REKLAMA

Duża inwestycja Rank Progressu. Kurs mocno w górę

Adam Hajdamowicz2017-12-05 12:24redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-12-05 12:24

Rank Progress zawarł porozumienie dające nadzieję na realizację kluczowej inwestycji. Wspólnie z Vantage Development ma on wejść w posiadanie wartej wiele milionów nieruchomości. Akcjonariusze Rank Progressu wydają się tym zachwyceni.

fot. / / Rank Progress

„Rank Progress i Vantage Development zawarły porozumienie dotyczące utworzenia spółki joint – venture w celu realizacji inwestycji deweloperskiej we Wrocławiu” - poinformowano w komunikacie. Inwestycji deweloperska ma dotyczyć nieruchomości o łącznej powierzchni 14 ha.

"Porozumienie przyznaje Vantage Development wyłączność na prowadzenie negocjacji, zmierzających do zawarcia umowy końcowej regulującej zasady współpracy stron w ramach realizacji inwestycji w terminie nie późniejszym niż 15 grudnia 2017 roku" - napisano w komunikacie, dodając, że jeśli umowa nie zostanie zawarta w tym terminie, porozumienie wygasa.

W przypadku wejścia w życie umowy, w celu zapewnienia SPV środków niezbędnych do nabycia nieruchomości, Vantage Development przekaże na rzecz SPV środki w wysokości 88 mln zł w terminach określonych w porozumieniu, jednak nie później niż do końca maja 2020 roku.

fot. / / Bankier.pl

Po publikacji komunikatu, kurs Rank Progressu rósł dziś nawet o blisko 30 proc.

Duża wartość nieruchomości

„Strony porozumienia uzgodniły, że wartość prawa użytkowania wieczystego nieruchomości została wyceniona na poziomie 159,6 mln zł” – czytamy w komunikacie. Jest to bardzo dużo, biorąc pod uwagę dotychczasową wycenę Rank Progressu (niecałe 60 mln zł na zakończenie wczorajszej sesji).

Trzeba jednak pamiętać o dwóch kluczowych kwestiach. Po pierwsze, jest to jedynie porozumienie, a nie ostateczna umowa, transakcja może zatem nie dojść do skutku. A po drugie, zgodnie z podanymi informacjami, wycena nieruchomości nastąpiła na podstawie podpisanego porozumienia a więc ustaliły ją spółki Rank Progress i Vantage Development. Nie daje to zatem pewności, co do rzeczywistej wartości tego terenu (mogła ona zostać np. zawyżona).

Projekt z ogromnym rozmachem

Nie jest to zwykła inwestycja. Na gruncie o powierzchni 6,8 ha przy ulicy Wejherowskiej we Wrocławiu, na terenie dawnego Portu Popowice nad Odrą, Rank Progress SA planuje bowiem projekt polegający na budowie osiedla mieszkaniowego Marina Park, wzbogaconego o funkcje biurowe i usługowe, o łącznej powierzchni przekraczającej 113.000 mkw.

fot. / / Rank Progress

Osiedle, jak wynika z planów, ma zostać zrealizowane z ogromnym rozmachem, ma na nim nawet powstać naturalna marina (co sugeruje nazwa). „W ramach opisanej inwestycji wykonaliśmy wyburzenia istniejącej zabudowy, przygotowaliśmy koncepcję architektoniczną i prowadzimy prace związane z likwidacją kolizji sieci znajdujących się na terenie inwestycji” – informuje spółka.

Problemy z zarabianiem

Ostatnie lata nie należały do zbytnio udanych dla Rank Progressu. Spółka niemal regularnie notuje straty, co potwierdzają także ostatni raport. Wynika z niego, że w ciągu pierwszych trzech kwartałów, Rank Progress odniósł ponad 11 mln zł straty przy przychodach ze sprzedaży w wysokości ok. 51 mln zł. Natomiast, od momentu debiutu na giełdzie w 2010 roku, wycena spółki spadła już o ponad 80 proc.

Słabe wyniki z ostatnich lat mogą budzić pewien niepokój co do zdolności realizacji tak gigantycznego projektu, choć na jego efekty przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki