REKLAMA

Dostali 600 tys. zł dotacji i zniknęli

Grzegorz Marynowicz2015-07-31 06:29analityk Bankier.pl
publikacja
2015-07-31 06:29
SXC

Już prawie 7 lat minęło od momentu kiedy pierwsi pomysłodawcy otrzymali dotację na działalność w internecie. Kilkaset tysięcy finansowego wsparcia z działania 8.1 przyciągnęło wielu młodych przedsiębiorców marzących o biznesie w sieci. Mimo iż na realizację swoich idei otrzymali nierzadko po 600 tys. zł, większość nie przetrwała do dnia dzisiejszego albo istnieje tylko teoretycznie.

Działanie 8.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki było jednym z najbardziej popularnych projektów skierowanych do osób z pomysłem na biznes w sieci. W pierwszym naborze przeprowadzonym w 2008 roku innowatorom przyznano w sumie 93 mln zł dotacji. Jednak pomysły na kolejne portale społecznościowe, katalogi firm czy aplikacje nie przetrwały próby czasu. Działania 8.1 już nie ma, podobnie zresztą jak wielu projektów, które dzięki niemu zrealizowano.

Jednym z projektów, które znalazły się na liście beneficjentów I naboru działania 8.1 był serwis CoKupujesz.pl. 640 tys. zł na witrynę z opiniami konsumenckimi nie wystarczyło jednak, by projekt przetrwał. Podobny los spotkał platformę z ogłoszeniami dla branży poligraficznej – Drukuje.pl. 

Obok obfitego zestawienia projektów niedostępnych lub wegetujących w internecie jest jednak kilka pozytywnych wyjątków. Do takich zaliczyć można popularną dziś platformę Freshmail. Narzędzie do e-mail marketingu również powstało dzięki dotacji z I naboru. Kwota 503 tys. zł w tym przypadku została dobrze wykorzystana. Na słowa uznania zasłużyli także twórcy projektu MobileFormats.com - systemu planowania i zarządzania reklamą mobilną. Wśród klientów platformy rozwiniętej za 641 tys. zł, którzy skorzystali z ich usług są takie firmy, jak Radio ZET czy TVP. Rynkową konkurencję z powodzeniem przetrwali także pomysłodawcy aplikacji Axence.net, która pozyskała 680 tys. zł dotacji. Dużo dłuższy jest jednak katalog startupów dryfujących w internecie lub całkowicie zamkniętych.

O porażkach i sukcesach dotacji na e-biznes czytaj więcej w serwisie MamBiznes: Jak sobie (nie) radzą po latach startupy, które otrzymały e-dotację?"

Źródło:
Grzegorz Marynowicz
Grzegorz Marynowicz
analityk Bankier.pl

Pomysłodawca i redaktor prowadzący serwisu MamBiznes.pl - pierwszego w Polsce projektu skierowanego wyłącznie dla młodych przedsiębiorców. W 2009 portal został przejęty przez Grupę Bankier.pl. Autor kilkuset artykułów i poradników dotyczących przedsiębiorczości, działalności gospodarczej i e-biznesu. Pomysłodawca takich cykli jak: „Tak się robi e-biznes” czy „Startupy na dywaniku”. Tel.: 504 256 447

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (47)

dodaj komentarz
~roman
tak już jest w biznesie jak ktoś zaczyna co nie miał firmy i nigdy nie zarobił nawet zł to się to kończy przeważnie fiaskiem
~Mateusz_Wysocki
czemu my w realna gospodarka nie inwestujemy...? nie moglibysmy kilka milionów rzucić na budowę smartfonów czy czegoś?
~bubu
nie ma to jak politycy i urzędnicy dzielący kasę i robiący biznes. Nie ma to jak państwowa gospodarka. ciekawe kiedy naród to zrozumie, że państwowe inwestycje to nonsens?
~RICO
Jeśli wzięli gotówkę w całości to zrobili najlepszy interes bez wysiłku.Gratuluję chłopaki ! Jesteście dla nas wzorem !
www.eurodolar.pl
Prosze powiedzieć czy oni dostali od razu całą kwotę na realizację? z tego co pamietam, transza pieniędzy miała zależeć od realizacji.
Jestem bardzo ciekawy
~Anonimus
Transza zależała od realizacji o ile była refundacją. Ale można było wziąć zaliczkę. W kwocie 90% przyznanego dofinansowania.. :)
~Maniek odpowiada ~Anonimus
Bzdura nikt nie dawał 90%
~Marek
pożycz.pl + problemy userów z US. Powodzenia !
~piegus
Dobry zwyczaj: nie pożyczaj.
~Paweł odpowiada ~piegus
jeszcze lepszy: Nie oddawaj

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki