REKLAMA

Polska musi zapłacić Dodzie odszkodowanie "za dinozaury". Artystka wygrała z polskim rządem

Agata Wojciechowska2023-02-27 18:00redaktor
publikacja
2023-02-27 18:00

Dorota Rabczewska, artystka występująca pod pseudonimem "Doda", została przez polski sąd skazana na karę grzywny za obrazę uczuć religijnych. Chodziło o wypowiedź "Wierzę bardziej w dinozaury niż Biblię". Piosenkarka odwołała się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i wygrała. 

Polska musi zapłacić Dodzie odszkodowanie "za dinozaury". Artystka wygrała z polskim rządem
Polska musi zapłacić Dodzie odszkodowanie "za dinozaury". Artystka wygrała z polskim rządem
fot. Radosław NAWROCKI / / FORUM

Trybunał w Strasburgu orzekł, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka, wydając skazujący wyrok na gwiazdę sceny. Przyznał jej wysokie odszkodowanie, które wynosi 10 tys. euro (ok. 47 tys. zł) - informuje "Super Express". 

W 2009 roku Doda powiedziała, że "bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię", bo "ciężko jest wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła". Do prokuratury trafiło zawiadomienie, o obrazie uczuć religijnych i piosenkarka została skazana na 5 tys. zł grzywny. Nie zgodziła się z wyrokiem i złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który w 2022 roku przyznał jej rację. Tym razem to Polska się odwołała. Teraz zapadł wyrok II instancji, który potwierdził ten I.

W chwili wydania orzeczenia przez tzw. Wielką Izbę trybunału Dorota Rabczewska musi bezwzględnie uzyskać odszkodowanie. Teraz czeka jedynie na notę MSZ z prośbą o wskazanie numeru konta, na który przelew ma zostać zrobiony.  

***

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl, czyli seria o finansach "ostatnich stron gazet". Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita.

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (40)

dodaj komentarz
bartoszw1973
Ale generalnie uważam, że osoby upośledzone intelektualnie nie powinny być ścigane za wypowiedzi bo to niehumanitarne.
bartoszw1973
"ciężko jest wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła" - o kim mowa?
trybonalniesprawiedliwosci
O sedziach trybunalu ze strazburga, albo o tym unijnym klaunie z luksemburga
trybonalniesprawiedliwosci
Ta psychopatyczna celebrytka miala na mysli jakiegos gniota ktorego wybazgral jej byly kochanek nergal????? On przeciez wiecznie jest napruty! Tylko ze on Biblie darl a nie pisal...., Wszystko sie biedaczce pomieszalo..., Ale za 10 tysiecy to jej muzgu nie wszczepia do pustej czaszki.
bartoszw1973 odpowiada trybonalniesprawiedliwosci
Bałem się że o Mojżeszu mówiła bo to niedobre jest.
forfun
odszkodowanie niech płacą oskarżający skoro przegrali sprawę oraz sąd który rozsądził ją niezgodnie z prawem. nie skarb państwa czyli wszyscy winni czy nie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
blesso
Wy w Rosji wierzycie w Stalina i Putina.
Za sprzeciwienie się tej wierze wysyłacie na katorgę .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki