REKLAMA

Dolar już ponad kreską. Odrobił wyborcze straty

2016-11-09 15:14
publikacja
2016-11-09 15:14

Po silnej reakcji dolara na zwycięstwo Donalda Trumpa ślad pozostał jedynie na historycznym wykresie. Wystarczyło osiem godzin, by amerykańska waluta odrobiła wszystkie straty poniesione dzisiejszej nocy.

Dolar już ponad kreską. Odrobił wyborcze straty
Dolar już ponad kreską. Odrobił wyborcze straty
/ YAY Foto

Inwestorzy do decyzji Amerykanów podeszli z bardzo gorącymi głowami. Gwałtowne przeceny obserwowano rano zarówno na giełdach, jak i na dolarze. Około godziny 6 na parze z euro "zielony" tracił blisko 3%. Później jednak, podczas gdy Amerykanie odsypiali ten ważny dla ich historii dzień, handlujący Europejczycy uspokoili sytuację na tyle, że chwilę po 14:00 eurodolar znajdował się już na minusie. Dolar w około osiem godzin odrobił więc poważną stratę. "Zielony" umacnia się już także m.in. do złotego (+0,5%), funta (+0,1%) czy franka (+0,1%). 

fot. Adam Torchała / / Bankier.pl

Wydaje się więc, że nad ranem rynki po prostu przereagowały. Wyjście dolara ponad kreskę może również sugerować, że nieco osłabły obawy związane z radykalnymi ruchami prezydenta-elekta. Podczas kampanii media głównego nurtu bombardowały Amerykanów materiałami uderzającymi w Trumpa, teraz wydaje się, że prezydenturę Trumpa zaczęto analizować nie w kontekście rywalizacji z Clinton, a w kontekście rzeczywistego wpływu na Stany Zjednoczone. Za umacniającym się dolarem przemawiają także oczekiwania związane z grudniowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej. Według FedWatch Toll szanse na pierwszą od roku podwyżkę wynoszą obecnie 71,5%. 

fot. Adam Torchała / / Bankier.pl

Strat z kolei nie odrobiła inna mocno poturbowana w nocy waluta - meksykańskie peso. Po gwałtownej przecenie, która dokonywała się wraz z informacjami o zgarniającym kolejne ważne stany Trumpie, przedpołudnie przyniosło lekkie odreagowanie na parze peso z dolarem. Na rynku pojawiły się również plotki, że meksykańskie władze mogą zdecydować się na solidną, sięgającą minimum 75 punktów bazowych podwyżkę stóp procentowych. Gdy chwilę przed 15:00 stało się jasne, że póki co taki ruch wykonany nie zostanie, peso dotknięte zostało drugą falą wyprzedaży. Obecnie notowania USD/MXN rosną o blisko 10%.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Maco
Dolar ciśnie w górę,po ponad 2% spadkach w nocy. Kto ma zielone ten zarabia, oby tak dalej :-)
~polak2
a złotówka leci na ryj ,kiedyś po 2 złote? czy to się wrati ????????/
~szlamowka
jak sie wrat na 3.80 Plz to bedzie kuniec swiata!
~mx
lepiej żeby nie rósł, bo Tusk i ferajna nas zadłużali głównie w USD.
~Fakty
Dobrze, że PIS z tym skończył i mamy budżet bez deficytu. UFF, odetchnąłem.
~ffx
to koniec zielonej szmaty, zgadzam się z Kuczyńskim
~Krzysztof
To dopiero poczatek mocnej zwyzki USD, podwyzki centralne po wyborze Trumpa beda jeszcze szybsze, Prezeska FEDu nie ma duzo czasu na doprowadzenie do kolejnej recesji, stad tempo podwyzek przyspieszy w 2017. Radze przygotowac sie na kusy USD w przedziale 4-5zl i to raczej w gornym pasmie tego przedzialu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki