REKLAMA

Do końca roku zapłata na rachunek spoza wykazu podatników VAT bez negatywnych konsekwencji

2019-09-16 18:29
publikacja
2019-09-16 18:29
YAY Foto

Do 31 grudnia 2019 r. zapłata na rachunek spoza wykazu podatników VAT nie pociąga za sobą negatywnych konsekwencji podatkowych - poinformowało w poniedziałek ministerstwo finansów .

"W związku z uruchomieniem od 1 września 2019 r. nowego wykazu podatników VAT przypominamy, że obowiązek zapłaty na rachunek wskazany na wykazie podatników VAT wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r." - czytamy w poniedziałkowym komunikacie resortu finansów.

Jak podkreślono, dopiero od tego dnia podatnik, podczas zapłaty na rachunek spoza wykazu, musi liczyć się z "negatywnymi konsekwencjami w podatku dochodowym oraz z odpowiedzialnością solidarną w VAT".

Oznacza to, jak wyjaśniło MF, że do 31 grudnia 2019 r. zapłata na rachunek spoza wykazu "nie pociąga za sobą negatywnych konsekwencji podatkowych".

Wykaz podatników VAT zawiera informacje o statusie podatnika VAT i numerze jego rachunku rozliczeniowego, otwartego w zawiązku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dzięki temu podatnicy mogą weryfikować informacje o swoich kontrahentach, w ostatnich pięciu latach.

Resort przypomniał, że obecnie podatnicy mają czas, aby poznać zasady funkcjonowania wykazu podatników VAT, sposób wyszukiwania danych o swoich kontrahentach, a także "zweryfikować aktualność swoich danych i sprawdzić, czy ich rachunki widnieją w wykazie".

Jednocześnie eksperci MF zwrócili uwagę, że w wykazie zamieszczane są wyłącznie rachunki rozliczeniowe lub imienne rachunki w SKOK, otwarte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. "Jeżeli zatem do działalności gospodarczej podatnik wykorzystuje rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (tzw. ROR), to taki rachunek nie będzie zamieszczony w wykazie" - czytamy.

Jeśli podatnik stwierdzi, że na wykazie nie ma informacji o jego rachunku, wówczas, jak napisano, powinien sprawdzić, czy: "zgłosił do urzędu skarbowego swój rachunek oraz czy zgłoszony rachunek jest rachunkiem rozliczeniowym lub rachunkiem w SKOK otwartym w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą".

"Jeżeli okaże się, że warunki te nie są spełnione, podatnik powinien złożyć zgłoszenie aktualizacyjne, na podstawie którego urząd skarbowy zmieni dane zamieszczane w wykazie" - radzą eksperci MF. Przypomnieli, że np. spółki zarejestrowane w KRS, aby zaktualizować dane, składają aktualizację na druku NIP-8, a przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą - przez wysłanie wniosku za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej(CEIDG).

Błędy, jak przypomniano, należy zgłaszać do m.in. do właściwych dla siebie urzędów skarbowych lub na adres skrzynki e-mailowej WykazPodatnikow@mf.gov.pl.

MF przypomniało, że tzw. rachunki wirtualne nie są zamieszczane w wykazie. "Wykaz, po wpisaniu numeru rachunku wirtualnego, wyświetla jednak informację, że jest to rachunek powiązany z rachunkiem rozliczeniowym konkretnego podmiotu i podaje dane tego podmiotu" - podkreślono. Dodano, że resort planuje w listopadzie udostępnienie narzędzia, "dzięki któremu za pomocą systemów informatycznych (w tym systemów finansowo-księgowych) będzie można usprawnić weryfikację, czy dany rachunek wirtualny jest związany z rachunkiem, który znajduje się w wykazie" - czytamy.

Resort zwrócił uwagę, że w wykazie brak jest rachunków własnych banków i SKOK-ów, a także ministerstw czy izb administracji skarbowej, "które są prowadzone przez te instytucje dla celów ich gospodarki własnej". Jak wyjaśniono, chodzi m.in. o przyjęcie zapłaty wynagrodzenia za usługę wynajmu powierzchni biurowej, przyjęcia zapłaty z tytułu nabywanych przez bank/SKOK wierzytelności pieniężnych (cesje wierzytelności) czy też przyjęcia zapłaty w zakresie prowadzonej przez te podmioty działalności faktoringowej.

"Obecnie trwają intensywne prace legislacyjne, które mają na celu jednoznaczne uregulowanie tej kwestii przed 1 stycznia 2020 r. w taki sposób, żeby tego typu rachunki nie musiały podlegać sprawdzaniu przez płatników z wykazem" - wskazano. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
carlito1
To jest, to jedno z ułatwień pisowskich dla przedsiębiorców. Oczywiście kary będą sute dla dobra przedsiębiorców , a kazde wystawienie faktury będzie poprzedzone sprawdzaniem kontrahenta w bazie która zapewne będzie kulała co chwilę jak e puap i inne badziewie rządowe.... Chcesz mieć pieniądze?! Tylko legitymacja To jest, to jedno z ułatwień pisowskich dla przedsiębiorców. Oczywiście kary będą sute dla dobra przedsiębiorców , a kazde wystawienie faktury będzie poprzedzone sprawdzaniem kontrahenta w bazie która zapewne będzie kulała co chwilę jak e puap i inne badziewie rządowe.... Chcesz mieć pieniądze?! Tylko legitymacja partyjniaka i suta posadzka w radzie nadzorczej w spółce skarbu państwa
kryzysio
Ten bazadziew nie zaktualizował się poprawnie w moim wypadku od 1 września, od Nowego Roku będzie niezła jazda.

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki