Dokąd po nielimitowany internet mobilny?

Internet mobilny dzięki nowym technologiom przesyłania danych zdobywa coraz szersze grono klientów. Ma on jednak dużą barierę, która jest ograniczony limit transferu, co sprawia, że niektórzy z miejsca rezygnują z tej usługi. Niektórzy operatorzy przekonują jednak, że z internetu mobilnego będziemy mogli korzystać bez obawy o przekroczenie naszego pakietu danych.

Aby wybrać najlepsze oferty, określimy następujący profil klienta: klient indywidualny oczekuje jak najwyższego, najlepiej nielimitowanego, dostępu do internetu w technologii mobilnej. Zakładamy, że przez część czasu będziemy znajdować się w zasięgu LTE, co pozwoli na korzystanie z tej technologii. Klienta nie interesują dodatkowe urządzenia w sprzedaży wiązanej, takie jak tablet czy laptop.

Na początek – czym tak naprawdę jest LTE?

LTE (Long Term Evolution) jest standardem bezprzewodowego przesyłu danych, na  którego rozwój kładzie się obecnie największy nacisk. Celem wdrożenia jest przede wszystkim poprawienie szybkości i przepustowości przesyłania danych poprzez połączenie wielu rozwiązań technicznych w jedną technologię. Została ona początkowo wdrożona w 2009 r. w krajach skandynawskich, a w Polsce w komercyjnym użytku jest od 2011 roku.

Co ciekawe, Polska jest pierwszym krajem w Europie, w którym wdrożono LTE w częstotliwości 1800 MHz z prędkością do 150 Mb/s, a na tle innych krajów jesteśmy prymusami we wdrażaniu tej technologii, gdyż w Europie żyje zaledwie 4% użytkowników LTE na całym świecie. Przoduje Ameryka Północna, gdzie mieszka ponad 40% użytkowników tej technologii. Wybierając ofertę, należy pamiętać, że w Polsce nie każdy będzie w zasięgu technologii LTE – informacje na ten temat można uzyskać u poszczególnych operatorów.

Oferty „bez limitu” jednak mają limity…

Z dobrodziejstwa technologii LTE możemy już korzystać u każdego z czterech operatorów telefonii komórkowej na naszym rynku – do Plusa i Play dołączyło także Orange oraz T-Mobile. Warto zaznaczyć, że żadna z ofert internetu mobilnego tak naprawdę nie jest nielimitowana – nieograniczony dostęp jest możliwy tylko pod pewnymi warunkami, a każda z propozycji jest obarczona limitem transferu danych. Korzyści z każdej oferty są jednak nierówne, a o wyborze najlepszej może zaważyć sposób użytkowania internetu.

Ostatnio bardzo mocno „nielimitowany” dostęp reklamuje Plus, który dzieli ofertę z Cyfrowym Polsatem. Za 59,90 zł miesięcznie otrzymamy dostęp do internetu mobilnego, również w technologii LTE. Użytkownicy nie muszą obawiać się o transfer, o ile znajdują się w zasięgu LTE. Poza LTE limit transmisji danych wynosi 25 GB miesięcznie. Umowę z operatorem podpisujemy na 24 miesiące. W ofercie poza modemami mobilnymi dostępne są również routery, które pozwalają na wykorzystanie internetu w domu, zamiast łącza stacjonarnego.

Internet mobilny dobry dla nocnych marków

Sporo „bez limitu” jest też w ofercie Play. Operator w cenie 59,99 zł miesięcznie zagwarantuje transfer w wielkości 18 GB miesięcznie. Najwięcej zyskamy przez pierwsze pół roku trwania 24-miesięcznej umowy – będziemy w tym czasie zwolnieni z opłat abonamentowych, dodatkowo dostaniemy nielimitowany dostęp do internetu w zasięgu technologii LTE. Przez cały okres umowy będziemy mogli korzystać z usługi bez naruszania limitu transferu danych w godzinach od 1 w nocy do 8 rano.


PLAY

PLUS

T-MOBILE

ORANGE

Nazwa oferty

Play Online 4G LTE

Taryfa Power LTE

Internet mobilny z modemem

Orange Free Net

Abonament miesięczny brutto

59,99 zł (pierwsze 6 miesięcy za darmo)

59,90 zł

49,99 zł

59,99 zł

Dostęp bez limitu

w zasięgu LTE przez 6 miesięcy, nocny transfer (od 1:00 do 8:00)

w zasięgu LTE

nocny transfer od 0:00 do 9:00 (za dodatkową opłatą 9,08 zł brutto miesięcznie)

nocny transfer od 0:00 do 8:00 (tylko przy zakupie przez internet)

Miesięczny pakiet transferu poza dostępem bez limitu

18 GB

25 GB

16 GB

30 GB

Czas trwania umowy

24 miesiące

24 miesiące

24 miesiące

24 miesiące

Źródło: opracowanie własne na podstawie ofert operatorów

Nielimitowanym dostępem do internetu w godzinach nocnych (od północy do 8 rano) przyciąga klientów także Orange. Poza tym sieć w cenie 59,99 zł zapewnia 30 GB transferu miesięcznie oraz 5 GB przestrzeni dyskowej w usłudze Orange Cloud. Umowę możemy podpisać na 12, 18 lub 24 miesiące. W ofercie Orange dostępne są także mobilne routery, które mogą udostępniać mobilny  internet kilku urządzeniom.

Standardowa oferta T-Mobile nie pozwala klientom na darmowe, nielimitowane wykorzystanie internetu w żadnej formie. Do usług w każdym przedziale cenowym możemy dokupić jednak możliwość korzystania z darmowego nocnego transferu w godzinach od północy do 9 rano za 9,08 zł miesięcznie. W połączeniu z ofertą za 49,99 zł z limitem 16 GB miesięcznie, przyjdzie nam płacić 59,07 zł abonamentu miesięcznie. Umowę standardowo zawieramy na 24 miesiące.Marcin Lekki

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 ~Pisane_z_No_Limit

Nie cały rok temu była w Play oferta: CAŁKOWICIE NO-LIMIT. Bez względu czy w zasięgu 3G, 4G czy LTE+. Modem Huawei za złotówkę. Miesięcznie 80 PLN brutto. Udało mi się skorzystać. Wykorzystuje około 300 GB miesięcznie (głównie YT w FHD / 4K) prędkość przeważnie około 50mbps - upload bardzo porównywalnie. Nie ma co narzekać - ewentualnie na to, że takiej oferty już po prostu nie ma :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 3 ~SKAB

http://aero2.pl/Bezplatny-Internet/Zamow-karte/Jak-uzyskac-karte

! Odpowiedz
7 21 ~SprawdzSam


Abonament jest dla idiotów! Polecam najlepszą ofertę na rynku na dziś dzień. Play na Kartę, bez żadnych abonamentów, doładowujesz za 45zł (na koncie musi zostać choć 1 Grosz) aktywujesz "internet bez limitów na 30 dni, bądź cykliczny) i przez 30 dni masz nielimitowaną szybkość czy to 3g czy LTE, po przekroczeniu 100Gb pobranych danych w regulaminie jest zapisane że prędkość może zostać ograniczona do 2Mb, może ale nie musi, korzystam ponad 6 miesięcy i ani razu mi nie spadła poniżej 40Mb.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 14 ~spekulant

Potwierdzam, mam od grudnia, nawet nie myślę o żadnych abonamentach.

! Odpowiedz
7 10 ~Marek

Sporo przepłacasz, ten sam internet od Playa mam za 17zł miesięcznie w RedBull Mobile na kartę, doładowanie na 3 miesiące za 50zł.

! Odpowiedz
2 9 ~kk odpowiada ~Marek

warto dodat ze w RBM te srodki nie przepadaja i mozna je pozniej wydzwonic :) ja juz tak uzbieralem 150 pln :D - niemniej warunek konieczny to dostepne LTE PLAY u mnie dziala nawet bez anteny zewnetrznej :D W RBM nalezy pamietac zeby wlaczyc po 30 dniach usługe - konto musi byc wazne (50pln na 3 miesiace) i musi byc aktywny dowolny pakiet internetowy np za 5zl chyba 300mb ktorego sie nie zuzywa chyba ze ktos nie zauwazy ze 30 dni lte sie skonczylo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Marek_sHelp odpowiada ~kk

Za 50zł jest 100 dni ważności konta :) -> 15 zł za miesiąc

! Odpowiedz
0 2 ~Darek odpowiada ~Marek

Też mam, ale to nie to samo. Internet jest bezpłatny TYLKO W LTE I TYLKO Z NADAJNIKA PLAY. Akurat mieszkam niedaleko nadajnika, więc jest nieźle, chociaż transfer nie jest aż tak rewelacyjny. Bywa powyżej 30 M, ale zwykle oscyluje między 17-25 M. Czasami przy złej pogodzie spada poniżej 10.

! Odpowiedz
8 12 ~Robert

Ludziska kochane , jeśli te Wasze komentarze miałyby być pomocne , to jeszcze takiemu prostemu Polakowi ktoś musiałby to przetłumaczyć z " polskiego na nasze " , a właściwie na Wasze .
Wszystkie wpisy bez ładu i składu , jakieś skróty które sami sobie robicie i tylko ich autorzy je potrafią odczytać ( rozszyfrować ) . Ja i tak jeszcze sporo z tego rozumiem , ale już widzę człowieka starszego ode mnie o pokolenie , który nie zrozumie z tego nic !
Dlaczego ?
Uczył się " innego " polskiego .
Albo piszą tu małolaty z ( góra ) czwartej kl. podstawówki albo ludzie
( ignoranci ) , którzy nie maja pojęcia o poprawnej pisowni .
Wybaczcie , bo może ktoś pomyśli , że się czepiam i to jeszcze zupełnie nie na temat , inny może powie sam robi błędy ( tak , i to pewnie często ) , ale zainteresował mnie temat , gdyż szukam właśnie internetu mobilnego bez limitu .
Tyle zrozumiałem , że nie ma obecnie na naszym rynku takiej oferty . Jeśli chodzi o to który z operatorów proponuje najbardziej opłacającą się taryfę , to nic nie rozumiem z tej " papki "

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.