REKLAMA

Dwa pierwsze samoloty wylądowały na nowym lotnisku w Berlinie

2020-10-31 19:52
publikacja
2020-10-31 19:52
fot. Maja Hitij / FORUM/ddp images

Dwa samoloty - jeden należący do grupy Lufthansa, a drugi do linii Easyjet - wylądowały w sobotę na międzynarodowym lotnisku Berlin-Brandenburg. Inaugurację działalności nowego portu lotniczego poprzedziły wieloletnie skandale, skutkujące 9-letnim opóźnieniem inwestycji i wzrostem kosztów budowy z ok. 2,7 mld euro do prawie 6 mld.

Maszyna należąca do oferującego tanie loty przewoźnika Easyjet przybyła do portu Berlin-Brandenburg im. Willy’ego Brandta (BER) z pobliskiego lotniska Tegel. Natomiast samolot flagowego niemieckiego przewoźnika – grupy Lufthansa, przyleciał do Schoenefeld na obrzeżach Berlina, gdzie zlokalizowane jest lotnisko im. Willy'ego Brandta, z Monachium.

Lotnisko, które miało być symbolem zjednoczenia Niemiec, stało się symbolem czarnej serii katastrof budowlanych, błędów konstrukcyjnych, a nawet malwersacji i podejrzeń o korupcję. Na dodatek otwarcie wypadło w momencie, gdy Niemcy są zagrożone drugą falą epidemii koronawirusa – pisze w komentarzu francuska agencja AFP.

Do inauguracji lotniska doszło po 14 latach od ceremonii wmurowania kamienia węgielnego - przypominają niemieckie media.

Ministerstwo transportu w rządzie kraju związkowego Brandenburgia i spółka portowa Joint Upper Aviation Authority Berlin-Brandenburg, które zatwierdziły na początku października rozpoczęcie działalności i wydały odpowiedni certyfikat, zastrzegły już wtedy, że “z okazji uruchomienia nowego lotniska nie przewidują żadnych większych uroczystości”.

Port lotniczy Berlin-Brandenburg im. Willy’ego Brandta w Schoenefeld w Brandenburgii ma obsługiwać w początkowej fazie do 27 mln pasażerów rocznie.(PAP)

mars/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
demeryt_69
Czy dłużej trwa budowa tego rodzaju inwestycji, tym lepiej dla tych, którzy ja budują - to uniwersalna zasada, która sprawdza się na całym świecie :)
czerwony_wiewior
Ojciec adwokat pyta syna, który miał pierwsze wystąpienie w sądzie:
- I jak ci poszło?
- Tato, wygrałem sprawę, którą prowadziłeś ostatnie pięć lat
- Oj synu, synu. A ja myślałem, że tobie ona na następne pięć lat wystarczy
pluto85md
U nas już jest podobny rekord. Chodzi o lotnisko w Radomiu. W 2012 roku rozpoczęto dostosowywanie do ruchu cywilnego, wydano blisko miliard zł na rozbudowę, budowę terminala, utrzymanie kilka lat, i zburzenie, a obecnie za kolejny miliard trwa jego odbudowywanie.
demeryt_69
Z tego co rozumiem, na ten chory pomysł wpadli ludzie z PiS we władzach Radomia, a kontynuowali go ich następcy z PO pod wodzą magistra resocjalizacji. Skutek tego to bankructwo budżetu miejskiego oraz wykreowanie wielu prywatnych fortun :)
czerwony_wiewior
Różnica jest taka, że lotnisko w Berlinie było naprawdę potrzebne.
jas2 odpowiada czerwony_wiewior
Gdyby było potrzebne to byłoby wcześniej.

Naprawdę to potrzebne jest CPK bo jest w środku Europy.
loool
Czas na otwarcie wybrali idealny. Jednak to prawda ze nieszczescia chodzą parami.u
maciejlux
Niech ten projekt bedzie przestroga dla megalomanskiego projektu CPK. Nie mamy kasy, knowhow, potrzeby i linii lotniczych zeby zbudowac, obslugiwac i zarobic na takim lotnisku. Niemcy znani ze skrupulatnosci i dokladnosci przejechali sie na podobnym projekcie. U nas trwaloby to zapewne znacznie dluuuuuzej. W warunkach pandemii i Niech ten projekt bedzie przestroga dla megalomanskiego projektu CPK. Nie mamy kasy, knowhow, potrzeby i linii lotniczych zeby zbudowac, obslugiwac i zarobic na takim lotnisku. Niemcy znani ze skrupulatnosci i dokladnosci przejechali sie na podobnym projekcie. U nas trwaloby to zapewne znacznie dluuuuuzej. W warunkach pandemii i drastycznego spadku popytu na loty nie widze sensu budowy CPK obok nowgo portu w Berlinie. W dodatku jako kosztowna inwestycje geeenfield...
marxs
powód akurat jest to jest projekt tylko i wyłącznie militarny za kasę polskiego zdychającego podatnika buduje się lotnisko dla tych zza Wielkiej Wody co roznoszą po całym świecie jak covida "wolność i demokrację"

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki