SONDADotacja warunkowa, czyli co? Wszystko, o czym musisz wiedzieć

2023-03-28 12:45
publikacja
2023-03-28 12:45

Oprócz dostępnych dotąd w ramach Funduszy Europejskich bezzwrotnych oraz zwrotnych form finansowania w nowej perspektywie 2021-2027 dostępna będzie trzecia opcja – dotacja warunkowa.

Dotacja warunkowa, czyli co? Wszystko, o czym musisz wiedzieć
Dotacja warunkowa, czyli co? Wszystko, o czym musisz wiedzieć
/ Unsplash

Dotacja warunkowa charakteryzuje się tym, że jej zwrot jest uzależniony od spełnienia określonych warunków. Zasady zwrotu – częściowego lub pełnego – zostaną szczegółowo określone w umowie o dofinansowanie.

fot. Materiał Partnera / 

Dotacja warunkowa łącząca elementy klasycznych dotacji oraz instrumentów zwrotnych to pomysł, który pojawił się w wyniku dążenia Komisji Europejskiej do ograniczenia bezzwrotnych form finansowania wyłącznie do obszarów, gdzie jest to konieczne. Bezzwrotne finansowanie nadal będzie obejmować obszary B+R, cyfryzacji, internacjonalizacji, proinnowacyjnych usług oraz inkubacji startupów. Ale już wdrożenie prac badawczo-rozwojowych na rynek będzie realizowane właśnie w ramach dotacji warunkowej, obowiązującej przede wszystkim w module wdrożeniowym w ramach Ścieżki SMART w programie FENG.

Ostateczna forma dotacji nie została jeszcze szczegółowo określona, wiadomo jednak, że zakłada ona podział kwoty dofinansowania część bezzwrotną (klasyczna dotacja, czyli kwota niepodlegająca zwrotowi) oraz część zwrotną (część dofinansowania podlega zwrotowi – w części lub w całości – po zaistnieniu określonych warunków). Proporcje obu części będą zależne od wielkości przedsiębiorstwa:

  • Dla mikro- i małych przedsiębiorstw 50 proc. to część bezzwrotna, a 50 proc. – bezzwrotna.
  • Dla średnich przedsiębiorstw 40 proc. to część bezzwrotna, a 60 proc. – bezzwrotna.
  • Dla dużych przedsiębiorstw 30 proc. to część bezzwrotna, a 70 proc. – bezzwrotna.

O tym, ile dofinansowania trzeba będzie zwrócić, zadecyduje opłacalność projektu weryfikowana po 4 latach od zakończenia jego realizacji. W projektach odznaczających się wysoką opłacalnością do zwrotu będzie zaledwie 5-10 proc. części zwrotnej.    

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki