REKLAMA

Dorośli mieszkający z rodzicami. Polska powyżej średniej UE

2020-08-12 11:50
publikacja
2020-08-12 11:50
fot. fizkes / Shutterstock

Odsetek młodych osób, które w wieku między 25 a 34 lat nadal mieszkają z rodzicami, waha się w krajach Unii Europejskiej od 4 proc. (Dania) do 62 proc. (Chorwacja). Polska znalazła się powyżej średniej dla UE wynoszącej ok. 30 proc. 

Najnowsze dane Eurostatu pokazały, że najszybciej rodzinne gniazdo opuszczają obywatele Szwecji, Danii i Finlandii. Tam odsetek młodych ludzi mieszkających z rodzicami wynosił kolejno 5,7 proc., 4,0 proc., 4,8 proc. Jak podaje Europejski Urząd Statystyczny, wpływ na opuszczenie domu rodzinnego mają takie czynniki jak to, czy młoda osoba pozostaje w związku, kontynuuje naukę, a także sytuacja na rynku mieszkań czy uwarunkowania kulturowe. W Unii Europejskiej średnio młodzi ludzie opuszczali gospodarstwa w wieku 26,2 lat w 2019 roku. 

Najmłodsi, którzy decydowali się na wyprowadzkę od rodziców, mieszkali w Szwecji (17,8 lat), Danii (21,1 lat), Finlandii (21,8 lat) oraz w Luksemburgu (20,1 lat). Przed ukończeniem 25. roku życia własny kąt znajdowały osoby z Estonii, Francji, Niemczech i Holandii.  Z drugiej strony najdłużej z rodzicami żyją młodzi z Chorwacji (31,8 lat) i Słowacji (30,9 lat). W równie wysokim wieku wyprowadzały się osoby z Włoch, Bułgarii czy Hiszpanii. 

W Polsce odsetek młodych osób żyjących z rodzicami w wieku pomiędzy 18 a 34 lat w 2019 roku wyniósł 43,9 proc. Znacznie częściej w taki sposób żyli mężczyźni (50,6 proc.) niż kobiety (36,8 proc.). Dom opuszczają średnio w wieku 27,4 lat, z czego dla mężczyzn jest to wiek wyższy - 28,5, a dla kobiet niższy - 26,3. 

WS

Źródło:
Tematy
Nowa, elektryczna Mazda MX-30 teraz z Ekodopłatą Mazdy już za 810 zł netto miesięcznie

Nowa, elektryczna Mazda MX-30 teraz z Ekodopłatą Mazdy już za 810 zł netto miesięcznie

Komentarze (33)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ractaros96
Ktoś wcześniej wspomniał o mieszkaniach komunalnych w Danii. No właśnie, w Polsce problemem jest totalny monopol deweloperów. Rynek mieszkań komunalnych i socjalnych praktycznie nie istnieje w Polsce.

Kolejny pomysł na wydanie kasy, która poszła na 500+? Budowanie mieszkań, ale takie na naprawdę dużą skalę,
Ktoś wcześniej wspomniał o mieszkaniach komunalnych w Danii. No właśnie, w Polsce problemem jest totalny monopol deweloperów. Rynek mieszkań komunalnych i socjalnych praktycznie nie istnieje w Polsce.

Kolejny pomysł na wydanie kasy, która poszła na 500+? Budowanie mieszkań, ale takie na naprawdę dużą skalę, porównywalne z tym co było w PRL-u. Przy dopracowaniu technologii wielkiej płyty i centralizacji produkcji modułów można drastycznie obniżyć koszt 1 metra kwadratowego, a prywatni deweloperzy musieliby się do taniej rządowej konkurencji dostosować...

Zaryzykowałbym stwierdzenie, że te nowe, tanie mieszkania bardziej by zachęciły młodych do posiadania dzieci niż obecne 500+
frugal

Rocznik 96 więc zakładam że te rewelacje zostały zasłyszane (razem? wiosna?). Kolega chyba nie doczytał ile czasu za PRL czekało się na mieszkanie. Pamiętaj że rząd nie śmierdzi złamanym groszem i może wydać tylko to co ściągnie z obywateli (nie z firm! sprawdź paragony to będziesz wiedział kto płaci podatki).

Rocznik 96 więc zakładam że te rewelacje zostały zasłyszane (razem? wiosna?). Kolega chyba nie doczytał ile czasu za PRL czekało się na mieszkanie. Pamiętaj że rząd nie śmierdzi złamanym groszem i może wydać tylko to co ściągnie z obywateli (nie z firm! sprawdź paragony to będziesz wiedział kto płaci podatki). Im więcej ściągnie z obywateli tym mniej będą oni mieli w kieszeni na własne M. Jak myślisz jakie będzie kryterium kolejności przekazywania mieszkań komunalnych? Wysokość zarobków? Wysokość IQ? Wiek? Czas złożenia wniosku? Powiem Ci - znajomości :)
hfjdj odpowiada frugal
Młody rurkowiec jakiś :) Oni by nawet w wielkiej płycie chcieli byle by można było żreć i sobie żyć :) Ostatnio byłem na wywczasie w wielkiej płycie to rano skoczyłem z łóżka bo myślałem że się woda w kuchni z zlewu wylewa. Podbiegłem tam szybko a to się okazało że sąsiad tylko gówienko spuścił w kibelku Młody rurkowiec jakiś :) Oni by nawet w wielkiej płycie chcieli byle by można było żreć i sobie żyć :) Ostatnio byłem na wywczasie w wielkiej płycie to rano skoczyłem z łóżka bo myślałem że się woda w kuchni z zlewu wylewa. Podbiegłem tam szybko a to się okazało że sąsiad tylko gówienko spuścił w kibelku :) Ale słychać było jakby to w kuchni u mnie było. Huehuehue.
ractaros96 odpowiada frugal
Nie pouczaj mnie na temat ekonomii. W PRL-u przynajmniej potrafili zbudować mieszkania w których mieszka dzisiaj 12 mln Polaków. Przez ostatnie 30 lat żaden rząd nie przeprowadził równie dużego projektu. Autostrady do dzisiaj budują pomimo, że miały być gotowe na Euro 2012. Każdy kolejny rząd to parodia zarządzania Nie pouczaj mnie na temat ekonomii. W PRL-u przynajmniej potrafili zbudować mieszkania w których mieszka dzisiaj 12 mln Polaków. Przez ostatnie 30 lat żaden rząd nie przeprowadził równie dużego projektu. Autostrady do dzisiaj budują pomimo, że miały być gotowe na Euro 2012. Każdy kolejny rząd to parodia zarządzania państwem.

Poza tym nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Powiedziałem, że zamiast rozdawać ludziom 500+ można było budować mieszkania i byłby z tego większy pożytek niż ze zwiększania zysków przemysłu alkoholowego.
hfjdj odpowiada ractaros96
Nie przeprowadził bo rząd nie jest od budowania mieszkań. Ile razy można to tłumaczyć?
tubak odpowiada ractaros96
Też tak myślę. Pozdrawiam.
frugal odpowiada ractaros96
Nie chcę nikogo pouczać po prostu podsuwam fakty do przemyślenia, natomiast mówienie o "monopolu developerów" i chęci zamiany go na "monopol państwowy" daje trochę do myślenia szczególnie podając za wzór rozwoju czasy PRL. Dla mnie każde rozdawnictwo zrabowanych obywatelom pieniędzy jest złem, bez Nie chcę nikogo pouczać po prostu podsuwam fakty do przemyślenia, natomiast mówienie o "monopolu developerów" i chęci zamiany go na "monopol państwowy" daje trochę do myślenia szczególnie podając za wzór rozwoju czasy PRL. Dla mnie każde rozdawnictwo zrabowanych obywatelom pieniędzy jest złem, bez względu na to czy ma to postać 500zł dla setek tysięcy ludzi, czy setek tysięcy zł dla nielicznych w postaci M dlatego że te pieniądze przechodzą przez urzędników a łatwo sobie wyobrazić jak się wydaje nie swoje pieniądze na cudy cel. Niech rząd przestanie podbijać ceny mieszkań programami "pomocowymi" i próbą regulacji rynku, pozwoli ludziom bogacić a ci bardziej pracowici i zaradni uzbierają na własne mieszkanie w przeciągu kilku lat. Z ciekawości zajrzyj i policzy ile państwo tobie odbiera w podatkach: sprawdzpodatki.pl
ractaros96 odpowiada frugal
Znowu nie czytasz ze zrozumieniem. Mówię o taniej, rządowej konkurencji na rynku, a Ty o tym, że chcę cały rynek znacjonalizować najlepiej...
ractaros96 odpowiada frugal
Też jestem zwolennikiem jak najmniejszego udziału państwa w gospodarce, ale nie każdy problem da się rozwiązać wolnym rynkiem, bo nie na wszystkim da się zarobić.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki