REKLAMA

Dowody osobiste z odciskami palców od 2 sierpnia 2021 roku

2021-04-12 17:00
publikacja
2021-04-12 17:00
Dowody osobiste z odciskami palców od 2 sierpnia 2021 roku
Dowody osobiste z odciskami palców od 2 sierpnia 2021 roku
fot. daily_creativity / / Shutterstock

Nowe dowody osobiste z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela będą obowiązywać od 2 sierpnia br. - podała w poniedziałek w komunikacie Cyfryzacja KPRM. Ze starego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność - dodała.

Wydział promocji polityki cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przypomniał, że zmiana wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.

"Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat" - podano w komunikacie.

Jak wskazał cytowany w komunikacie minister Marek Zagórski, zmiany, które wejdą w życie, mają dla nas słodko-gorzki smak. "Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online" - podał.

Kancelaria poinformowała, że wszystkim, którzy przez internet chcieliby złożyć wniosek o dowód osobisty, zostało na tę czynność 111 dni. "Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości. Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty" - wyjaśniono.

Wskazano, że składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe tylko w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia, bo od nich odciski palców nie będą pobierane.

Kancelaria dodała, że we wtorek Sejm zacznie prace nad przygotowywanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projektem zmian w ustawie o dowodach osobistych, która wprowadza je do polskiego porządku prawnego.

Przypomniała, że w tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 mln 546 tys. 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tys. osób w 2021 roku skończy 18 lat – większość z nich będzie wnioskować o pierwszy „dorosły” dowód.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (13)

dodaj komentarz
qart
Pomysły UE są coraz bardziej zbieżne z tym co robią w Korei. Północnej.
basterek
Od 1963 roku jako jedyny naród na świecie jesteście skatalogowani niemieckim systemem bydlęcym rodem z Auschwitz pod mylącą przeciwnika nazwą PESEL a przeszkadza wam odcisk palca na dowodzie.
fiat126p
Czyli trzeba będzie szybko zgubić dowód i wyrobić jeszcze bez odcisków. Ale pewnie już "elektroniczny". Od czego mikrofalówki...
po_co
Dowód możesz wymienić w dowolnym momencie, nic to nie kosztuje.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
itso_tea_earl_grey_hot
komuna to był pikuś z tym co mamy teraz do czynienia !
itso_tea_earl_grey_hot
klaso robotnicza do pracy ! 1% na wolność !
dariusz1976
A po co zakłada się krowom kolczyki, po co się obrączkuje ptaki, po co się to wszystko robi? Pan chce wiedzieć o niewolnikach wszystko. Nie będziesz Kowalskim, będzie jednym z szarej masy, będziesz tylko promillem statystycznym. To wszystko dla Twojego dobra pamiętaj, władza dba o Ciebie. Chce żebyś czół się jak kurczak w fermie,A po co zakłada się krowom kolczyki, po co się obrączkuje ptaki, po co się to wszystko robi? Pan chce wiedzieć o niewolnikach wszystko. Nie będziesz Kowalskim, będzie jednym z szarej masy, będziesz tylko promillem statystycznym. To wszystko dla Twojego dobra pamiętaj, władza dba o Ciebie. Chce żebyś czół się jak kurczak w fermie, będziesz miał ciepło, będziesz bezpieczny, jedzenie i picie dostaniesz i nie będzie się o nie musiał martwić, wszystko będzie dobrze pamiętaj.
KROK PO KROKU TRACIMY SWOJĄ WYJĄTKOWOŚĆ, SWÓJ INDYWIDUALIZM, TYLKO TERAZ BĘDZIE TO BARDZIEJ DOPRACOWANE NIŻ W LATACH KOMUNY.
hfjdj
Ja nie rozumiem tego. 20 lat temu nie było żadnych inwigilacji kamerami, żadnych dowodów z odciskami palców, karty sim nie były rejestrowane, internet nie był cenzurowany i jakoś się żyło, ja mając 12 lat wracałem rowerem o 8 godzinie do domu bo grałem w piłkę. Nie słyszałem by ktoś kogoś mordował, okradał, napadał, mimo że ludzie Ja nie rozumiem tego. 20 lat temu nie było żadnych inwigilacji kamerami, żadnych dowodów z odciskami palców, karty sim nie były rejestrowane, internet nie był cenzurowany i jakoś się żyło, ja mając 12 lat wracałem rowerem o 8 godzinie do domu bo grałem w piłkę. Nie słyszałem by ktoś kogoś mordował, okradał, napadał, mimo że ludzie byli biedniejsi niż teraz. Nauczyciel to był ktoś kto dobrze zarabiał, jak dwoje rodziców pracowało to mówiło się o nich "ci to są bogaci bo obydwoje pracują". A na co im dzisiaj te odciski palców, te rejestrowane karty sim? Karty sim żeby internet cenzurować. A odciski palców to strach nawet myśleć do jakich niecnych czynów im są potrzebne.
antek10
Bo w tv o tym nie mowili bo nie było tv. Nic nie wiedziałeś co sie dookoła ciebie dzieje..

Powiązane: Cyfryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki