Duda chce powołania rzecznika klientów banków

Trzeba powołać rzecznika klientów banków. Taki postulat składa kandydat PiS na prezydenta. Andrzej Duda spotkał się z dziennikarzami przed siedzibą Komisji Nadzoru Finansowego. Polityk przekonywał, że ta instytucja powinna "wymusić" na bankach obniżenie prowizji bankowych czy likwidację bankowego tytułu egzekucyjnego.

Andrzej Duda: trzeba powołać rzecznika klientów banków (fot. Przemyslaw Jach/REPORTER / EastNews)

Andrzej Duda przekonywał, że państwo powinno stać za obywatelem, a nie za bankami. "Nie ma w Polsce żadnej instytucji, która chroniłaby klientów banków. Jestem przekonany, że taki rzecznik będzie bronił praw klientów w starciu z wielkimi instytucjami finansowymi" - zapowiadał polityk PiS.

Andrzej Duda zaznaczył, że powołanie rzecznika klientów banków powinno wiązać się z przyjęciem przez parlament specjalnej ustawy. Polityk dodawał, że w naszym kraju trzeba zacząć poważną rozmowę o tym, kogo państwo powinno chronić banki czy obywateli.

Bankom ani grosza z budżetu

Andrzej Duda przeciwny temu, by budżet państwa pomagał bankom ws. "frankowiczów". Takie wstępne propozycje niedawno przedstawił Związek Banków Polskich. Kandydat PiS zarzucił rządowi, że nic nie robi w sprawie osób, które wzięły kredyty we frankach.

Andrzej Duda przekonywał na konferencji prasowej przed Komisją Nadzoru Finansowego, że to właśnie ta instytucja powinna wywierać presję na banki." Trzeba jasno powiedzieć, że to banki osiągały wysokie zyski udzielając kredytów we frankach i to teraz one powinny tę sprawę ze swoimi klientami załatwić. To nie jest problem skarbu państwa." - przekonywał Andrzej Duda.

W zeszłym tygodniu Związek Banków Polski zaproponował między innymi utworzenie funduszu wspierania restrukturyzacji kredytów hipotecznych. Wczoraj szef KNF Andrzej zwrócił uwagę, że ten pomysł wymaga zaangażowania środków publicznych i te propozycje są dobre przede wszystkim dla umacniania bezpieczeństwa banków. Z kolei Krzysztof Pietraszkiewicz szef Związku Banków Polskich odpowiadał, że nie może być tak, iż tylko banki będą brały na siebie koszty tego procesu.


IAR/ Tomasz Majka/gaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj więcej na temat: Wybory prezydenckie

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 ~Anka

Głosuję na pana w wyborach prezydenckich! Za 5 lat powiem sprawdzam.

! Odpowiedz
1 2 ~obserwator

Duda to typowy karierowicz, komorowski podpisze wszystko co kolesiostwo uchwali, dla pozorów oprotestowując sprawydrugorządne i mało istotne- zmiany z PO na Pis lub na odwrót to tak naprawdę tylko wymiana kolesi w radach nadzorczych..Nie na bna kogo głosowa ć w tym ktaju,,,Zarządów OOpisu rośnietylko emigracja,,,

! Odpowiedz
3 1 ~Adam222

Ja głosuję na Dudę i PIS. A tobie jak to nie odpowiada to możesz wybrać kogoś innego a nie opluwać Dudę. W internecie Duda ma 72% poparcia.

! Odpowiedz
0 0 ~flaga odpowiada ~Adam222

Tak 72% poparcia na stronach PiS-owskich. Putin w internecie ma 99% poparcia bo nie każdego stać na komputer. Ja jestem za Komorowskim, czyli za spokojem.
Nie wierzcie, że prezydent ma takie kompetencje żeby obniżać wiek emerytalny jak głosi Duda, czy pisać prawo tak jak twierdzi Barbi Ogórek.
Prezydent w zakresie władzy ustawodawcze ma prawoj:
- prawo veta
- prawo do zwracania się do trybunału konstytucyjnego
- rozwiązanie parlamentu
To parlament ma władze ustawodawczą a prezydent, na mocy art. 122 ust. 4 Konstytucji, ma prawo – przed podpisaniem ustawy - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie jej zgodności z Konstytucją. Jeżeli jest zgodna to Prezydent ma bezwzględny obowiązek jej podpisania.
Prezydent może zmienić istniejące prawo, poprzez projekt zmian kierując go do sejmu. Sam nic nie zmieni.

Wiek emerytalny 67 lat wprowadziły lub planują wprowadzić Szwecja, Dania, Norwegia, Hiszpania, Holandia, Niemcy czy Islandia.
Najwyższy wiek emerytalny w Europie przyjęła Finlandia – 68 lat, chociaż we Włoszech jest w planach podniesienie go aż do 70 lat.
Najniższy wiek emerytalny funkcjonuje w krajach Europy wschodniej, w Rosji, na Białorusi,
na Ukrainie oraz w Uzbekistanie i wynosi on 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet, ale to także już się zmienia.
Polska jest jednym z ostatnich krajów należących do Unii Europejskiej, który podniósł wiek emerytalny

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~gargamel

Proponuje utworzenie rzecznika praw wyborcow,ktorzy uwierzyli w zapowiedzi"politykow obiecywaczy"typu Duda-tusk.

! Odpowiedz
7 2 ~Krzysiek

Oj chyba musiało zaboleć skoro taki jęk na forum:-).

! Odpowiedz
3 6 ~Urzędas

Urzędy rosną niczym grzyby po deszczu

! Odpowiedz
6 11 ~plutarch

Oj Duda, populisto...

! Odpowiedz
4 11 ~DJ_Polak

On jest śliczny i dobry bardzo. Pije mleko, je maliny i słucha Szopena napewno pomoże frankowiczom

! Odpowiedz
2 3 ~plutarch

jes joł! :D

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl