REKLAMA

Dolar nie osłabnie co najmniej do połowy 2019 r.

Marek Wierciszewski2018-11-30 07:00
publikacja
2018-11-30 07:00

Ostatnie bardziej gołębie wypowiedzi szefa Fedu Jerome'a Powella nie zmieniają dobrych perspektyw dolara, uważa Richard Grace z banku Commonwealth Bank of Australia.

fot. Tom Mueller / / imagebroker.net

Obliczany przez giełdę ICE indeks dolara zwyżkował od początku roku o 5,7 proc. i jest na najlepszej drodze, by zamknąć na plusie już piąty rok w ostatnich sześciu latach. Zdaniem Richarda Grace’a, głównego stratega walutowego w Commonwealth Bank of Australia, dobra passa amerykańskiej waluty rozciągnie się na przyszły rok. Mimo bardziej gołębiego wydźwięku ostatnich wypowiedzi prezesa Jay’a Powella Fed wciąż przyznaje, że neutralne stopy procentowe sięgają 2,6 proc., a to oznacza, że rzeczywiste stopy wciąż są od nich niższe. Specjalista nie spodziewa się, by kończący się w weekend szczyt grupy G20 przyniósł przełom w kwestii napięć handlowych, a ewentualna przerwa w podwyżkach stóp przez Fed jest już uwzględniona w notowaniach rynkowych, więc nie powinna osłabić dolara. Tymczasem fundamenty poszczególnych gospodarek przemawiają za lepszym zachowaniem amerykańskiej waluty, podkreśla specjalista.
 
- Wielkie gospodarki, takie jak Niemcy, strefa euro, Japonia i Chiny, spowalniają, więc nie ma podstaw do oczekiwania, że dolar będzie osłabiał się do ich walut – zauważa Richard Grace.
 
Jego zdaniem pole do krótkoterminowego odbicia po nieudanym 2018 r. mają dolar australijski oraz jego nowozelandzki odpowiednik. Gospodarki z antypodów mają solidne fundamenty, a ich waluty są wyprzedane. Według niego utrzyma się jednak słabość chińskiego juana. Rachunek bieżący Państwa Środka pierwszy raz od ponad 10 lat wszedł w deficyt, a jednocześnie rentowności chińskich obligacji 2-letnich zeszły poniżej rentowności analogicznych papierów amerykańskich, tłumaczy specjalista.
- Zamiast dwóch czynników wspierających chińską walutę, mamy obecnie dwa czynniki, które jej ciążą. To będzie wywierało presję na osłabienie juana i chińskie władze niewiele mogą w tej kwestii zrobić – ocenia Richard Grace.

Źródło:
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (1)

dodaj komentarz
h-b
Dolar będzie tak ,,mocny" jak ,,mocne" jeszcze będzie na rynku długo? rosnące coraz szybciej !,Ogromne już 22 Bilionowe zadłużenie całego kraju- i społeczeństwa.Smutna wizja przyszłości

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki