REKLAMA

Duża inwestycja Rank Progressu. Kurs mocno w górę

Adam Hajdamowicz2017-12-05 12:24redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-12-05 12:24

Rank Progress zawarł porozumienie dające nadzieję na realizację kluczowej inwestycji. Wspólnie z Vantage Development ma on wejść w posiadanie wartej wiele milionów nieruchomości. Akcjonariusze Rank Progressu wydają się tym zachwyceni.

fot. / / Rank Progress

„Rank Progress i Vantage Development zawarły porozumienie dotyczące utworzenia spółki joint – venture w celu realizacji inwestycji deweloperskiej we Wrocławiu” - poinformowano w komunikacie. Inwestycji deweloperska ma dotyczyć nieruchomości o łącznej powierzchni 14 ha.

"Porozumienie przyznaje Vantage Development wyłączność na prowadzenie negocjacji, zmierzających do zawarcia umowy końcowej regulującej zasady współpracy stron w ramach realizacji inwestycji w terminie nie późniejszym niż 15 grudnia 2017 roku" - napisano w komunikacie, dodając, że jeśli umowa nie zostanie zawarta w tym terminie, porozumienie wygasa.

W przypadku wejścia w życie umowy, w celu zapewnienia SPV środków niezbędnych do nabycia nieruchomości, Vantage Development przekaże na rzecz SPV środki w wysokości 88 mln zł w terminach określonych w porozumieniu, jednak nie później niż do końca maja 2020 roku.

fot. / / Bankier.pl

Po publikacji komunikatu, kurs Rank Progressu rósł dziś nawet o blisko 30 proc.

Duża wartość nieruchomości

„Strony porozumienia uzgodniły, że wartość prawa użytkowania wieczystego nieruchomości została wyceniona na poziomie 159,6 mln zł” – czytamy w komunikacie. Jest to bardzo dużo, biorąc pod uwagę dotychczasową wycenę Rank Progressu (niecałe 60 mln zł na zakończenie wczorajszej sesji).

Trzeba jednak pamiętać o dwóch kluczowych kwestiach. Po pierwsze, jest to jedynie porozumienie, a nie ostateczna umowa, transakcja może zatem nie dojść do skutku. A po drugie, zgodnie z podanymi informacjami, wycena nieruchomości nastąpiła na podstawie podpisanego porozumienia a więc ustaliły ją spółki Rank Progress i Vantage Development. Nie daje to zatem pewności, co do rzeczywistej wartości tego terenu (mogła ona zostać np. zawyżona).

Projekt z ogromnym rozmachem

Nie jest to zwykła inwestycja. Na gruncie o powierzchni 6,8 ha przy ulicy Wejherowskiej we Wrocławiu, na terenie dawnego Portu Popowice nad Odrą, Rank Progress SA planuje bowiem projekt polegający na budowie osiedla mieszkaniowego Marina Park, wzbogaconego o funkcje biurowe i usługowe, o łącznej powierzchni przekraczającej 113.000 mkw.

fot. / / Rank Progress

Osiedle, jak wynika z planów, ma zostać zrealizowane z ogromnym rozmachem, ma na nim nawet powstać naturalna marina (co sugeruje nazwa). „W ramach opisanej inwestycji wykonaliśmy wyburzenia istniejącej zabudowy, przygotowaliśmy koncepcję architektoniczną i prowadzimy prace związane z likwidacją kolizji sieci znajdujących się na terenie inwestycji” – informuje spółka.

Problemy z zarabianiem

Ostatnie lata nie należały do zbytnio udanych dla Rank Progressu. Spółka niemal regularnie notuje straty, co potwierdzają także ostatni raport. Wynika z niego, że w ciągu pierwszych trzech kwartałów, Rank Progress odniósł ponad 11 mln zł straty przy przychodach ze sprzedaży w wysokości ok. 51 mln zł. Natomiast, od momentu debiutu na giełdzie w 2010 roku, wycena spółki spadła już o ponad 80 proc.

Słabe wyniki z ostatnich lat mogą budzić pewien niepokój co do zdolności realizacji tak gigantycznego projektu, choć na jego efekty przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki