REKLAMA

Długi alimentacyjne przekroczyły 11 mld zł. Rekordzista zalega na 939 tys. zł

2021-04-23 06:00
publikacja
2021-04-23 06:00
fot. DGLimages / Shutterstock

Zaległości alimentacyjne przekroczyły w lutym 11 mld zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Rekordzistą jest unikający łożenia na wychowanie swoich dzieci 31-latek z Małopolski, którego dług sięgnął prawie 939 tys. zł.

Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor zaległości alimentacyjne na koniec lutego przekroczyły 11 mld zł. Od początku tego roku gminy wypłacające pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego wpisały do BIG InfoMonitor 4,3 tys. nowych dłużników alimentacyjnych, a w całym 2020 r. ponad 25 tys.

Najwięcej dłużników alimentacyjnych mieszka na Śląsku i Mazowszu, tam są też najwyższe łączne zaległości z tego tytułu - grubo przekraczające miliard złotych. Natomiast krajowym rekordzistą jest 31-latek z Małopolski z zadłużeniem alimentacyjnym wynoszącym 939 tys. zł. "Fakt, że rekordzista to mężczyzna nie jest przypadkiem, bo 96 proc. osób niepłacących alimentów stanowią ojcowie" - powiedziała PAP Halina Kochalska z BIG InfoMonitor.

Ekspertka zwróciła uwagę, że długi alimentacyjne, zarówno bezpośrednio wobec dziecka jak i wobec Funduszu Alimentacyjnego, nie podlegają umorzeniu, nawet w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Jak wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, na koniec lutego 2021 r. liczba dłużników alimentacyjnych wyniosła 268 tys. 430 osób – o 17 tys. 334 mniej niż rok wcześniej. Łączna zaległość spadła wprawdzie o prawie 440 mln zł, ale o blisko tysiąc zł wzrósł przeciętny dług (do 41 tys. 110 zł). Z kolei rekord średniego zadłużenia rodzica unikającego łożenia na wychowanie swoich dzieci padł w woj. świętokrzyskim (46 tys. 433 zł).

Jak zaznaczył prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, spadki liczby dłużników nie zawsze świadczą o tym, że rodzic spłacił choć część swojego zobowiązania należącego się dzieciom. "Niepłacącym alimentów z pomocą przyszły przepisy. Obecnie, jeżeli należności są starsze niż 6 lat, nie podlegają zgłoszeniu do BIG, a te już wprowadzone są usuwane z bazy" - wskazał.

Zwrócił uwagę, że przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny zakłada jednak zmianę. Informacje o zaległościach dłużników alimentacyjnych nie będą już usuwane z Biur Informacji Gospodarczej do czasu spłacenia długu wobec Skarbu Państwa – podkreślił. Tylko w minionym roku dzięki ustanowieniu 6-letniego progu z rejestru BIG InfoMonitor wykreślono prawie 7,2 tys. dłużników alimentacyjnych, a w bieżącym ponad 3,1 tys.

O wsparcie do Funduszu Alimentacyjnego (FA) mogą wystąpić osoby, które nie otrzymują alimentów zasądzonych od rodzica. Ale, jak zaznaczyła Kochalska, wypłata za niesolidnego rodzica to nie prezent, lecz swego rodzaju pożyczka, którą wcześniej czy później unikający łożenia na dziecko będzie zobowiązany spłacić. Gminy zajmujące się wypłatą pieniędzy z FA dochodzą należności m.in. zgłaszając dłużników alimentacyjnych do rejestrów prowadzonych przez BIG-i. Dzięki temu informacje o ich zaległościach są dostępne dla firm sprawdzających wiarygodność płatniczą konsumentów.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
stain
Taa.....na dzieci.... 31-latek ma zapłacić milion. Odliczając koszty sądowe i komornika wyjdzie pewnie z 800 tys. A kiedy on te dzieci spłodził? 10 lat wcześniej? Znaczy ma płacić jakieś 6,5 tys/m-c. Ile dzieci można za to utrzymać? Taki płodny był - czy to jednak jakaś pijawka przy pomocy sfeminizowanych sądów go Taa.....na dzieci.... 31-latek ma zapłacić milion. Odliczając koszty sądowe i komornika wyjdzie pewnie z 800 tys. A kiedy on te dzieci spłodził? 10 lat wcześniej? Znaczy ma płacić jakieś 6,5 tys/m-c. Ile dzieci można za to utrzymać? Taki płodny był - czy to jednak jakaś pijawka przy pomocy sfeminizowanych sądów go drenuje, żeby teraz móc już tylko "leżeć i pachnieć"?
andregru
Czyli podatnicy znowu dołożyli do socjalu 11 mld zł .
darius19
smutny przyklad bezsilnosci prawa. Cos w komentarzach nie widac slow - "dzieci" i "matka"
mjwhite
Niestety sędziny walą alimenty z automatu nie interesując się sprawą i tak to później wygląda.
antek10
ugi bugi - dugi ługi. Za 900 tys to mogl se luksusową dziwkę wynająć codziennie przez 10 lat.
harrytracz
Literówka w tytule
(Usuńcie mój komentarz po poprawce. Pozdrawiam redakcję :) )

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki