REKLAMA

OGRZEWANIEJest zawiadomienie do prokuratury ws. dodatków węglowych

2022-11-26 22:03
publikacja
2022-11-26 22:03

Skierowałem zawiadomienie do prokuratury w sprawie nieprzekazywania przez rząd w terminie dodatków węglowych - poinformował w sobotę wieczorem senator KO Krzysztof Brejza. Jego zdaniem setki osób oczekuje ponad dwa miesiące na wypłatę tych dodatków, nie mając za co kupić opału.

Jest zawiadomienie do prokuratury ws. dodatków węglowych
Jest zawiadomienie do prokuratury ws. dodatków węglowych
fot. Taljat David / / Shutterstock

Senator opublikował w sobotę na Twitterze skan pisma skierowanego do Prokuratora Krajowego. Brejza w poście napisał, że rząd ma dwa miesiące na wypłatę ludziom należnych środków, a w wielu gminach - jak podaje - "setki osób oczekuje ponad dwa miesiące, ludzie się zapożyczają, nie mają za co kupić opału".

"Dotarły do mnie niepokojące informacje o licznych nieprawidłowościach związanych z nieterminowym przekazywaniem przez administrację rządową samorządom środków finansowych na wypłatę dodatków węglowych" - pisze Brejza w zawiadomieniu.

Zwrócił przy im uwagę, że ustawa o dodatku węglowym zobowiązuje do wypłaty tego dodatku każdej osobie uprawnionej w ciągu najpóźniej 2 miesięcy od momentu złożenia wniosku. "Tymczasem rządowe środki przekazywane są niesystematycznie i według niewiadomych kryteriów z dużym opóźnieniem, znacznie przekraczającym możliwość wypłaty dodatku węglowego uprawnionej osobie w terminie 2 miesięcy od złożenia wniosku" - zaznacza.

Jak podał, "w Inowrocławiu wnioski ponad 300 mieszkańców objęte są przekroczonym 2-miesięcznym terminem wypłaty". "We Włocławku ponad 500 mieszkańców nie wypłacono, z powodu opóźniania realizacji zadania przez rząd, pieniędzy na zakup węgla niezbędnego do ogrzania mieszkań. Sytuacja dotyczy również mniejszych miejscowości - np. w Janikowie w terminie dodatku nie wypłacono ponad 100 mieszkańcom" - wylicza senator.

Jego zdaniem, powstaje domniemanie niedopełnienia obowiązków przez członków Rady Ministrów, którzy zgodnie z prawem są zobowiązani do realizacji ustawy i do terminowego przekazywania środków na wypłatę dodatków węglowych. Jak dodał, "nie można godzić się z pozostawieniem setek tysięcy lub nawet milionów Polaków w skali kraju bez terminowej należnej pomocy w zakresie opału, skoro obowiązujące w Polsce prawo nakazuje rządowi udzielania takiej pomocy".

"W związku z powyższym wnoszę do Pana Prokuratora o wszczęcie postępowania i zweryfikowanie z jakich przyczyn przedstawiciele administracji rządowej nie realizują w 2-miesięcznym terminie (wynikającym z art. 2 ust. 11 ustawy o dodatku węglowym) ustawowego obowiązku przekazywania Polkom i Polakom środków na wypłatę dodatków węglowych. Konieczne jest ustalenie osób odpowiedzialnych za naruszenie obowiązującego prawa i określenie szkody dla interesu publicznego i prywatnego (prawdopodobnie setek tysięcy osób) spowodowanej systemowym opóźnianiem wypłaty środków na dodatki węglowe w sezonie grzewczym" - napisał Brejza.

Poinformował przy tym, że wystąpił też do Najwyższej Izby Kontroli o "przeprowadzenie w rządzie pilnej kontroli w celu ustalenia, kto odpowiada za nieprzekazywanie zgodnie z ustawą pieniędzy na dodatki węglowe.

Ustawę o dodatku węglowym prezydent podpisał 11 sierpnia. Przewiduje ona dodatek w wysokości 3 tys. zł, przysługujący gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego

Aby otrzymać dodatek węglowy, trzeba złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada br. Zgodnie ze zmianą ustawy o dodatku węglowym wprowadzoną w ustawie o wsparciu odbiorców ciepła, gminy mają na jego wypłatę do dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Autor: Mateusz Mikowski

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
trybuch
Już trzy miesiące bez tygodnia czekam i jak mówią w urzędzie dodatek przyznany pieniędzy brak. Jest to w mojej okolicy wszędzie nie maja przelewów pieniędzy. W radio codziennie słyszę reklamę ze w ramach tarczy rząd dał pieniądze ale chyba tylko na reklamę. Gdyby ta kasę zamiast na reklamę przekazali na dopłaty to pewnie już bym otrzymał.
zoomek
A wystarczy sprzedawać ludziom w cenie takiej w jakiej sprzedaje się elektrowniom czy elektrociepłowniom. Wiem że to inny sort więc ok - plus 30%.
Wystarczy nie zasypywać kopalń, wystarczy nie kraść.
fifik
Po co najeżdżać narząd niech lepiej spojrzy na swoje zycie
sterl
Są tylko dla kacyków i rydzyków.
zoomek
Nie pochwalam działań naszego żydowskiego nierządu ale jednak te dodatki spływają.
1984
Dziwnym trafem nie ma tam gdzie rządzi opozycja. Tak samo tylko w opozycyjnych gminach mieli problem z dystrybucją węgla po 2 tys...

W mojej bardzo małej (ponizej 10 tys mieszkańców) gminie burmistrzem jest osoba prawdziwie apolityczna i jakoś te dodatki wypłaca. Za węgiel dostali już wszyscy co się zgłosili, teraz dostają
Dziwnym trafem nie ma tam gdzie rządzi opozycja. Tak samo tylko w opozycyjnych gminach mieli problem z dystrybucją węgla po 2 tys...

W mojej bardzo małej (ponizej 10 tys mieszkańców) gminie burmistrzem jest osoba prawdziwie apolityczna i jakoś te dodatki wypłaca. Za węgiel dostali już wszyscy co się zgłosili, teraz dostają za drewno, pellet itp. Ja za drewno też dostałem, miesiąc po złożeniu wniosku. A w dużym Włocławku gdzie rządzi były poseł PO Marek Wojtkowski "pinindzy nie ma i nie będzie" - co za przypadek...
kaczyslaw_ odpowiada 1984
Skoro ***i rząd robi wszystko, żeby opozycyjne samorzady nie miały pieniędzy to czemu zdziwienie?

https://www.wykop.pl/link/6917015/kaczynski-grozi-kto-nie-glosuje-na-pis-ten-przymiera-glodem/
1984 odpowiada (usunięty)
Skoro mieszkańcy wybierają do samorządów "z zawodu polityków" to tak się kończy. U mnie rządzi człowiek który poglądy polityczne zostawił w domu. Nawet nie wiem którą stronę wspiera, w kampanii ani słowem o to nie zahaczył. Za to interesuje się lokalnym budżetem i pomimo wielu problemów wiąże koniec z końcem. Na tyle skutecznie,Skoro mieszkańcy wybierają do samorządów "z zawodu polityków" to tak się kończy. U mnie rządzi człowiek który poglądy polityczne zostawił w domu. Nawet nie wiem którą stronę wspiera, w kampanii ani słowem o to nie zahaczył. Za to interesuje się lokalnym budżetem i pomimo wielu problemów wiąże koniec z końcem. Na tyle skutecznie, że w 2022r płacę nieco niższe podatki lokalne niż w 2021.

Co do pieniędzy "obiecanych przez PiS" - samorządy dostają co się prawem należy czy nie? Chyba jednak dostają bo jedynie Brejza do prokuratury poleciał. Gdyby nie dostawały w sądach byłaby wielka kolejka burmistrzów i wójtów. I (co za niezwykły przypadek) narzekają tylko upolitycznione samorządy gdzie zamiast mieszkańcami zajmują się "równością", "walką o klimat" itp bzdurami. Dla w/w bzdur kasa zawsze jest, a dla mieszkańców co najwyżej podwyżka podatków.
adam.1983
Jak ktoś nie ma teraz za co kupić opału to co zrobi za miesiąc jak przepali kasę z dotacji.

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki