REKLAMA

Do Polski wchodzi nowy bank z Estonii

Michał Kisiel2017-01-11 08:52analityk Bankier.pl
publikacja
2017-01-11 08:52

Inbank – tak nazywa się instytucja pochodząca z Estonii, która zamierza utworzyć oddział w Polsce. Bank ma zamiar koncentrować się na pożyczkach gotówkowych, kredytach konsolidacyjnych oraz ratalnych. W ofercie mają znaleźć się również atrakcyjnie oprocentowane depozyty – na estońskim rynku, gdzie panują bliskie zera stopy procentowe, płaci nawet 2 proc. za 3-letnią lokatę.

Bank będzie korzystać z tzw. jednolitego paszportu europejskiego. Pozwala on instytucjom kredytowym, które uzyskały licencję w jednym z krajów Unii prowadzić działalność także w innych państwach wspólnoty. Wymagane jest tylko powiadomienie miejscowego nadzoru finansowego.

fot. Andres Haabu / / aripaev

10 stycznia Komisja Nadzoru Finansowego zapoznała się z notyfikacją złożoną przez AS Inbank, którego siedziba znajduje się w Tallinie. Bank działa już w krajach bałtyckich, Austrii i Niemczech (gdzie zbiera tylko depozyty) i obsługuje 160 tys. klientów. Ma dość krótką historię działania – licencję otrzymał w 2015 r., a od 2011 r. funkcjonował jako firma pożyczkowa używając marki Cofi.

Portfel kredytowy Inbanku w III kw. 2016 r. miał wartość 54 mln euro. Skala działania może nie robić wrażenia w Polsce, gdzie instytucja nie mogłaby się równać np. z najmniejszymi bankami komercyjnymi. Wartość całego estońskiego rynku consumer finance to jednak, jak szacuje Inbank, ok. 600 mln euro, podczas gdy w Polsce – 35 mld euro.

Co zaproponuje nowy bank?

Zarządzający polskim oddziałem banku to osoby wywodzące się z GE Money oraz Banku BPH, co zapowiada mocną koncentrację na kredytach konsumpcyjnych. Prezentując inwestorom swoje plany na 2017 r. Inbank wskazał, że na naszym rynku zaoferuje kredyty ratalne i gotówkowe oraz depozyty terminowe. Oferta dla oszczędzających może okazać się interesująca, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że w Estonii bank proponuje aż 2 proc. na 36-miesięcznej lokacie terminowej.

Polski nadzór finansowy wyraźnie domaga się, aby nowy bank przypominał o tym, że działa na nieco innych zasadach niż lokalna konkurencja. Klienci mają być informowani, że Inbank podlega estońskiemu nadzorowi i systemowi gwarantowania depozytów. Dla Polaków nie jest to nowość, podobny model działania przyjął przed laty Polbank EFG korzystający z licencji bankowej wydanej w Grecji. Pochodzenie banku, które będzie odnotowywane w reklamach instytucji, może jednak wpływać na poziom zaufania wobec nowego gracza.

KNF domaga się także, aby firma powstrzymywała się od „wykorzystywania ewentualnej przewagi konkurencyjnej” wynikającej z innych regulacji. W przypadku produktów kredytowych dotyczyć to mogłoby np. korzystania z mechanizmu screen scraping przy badaniu zdolności kredytowej. Polskie banki, zgodnie z zaleceniami KNF, nie mogą sięgać po tego rodzaju narzędzie.

Bank ma rozpocząć działalność w I kwartale tego roku. Trudno spodziewać się, że na bardzo konkurencyjnym rynku kredytów konsumpcyjnych wyraźnie zaznaczy swoją obecność. Może jednak wprowadzić powiew świeżości do rankingów bankowych depozytów, gdzie królują obecnie produkty obwarowane szeregiem „gwiazdek” i dodatkowych wymagań.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (60)

dodaj komentarz
~pawelrek
I dobrze, że się pojawili - jeśli dali od razu najtańsze kredyty czy lokaty, to logiczne, że pozostali będą mieli poprawić warunki. W przypadku kredytów oczywiste, że ludzie będą brali je tam, gdzie RRSO będzie najniższe. Patrzeliście na coś innego? Bo analiza zdolności raczej wszędzie wygląda już teraz podobnie.
~paczeron
Widzę, że w tych okresach depozytów jakie mają, konkurencję faktycznie wyprzedzają. W sumie w ostatnich latach lokaty są na dramatycznym poziomie - może jeśli Inbank coś ruszy, to i pozostałe banki będą dawały więcej. Bo w ostatnich miesiącach lokaty szły w dół pomimo tego, że stopy są na tym samym poziomie.
~aqa
Inwestujta w skoki , senator w okularach się ucieszy.
~__i---
a Rosja z dnia na dzień zagarnie Estonię i co?

50% etnicznie to Rosjanie, pierwsze państwo do likwidacji....
~aaa
Bez gwarancji BFG to chyba tylko ryzykanci w to wejdą...
~niepelnosprawny_org
pewnie, ale pierwszy raz coś takiego, coś z Estonii na wieksza skale, nawet ciekawe, niezaleznie jak bedzie, sąsiedzi...
~pavv
Spadochroniarze z GE i BPH (a raczej z GE) - sukces wróżę jak BPH pod rządami p. Rysia Gaskina który gdyby prochami handlował to też by zbankrutował.
~Eskimos
I jeszcze jedna ciekawostka o Estonii ( nawiązuję do wcześniejszej wypowiedzi):
Początek 19 wieku- oficjalne zniesienie niewolnictwa na terenie Estonii.
~StanRS
To taka Estonia była przed Polską. Bo na ziemiach polskich pańszczyzna (system półniewolniczy), została zniesiona w połowie XIX wieku. A w ZSRR dopiero do lat 60-tych XX wieku bez zgody urzędnika nie można było porzucić pracy w kołchozie i przenieść się do miasta i tam znaleźć zatrudnienie.
~pozdr
Na bank nie ma skarbca ani skrytek depozytowych , tylko komputerki. Gotowka wplacana bez problemu a wyplacana w porcjach - limity - oczywiscie dla naszego bezpieczenstwa.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki