mln

Dworczyk podczas wtorkowej konferencji prasowej przekazał bieżące informacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień oraz rozwiązania, które miałyby usprawnić ten program.

Jak wskazał, do dzisiaj mamy ponad 18,3 mln wykonanych szczepień, blisko 13 mln osób zostało zaszczepionych pierwszą dawką. "W ostatnich tygodniach notujemy szczepienia na poziomie 2 mln tygodniowo. To jest dobre, satysfakcjonujące tempo, które udało się osiągnąć dzięki wielkiemu zaangażowaniu tysięcy osób zaangażowanych w ponad 7 tys. punktów (szczepień) w całej Polsce" - podkreślił minister.

Według niego z badań, które ukazywały się w ostatnim czasie wynika, że ok. 70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw Covid-19, a 71 proc. Polaków pozytywnie ocenia organizację Narodowego Programu Szczepień. "Traktujemy to jako docenienie pracy tych tysięcy lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, wszystkich tych osób, które na każdym z wielu poziomów (...) angażują się w realizację Narodowego Programu Szczepień" - powiedział Dworczyk.

Szef KPRM zaznaczył, że choć 70 proc. osób, które deklarują chęć zaszczepienia to dużo, to "jest cały czas niewystarczający odsetek, niesatysfakcjonujący nas odsetek osób, które takie deklaracje składają".

Dworczyk przekazał też kilka danych dotyczących szczepień. Wskazał, że mniej więcej dzisiaj osiągniemy ok. 50 proc. osób pełnoletnich w Polsce, które zarejestrowały się w systemie. Są to osoby, które albo przyjęły już pierwszą dawkę szczepionki, albo są już zarejestrowane i mają wyznaczony termin przyjęcia pierwszej dawki - dodał minister.

Doprecyzował, że w podziale na grupy wiekowe wśród seniorów powyżej 70 roku życia mamy zarejestrowanych bądź zaszczepionych pierwszą dawką nieco ponad 75 proc. osób. "Jeśli chodzi o osoby w wieku 60-69 lat to jest 64 proc." - zaznaczył szef KPRM. Dodał, że w kolejnych grupach wiekowych odsetek ten spada.

"Oczywiście te dane nie są satysfakcjonujące, ale też trzeba sobie jasno powiedzieć, że kolejne roczniki w późniejszym terminie się rejestrowały; rozpoczynała się rejestracja w późniejszym terminie i cały czas, każdego dnia zapisuje się ponad 200 tys. osób. W związku z tym cały czas ta dynamika zapisów utrzymuje się, chociaż widzimy pewne trendy spadkowe" - przyznał minister.

Jak dodał, m.in. dlatego podejmowane są działania profrekwencyjne, jak trwająca od kilkunastu dni kampania "Ostatnia prosta". "Kampania, której kulminacja przypadnie na początek czerwca" - zapowiedział Dworczyk. (PAP)

autorzy: Rafał Białkowski, Szymon Zdziebłowski, Grzegorz Bruszewski, Edyta Roś, Krzysztof Kowalczyk

krz/ ero/ gb/ mok/ mzd/ par/ brw/ ago/ itm/ rbk/ szz/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (34)

dodaj komentarz
forfun
kasy mamy tyle że nie wiadomo na co wydać
1984
Ech... rządy i ich kowidowi "eksperci". Niemal wszędzie są tak zaślepieni, że nie zauważą odpornosci stadnej nawet gdyby ta ich stratowała. Tylko i wyłącznie szczepienia są dla nich politycznie poprawne. Niby dlaczego nie zaufać starej, sprawdzonej przez setki mln lat ludzkiej odpornosci? W czym technologia Ech... rządy i ich kowidowi "eksperci". Niemal wszędzie są tak zaślepieni, że nie zauważą odpornosci stadnej nawet gdyby ta ich stratowała. Tylko i wyłącznie szczepienia są dla nich politycznie poprawne. Niby dlaczego nie zaufać starej, sprawdzonej przez setki mln lat ludzkiej odpornosci? W czym technologia mająca jeden roczek ma być od niej lepsza? Pytania retoryczne bo każdy wie, że gdy nie wiadomo o co chodzi chodzi tylko i wyłącznie o pieniadze.

A w Polsce coraz szybciej zbliżamy się do 2 zakażeń na 100 tys. A to poziom który w/g starych i starannie ukrywanych przez rząd zasad oznacza BRAK EPIDEMII! Coraz więcej powiatów ma mniej niż 2 zakażenia na 100 tys, niedługo tyle będą miały całe województwa. Obecnie Polska jest w dolnym zakresie "zielonej strefy", a oni szczepią jak opętani i trzymają "obostrzenia" bo?
secundus
Kto chętny po hulajnogę? W Las Vegas oferują darmowy striptiz za dziabnięcie, u nas hulajnoga lub smartfon....... No i już zaszczepieni muszą ponowić dziabnięcie aby wygrać.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
qart
Pamiętam loterię MF i wygraną koleżnki wiceminister Leszczyny z MF ( z PO).
Przypadek :-)
volksempfanger
Czy ktoś pamięta jeszcze jak pluto na Jandę w grudniu?

Tutaj nigdy nie będzie normalnie.
iluminata
Widać desperację syjonistów by zaszczepić jak najwięcej gojów!

Oczywiście każdy myślący wie, że nagrody z loterii dziwnym trafem trafią do znajomych burmistrzów, posłów, kierowników zakładów miejskich itp...
harrytracz
Spis powszechny 2011 - odgugluj sobie kto samochód wygrał w loterii :)
harrytracz
No i nie dałem się przekonać ani samochodem ani milionem peelenów :)
To co teraz? Zamknięcie mnie do getta czy od razu do gazu?
shadow_xx
No właśnie jestem ciekaw kolejnego kroku. Kampania informacyjna nie pomaga, loteria zapewne też nie pomoże, więc co następne? Skoro marchewka nie działa to zostaje kij.

Swoją drogą to ciekawie by było zesłać wszystkich, którzy nie chcą się szczepić na jakiś niezamieszkały kawałek lądu i niech sami sobie
No właśnie jestem ciekaw kolejnego kroku. Kampania informacyjna nie pomaga, loteria zapewne też nie pomoże, więc co następne? Skoro marchewka nie działa to zostaje kij.

Swoją drogą to ciekawie by było zesłać wszystkich, którzy nie chcą się szczepić na jakiś niezamieszkały kawałek lądu i niech sami sobie radzą. Budują swoje zakłady, swoją infrastrukturę, taka odizolowana społeczność z nowymi zasadami, nowym prawem i kto wie jakby to się potoczyło.

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki