REKLAMA

Drugi kwartał w TXM nadal pod wpływem problemów z wdrożeniem SAP

2017-05-30 13:46
publikacja
2017-05-30 13:46

Wyniki II kwartału sieci dyskontów odzieżowych TXM, podobnie jak w I kwartale, będą pod wpływem problemów z wdrożeniem systemu SAP - poinformował Bogusz Kruszyński, prezes Redanu i p.o. prezesa TXM. Zmiana zarządu TXM ma na celu zapewnienie powrotu spółki na ścieżkę rozwoju, tak by w ciągu 3 lat jej obroty wzrosły co najmniej o połowę.

fot. / / Materiały dla mediów

"W wynikach kwietnia i maja w TXM widzimy nadal negatywne odchylenie. Liczę, że z miesiąca na miesiąc będzie coraz lepiej" - powiedział prezes Kruszyński na konferencji prasowej.

Spółka TXM z grupy Redan w I kwartale 2017 roku osiągnęła 72,4 mln zł obrotów, czyli 1,9 proc. więcej rdr. Marża handlowa wzrosła o 0,9 proc. do 29,2 mln zł. Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu zwiększyły się o 33 proc. do 41 mln zł. Strata na sprzedaży wyniosła w efekcie 11,8 mln zł wobec 1,8 mln zł straty rok wcześniej, a strata netto TXM wyniosła 9,9 mln zł wobec 1,7 mln zł straty w I kwartale 2016 roku.

Spółka tłumaczy, że na pogorszenie jej wyników najmocniej wpłynął brak wzrostu sprzedaży adekwatny do wzrostu powierzchni sklepów.

Największy negatywny wpływ na brak zwiększenia sprzedaży miało nieprawidłowe zatowarowanie sklepów, co wynikało przede wszystkim z błędów w działaniu nowego, uruchomionego w lutym systemu SAP.

"Nie doceniliśmy komplikacji tego systemu. (…) Okazało się, że interakcje w ramach modułów nie są wprost do przeskoczenia, wdrożenie trwało dłużej. (...) Pomimo wcześniejszych testów, po uruchomieniu okazało się że nie wszystko zadziałało" - powiedział Bogusz Kruszyński.

TXM miało m.in. problem z procesem przyjęć i wysyłek towarów z magazynu oraz z transferem danych pomiędzy sklepami a systemem centralnym.

"Na koniec lutego mieliśmy 20 proc. niższy poziom zatowarowania od wymaganego. W marcu udało się przezwyciężyć problemy z zatowarowaniem, ale nie były znane dokładnie stany sklepów: jedne sklepy były niedotowarowane, inne przetowarowane" - powiedział prezes Redanu.

Kruszyński poinformował, że wysyłka towarów z magazynu przebiega już bez problemów, są jednak nadal trudności w pozyskaniu prawidłowych danych dotyczących zarządzania sprzedażą, nie w pełni prawidłowo działa raportowanie. Spółka liczy jednak, że upora się z tymi błędami do końca tego kwartału. Pracuje też nad poprawą ergonomii nowego systemu.

"Z dzisiejszej perspektywy wydaje się, że do końca II kwartału rozwiążemy problemy z raportowaniem, więc nie powinno być bezpośredniego wpływu na wyniki III kwartału” – powiedział Kruszyński.

Problemy z wysyłkami towarów nałożyły się na okres wprowadzenia do sklepów oferty wiosenno-letniej. W sklepach, zwłaszcza w Rumunii, brakowało aktualnej sezonowej oferty, co przełożyło się na spadek odwiedzin klientów.

"Potrzebujemy teraz trochę czasu, by przekonać klientów, że mamy dobrą ofertę i by wrócić do poprzednich poziomów ruchu w sklepach" - powiedział Kruszyński.

Pytany, czy spółka rozważa złożenie pozwu przeciwko firmie wdrażającej system, odpowiedział: "W pierwszej kolejności dążymy do tego, by system uruchomić. Wtedy będziemy się zastanawiać nad innymi rozwiązaniami".

W poniedziałek rada nadzorcza TXM odwołała cały dotychczasowy zarząd spółki, w tym prezesa Lecha Przemienieckiego i powołała nowy, na czele którego od 1 października stanie prezes Tomasz Waluś. Czasowo do wykonywania czynności prezesa został delegowany Bogusz Kruszyński, prezes Redanu, czyli głównego akcjonariusza TXM.

Kruszyński tłumaczy, że zmiana zarządu TXM wynika z niesatysfakcjonujących wyników spółki w II połowie 2016 roku, strat poniesionych w okresie styczeń-maj br., porażki w zakresie wdrożenia nowego systemu SAP oraz braku dowodów wskazujących na to, że zarząd w dotychczasowym składzie byłby w stanie odwrócić negatywne tendencje z ostatnich miesięcy.

"Z naszego punktu widzenia, jako głównego akcjonariusza, widzimy przestrzeń, by TXM dobrze się rozwijał, branża jest ciekawa. Po doświadczeniach ostatnich 12 miesięcy uznaliśmy, że zarząd nie daje przekonania, że będzie w stanie zrealizować taki plan" - powiedział.

Celem zmian jest zapewnienie powrotu TXM na ścieżkę dynamicznego rozwoju, w tempie kilkunastu procent rocznie.

"Oceniamy, że nowy zarząd TXM będzie w stanie zapewnić dynamiczny wzrost spółce, tak by rozwijała się w tempie kilkunastu procent rocznie, jednocześnie poprawiając rentowność" - powiedział prezes Redanu.

"On daje perspektywę powiększenia obrotów TXM co najmniej o połowę w ciągu najbliższych trzech lat. TXM ma potencjał, by wykorzystywać wzrost rynku i dynamicznie się rozwijać. Po zawirowaniach wrócimy na ścieżkę rozwoju" - dodał.

W kolejnych okresach TXM zamierza m.in. zwiększać udział importu bezpośredniego, co powinno pozytywnie wpływać na poziom osiąganej przez spółkę marży.

"Spodziewamy się w tym roku podwojenia udziału importu bezpośredniego w całkowitych zakupach" - powiedział p.o. prezesa TXM.

Planowany udział towarów z importu w sprzedaży ma wynieść w tym roku 22 proc.

Kruszyński poinformował, że oznacza to zmianę źródeł finansowania, gdyż dostawcy zagraniczni wymagają najczęściej akredytyw dokumentowych.

"Jesteśmy na finiszu negocjowania z bankami dopięcia finansowania, które umożliwi zrealizowanie planów importowych na drugą połowę tego roku i pierwszą połowę 2018 roku" - powiedział.

TXM wycofała się z nierentownego rynku czeskiego. Skupi się na dalszym rozwoju w Polsce, Rumunii i na Słowacji.

Kruszyński nie wykluczył, że w związku z ostatnimi problemami otwarć w tym roku może być mniej niż planowano.

"Ostrożnie przyglądamy się nowym projektom" - powiedział.

Ze względu na słaby początek roku zarząd TXM zarekomendował, by zysk osiągnięty w 2016 roku przeznaczyć na kapitał zapasowy spółki, z czym zgodziła się rada nadzorcza spółki.

„Nie oznacza to zmiany podejścia do dywidendy w długim okresie i mamy nadzieję, że w przyszłym roku spółka będzie się dzielić zyskami z akcjonariuszami” – powiedział Kruszyński. (PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~Anonim
SAP - system zawinił? Czy raczej ludzie, którzy ten system wdrażali?
~ppp
Poziom skomplikowania i trudność we wdrożeniu. Być może połączona z oszczędnościami w specjalistach od wdrożenia.
Choć przy tym systemie to nawet jak płacisz 30k netto miesięcznie specjaliście to masz marne szanse na znalezienie dobrego specjalisty, bo mało kto chce poświęcać zdrowie psychiczne dla pieniędzy.
Poziom skomplikowania i trudność we wdrożeniu. Być może połączona z oszczędnościami w specjalistach od wdrożenia.
Choć przy tym systemie to nawet jak płacisz 30k netto miesięcznie specjaliście to masz marne szanse na znalezienie dobrego specjalisty, bo mało kto chce poświęcać zdrowie psychiczne dla pieniędzy.
(Znam to tylko z plotek, żeby nie było, że jestem jakiś oświecony)
~But
Podsumowałbym to tak : "że złóż w Kazachstanie mają już ropę na końcu wiertła, dużo ropy, sam prezes widział że to bardzo bogate złoże na samym końcu wiertła już ono jest". :-)
~ja
Nie ma to jak uzależnić firmę od ludzi z Indii. Gratulacje
~Bartek
Nie chce mi sie wierzyc w to co pisza. SAP nie jest latwy do wdrozenia ani miły do obsługi ale to co pisza to są podstawowe operacje w spolce handlowej ktore musialy byc testowane...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~info
P: Jak skutecznie rozłożyć dowolną firmę na wiele miesięcy a nawet lat?
O: Wrobić ich we wdrażanie SAP-a i "dziesięciu tysięcy" różnych ISO.
~Jakub_C
Tak się kończą oszczędności na IT :-)
~blebleble
SAP to zemsta niemieckich inżynierów za II WW... Sit And Punch.
~haha
tak się kończy kupowanie zagranicznych systemów oderwanych od naszej rzeczywistości, o firmach wdrożeniowych to nawet szkoda czasu pisać, nałapać wielu klientów i obsługiwać ich studentami z łapanki

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki