REKLAMA

Drewno opałowe z Lasów Państwowych. "Cały czas obowiązuje możliwość zbierania gałęzi i chrustu"

2022-05-27 18:43
publikacja
2022-05-27 18:43
Drewno opałowe z Lasów Państwowych. "Cały czas obowiązuje możliwość zbierania gałęzi i chrustu"
Drewno opałowe z Lasów Państwowych. "Cały czas obowiązuje możliwość zbierania gałęzi i chrustu"
fot. Krystian Maj / / FORUM

Na wniosek minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych przygotowała wytyczne dotyczące wsparcia możliwości nabywania przez konsumentów – odbiorców indywidualnych, surowca drzewnego do celów opałowych.

Decyzja Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie wytycznych kierunkowych wspierających możliwości nabywania przez konsumentów - odbiorców indywidualnych, surowca drzewnego do celów opałowych została przyjęta 26 maja 2022 r. Jej wprowadzenie stanowi reakcję na wzrost cen energii oraz materiałów opałowych. Resort klimatu i środowiska dokłada wszelkich starań, aby zapewnić dostępność drewna opałowego dla gospodarstw domowych. Ma to szczególne znaczenie dla mieszkańców terenów wiejskich, małych miasteczek, których gospodarstwa domowe nie są włączone do gminnych lub miejskich systemów ciepłowniczych.

W praktyce postanowienia decyzji oznaczają, że drewno najniżej jakości, w pierwszej kolejności może zostać kupione przez lokalnych mieszkańców. W ten sposób Lasy Państwowe starają się przeciwdziałać trendom inflacyjnym i rosnącym cenom energii.

"Cały czas obowiązuje, za zgodą leśniczego, możliwość zbierania gałęzi i chrustu na opał. W tym roku po rozpoczęciu wojny w Ukrainie i zawirowaniu na rynku energii wzrosły zapytania do nadleśnictw o wskazanie terenu i zgodę na pozyskiwanie drewna opałowego w lokalnych lasach. Priorytetowo należało zadbać by pierwszeństwo samopozyskiwania drewna miały społeczności lokalne" - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Zastosowanie przemysłowe drewna opałowego, o którym mowa w ww. Decyzji, ze względu na jego niską jakość, jest mocno ograniczone. Należy przy tym podkreślić, że drewno w lasach zarządzanych przez PGL LP, nigdy nie było pozyskiwane w celu spalenia – jako surowiec opałowy wykorzystywane jest drewno najniższej jakości, obarczone wieloma wadami, głównie z wierzchołkowych części drzew.

 (PAP)

kom/ mick/

Źródło:PAP
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (22)

dodaj komentarz
moshe_klotz
""obowiązuje możliwość zbierania""

- a czy polskojezyczne mnejszosci chazarsko-ukrainskie to wlascicele polskich lasów ?

Wlasnie toczy sie walec przemian i polskojezyczni pozbieraja chrust gdzeis na pustyni Israela
obiektywny_komentator
No co? Po prawie 2 kadencjach rządów Jarka Wielkiego "Mądrego" I czas zbierać chrust. Jakieś zdziwienie?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
adamex123
Tylko, że ta przysłowiowa babcia będzie głodować i w domu będzie jej zimno ale i tak zagłosuje na socjalistyczne rządy. Przecież 90% osób nie może powiązać inflacji z biedą itd.
itso_zasob_ostateczny
''Lasy Państwowe starają się przeciwdziałać trendom inflacyjnym i rosnącym cenom energii.'' - muszę przestać to czytać
obiektywny_komentator
No pomyśl. Pójdziesz nazbierać chrust w lesie, czyli nie będziesz musiał kupować "wungla", zatem spadnie presja popytowa i cena wungla spadnie, zatem i inflacja. Logiczne? Takie Alternatywy 4 w nowym wydaniu.
faramir_z_gondoru
A tam gdzie lasów nie ma, to można sklejką, butelkami PET i starymi butami? Lepiej smrodno jak chłodno.
zoomek
Tworzywa sztuczne i gumę - opony można poddać procesowi pirolizy i mieć paliwo. Posegregowane śmieci powinny być odbierane gratis!
prawda_
A zieloni nie protesuja? Moze zrozumieli ze im tylki w zimie zamarzna.
zoomek
Przecież to własnie energia odnawialna. To samo węgiel kamienny - uwalniasz CO2 i wieksze stężenie w atmosferze to wydajniejsza fotosynteza i akumulacja tegoż CO2 oraz plony zywności wyższe.

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki