REKLAMA

Do końca roku złoty będzie stabilny

Marek Wierciszewski2017-06-23 10:45
publikacja
2017-06-23 10:45

W drugiej połowie roku złoty wejdzie w stabilizację, a dolar będzie umacniał się do euro, zapowiada Enrique Diaz-Alvarez z Ebury.

/ YAY Foto

W najbliższych miesiącach notowania złotego wejdą w stabilizację, po tym jak od początku roku krajowa waluta notuje drugi wynik wśród 32 głównych środków płatniczych, ocenia Enrique Diaz-Alvarez w rozmowie z Bankier.pl. Napływy kapitału na rynki polskich aktywów będzie napędzał skup aktywów w strefie euro, który sprawia, że rentowności tamtejszych obligacji skarbowych są skrajnie nieatrakcyjne dla inwestorów. Z drugiej strony na znaczące umocnienie złotego nie pozwoli utrzymywanie rekordowo niskich stóp procentowych przez NBP.

- Polskie władze monetarne nie zmienią stóp aż do połowy 2018 r. – ocenia Enrique Diaz-Alvarez, główny analityk Ebury.

Choć jego instytucja utrzymuje kurs docelowy euro do złotego na poziomie 4,20 zł, to jednak specjalista przyznaje, że złotego może być stać na umocnienie w kierunku 4,00 zł za euro. Znacznie ciężej może być jednak złotemu o zwyżki wobec dolara. Amerykańska waluta w średnim terminie powinna umocnić się do poziomu 1,05 USD za euro. Choć inwestorzy powątpiewają w wywiązanie się przez Fed z zapowiadanych podwyżek stóp, to jednak bank dopnie swego, a do końca 2018 r. koszt pieniądza wzrośnie o kolejnych 100 punktów bazowych, zapowiada Enrique Diaz-Alvarez.

Podobnie jak w ostatnich trzech latach w wąskim przedziale wahań wobec euro, między 1,05 CHF a 1,10 CHF, utrzymywać się będą notowania franka. Na umocnienie szwajcarskiej waluty nie pozwolą interwencje banku centralnego, a tymczasem nadwyżka na rachunku bieżącym przekreśla nadzieje na osłabienie franka.

Wśród ważniejszych walut największy potencjał ma tymczasem korona szwedzka. Gospodarka z północnego brzegu Bałtyku silnie skorzysta na ożywieniu w strefie euro, a tymczasem przegrzewanie się rynku nieruchomości zmusi bank w Sztokholmie do zaostrzania polityki. Najbardziej narażony na przecenę będzie rand. Południowoafrykańska waluta straci do dolara do końca roku 7 proc. Wobec dymisji szanowanego ministra finansów Pravina Gordhana oraz nacisków na bank centralny randowi szkodzić będzie niepewność polityczna.

MWIE


Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~John
When the Dollar strengthens against the Euro, the zloty usually weakens and becomes unstable. So the above forecast doesn't make sense.
~1234
Do konca roku zloty bedzie stabilny miedzy 3 a 5zl geniusze zapomnieli dopisac
~Jan
Dzięki.Jednak mam krótkie pytanie.Stabilny w dół czy w górę?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki