REKLAMA

Druga tarcza dla turystyki z podpisem prezydenta

2020-09-22 17:44
publikacja
2020-09-22 17:44
fot. Massimo Todaro / Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek tzw. drugą tarczę antykryzysową dla turystyki - poinformowano na stronie prezydenta RP. Ustawa reguluje m.in. kwestię zwrotów pieniędzy za opłacone i nieodbyte z powodu koronawirusa wycieczki.

Podpisana przez prezydenta nowela ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw wprowadza kilka rozwiązań, które maja pomóc branży turystycznej w dobie koronawirusa.

Jednym z nich jest Turystyczny Fundusz Zwrotów, który będzie zwracał turystom pieniądze za odwołaną wycieczkę. Nowe przepisy tworzą również Turystyczny Fundusz Pomocowy, który ma zabezpieczać biura turystyczne w przyszłości. Chodzi np. o taką sytuację, jak miała miejsce w przypadku koronawirusa.

Nowelizacja wprowadza także postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla przewoźników autokarowych, osób prowadzących działalność kulturalną i artystyczną, gestorów bazy hotelowej czy agentów turystycznych.

Nowelizacja przepisów wynikała z uchwalonej jeszcze w marcu tzw. Tarczy antykryzysowej 1.0, zgodnie z którą biura turystyczne mogły oferować vouchery na wyjazdy klientom, jeżeli ich impreza się nie odbyła w związku z wybuchem epidemii. Drugą opcją był zwrot pieniędzy. W tym jednak przypadku klient musiałby czekać na to do 180 dni. Celem tych przepisów było zapewnienie płynności firmom turystycznym, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji w związku z kryzysem. Mimo to - jak informował wcześniej resort rozwoju - do końca czerwca niecałe 30 proc. podróżnych zdecydowało się na przyjęcie vouchera.

Resort rozwoju tłumaczył, że aby organizator wycieczki otrzymał z Turystycznego Funduszu Zwrotów pieniądze na zwrot środków za odwołaną wycieczkę, będzie musiał spełnić kilka warunków. Są to: przyjęcie płatności od turystów w formie bezgotówkowej; być wpisanym do rejestru organizatorów turystyki; złożyć poprzez system teleinformatyczny wniosek do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w którym określi wysokość wypłaty; dostarczyć oświadczenie podróżnego, że z powodu pandemii odstępuje od umowy; złożyć oświadczenie, że jako organizator imprezy turystycznej nie wręczył podróżnemu vouchera, nie dokonał zwrotu wpłat oraz że zobowiązuje się do zwrotu wypłaty na określonych zasadach. Organizator będzie musiał też dostarczyć wykaz umów z danymi podróżnych - imię, nazwisko, PESEL, NIP, datą powiadomienia o odstąpieniu od umowy, wysokość kwoty zwrotu, numer rachunku bankowego podróżnego.

Zgodnie z nowymi przepisami turysta chcąc otrzymać rekompensatę za nieodbytą wycieczkę będzie musiał również złożyć odpowiedni wniosek do UFG. We wniosku będzie musiał zawrzeć: swoje imię i nazwisko, PESEL, NIP, adres zamieszkania, nazwę organizatora turystyki, z którym zawarto umowę, numer umowy, datę jej podpisania, datę powiadomienia o odstąpienia od umowy, datę rozpoczęcia imprezy turystycznej, nr rachunku bankowego, wysokość wpłaconych zaliczek.

Ministerstwo tłumaczyło, że w ciągu siedmiu dni od złożenia wniosku do funduszu, organizator imprezy będzie musiał wpłacić 7,5 proc. łącznej wartości wypłat objętych wnioskiem na rzecz Turystycznego Funduszu Pomocowego. Organizator turystyki będzie musiał też opłacić kwotę w wysokości 2,5 proc. lub 4,1 proc. (w zależności od wielkości przedsiębiorcy) łącznej wartości wnioskowanych wypłat. UFG będzie miało 30 dni na weryfikację złożonych dokumentów. Jeśli trzeba będzie przeprowadzić dodatkowe postępowanie wyjaśniające, termin rozpatrzenia wniosku wydłuży się do czterech miesięcy. Po dokonaniu pozytywnej weryfikacji UFG w ciągu 14 dni wypłaci zwrot pieniędzy podróżnym.

Turystyczny Fundusz Pomocowy ma zapewnić pożyczki dla organizatorów turystyki w przypadku odwołania w przyszłości konkretnych imprez turystycznych. Składka na TFP będzie odprowadzana w wysokości nie wyższej niż 30 zł od każdego podróżnego na poczet zawartej umowy o imprezę turystyczną.

Co do postojowego i zwolnienia ze składek, mają je otrzymać przewoźnicy autokarowi, osoby prowadzące działalność kulturalną i artystyczną, gestorzy bazy hotelowej, agenci turystyczni, piloci i przewodnicy turystyczni, którzy wcześniej nie mogli skorzystać ze wsparcia w związku z sezonowością ich pracy i zawieszeniem działalności.

Dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie z płacenia składek obejmie w większości przypadków tych, którzy wykażą spadek obrotów o co najmniej 75 proc. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ajmagik
To, że Emilewicz tworzy prawo pod dyktando Mostowego, właściciela hoteli, a jednocześnie wiceministra do spraw turystyki /horror/, nie oznacza, że prezydent ma to badziewie podpisać, bo:
1. nie macie dranie na to zgody UE;
2. nie wolno zabierać człowiekowi jego prywatnych pieniędzy na wasze tarcze /państwo pomaga,
To, że Emilewicz tworzy prawo pod dyktando Mostowego, właściciela hoteli, a jednocześnie wiceministra do spraw turystyki /horror/, nie oznacza, że prezydent ma to badziewie podpisać, bo:
1. nie macie dranie na to zgody UE;
2. nie wolno zabierać człowiekowi jego prywatnych pieniędzy na wasze tarcze /państwo pomaga, okradając ludzi?/;
3. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał, zamieszczając na swojej stronie opinię, że zagrabianie ludzkich pieniędzy jest wbrew Konstytucji, naruszane są prawa człowieka;
4. tworzycie potężną biurokrację!, a niby po co klient ma się zwracać specjalnie, skoro ma zawartą umowę, a w niej wszelkie dane?
5 od lat istnieje obowiązkowy fundusz gwarancyjny w wysokości 15 zł do każdej rezerwacji!
6. TUI wypłacił klientom wszystkie pieniądze z rezerwacji właśnie z tego funduszu, bo wbrew pozorom to ogromne środki, nie żądając niczego! poza numerem konta, nie czekając na durne 180 dni wymyślone przez Jadźkę z Mostowym;
7. odroczenie zwrotu środków przeznaczonych na rezerwację imprez turystycznych miało na celu stworzenie szansy odrobienia strat przez organizatorów turystyki, a nie sięganie do budżetu!
8. to co robi J. Emilewicz jest zwykłym złodziejstwem, bezprawiem naśladowanym przez rozmaitych cwaniaczków na terenie kraju, a PAD to podpisuje?
czary94
Ograniczenia jakie wprowadza nasz kraj są z d... Wystarczy np.pojechać do Berlina i już można polecieć w zakazanych z Polski kierunkach.
Cała ta pomoc dla polskiej turystyki wcale nie pomaga. Mnóstwo biurokracji, połowa się nie łapie.
bool
śmiech na sali ta pseudo tarcza dla nielicznych, a już wnioskowanie o zwroty to kosmos, ciekawe ilu organizatorów da sobie spokój w związku z ilością formalności, które trzeba spełnić, bo artykuł o wszystkim nie mówi... Organizatorzy turystyki zostali pominięci, a to właśnie oni dają pracę tym co załapali się śmiech na sali ta pseudo tarcza dla nielicznych, a już wnioskowanie o zwroty to kosmos, ciekawe ilu organizatorów da sobie spokój w związku z ilością formalności, które trzeba spełnić, bo artykuł o wszystkim nie mówi... Organizatorzy turystyki zostali pominięci, a to właśnie oni dają pracę tym co załapali się na tę śmiechu wartą tarczę... nie tylko moim zdaniem jest to celowe niszczenie polskiej turystyki, zwłaszcza przyjazdowej ze śmiesznym zakazem lotów, który obowiązuje tylko w naszym kraju
bamboocza2
Oczywiście Ci co żyją głównie z Booking.com, Expedia itp byli zobowiązani do zwrotu w ciągu 14 dni pieniędzy bo ich ustawa nie obowiązywała. A niektóre obiekty 95% rezerwacji przez portale pośredniczące ma. Tego nikt nie pisze....

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki