REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Długi weekend dla inwestorów. Te giełdy będą zamknięte w piątek i poniedziałek

2022-04-14 13:10, akt.2022-04-15 09:55
publikacja
2022-04-14 13:10
aktualizacja
2022-04-15 09:55
Długi weekend dla inwestorów. Te giełdy będą zamknięte w piątek i poniedziałek
Długi weekend dla inwestorów. Te giełdy będą zamknięte w piątek i poniedziałek
fot. Siwakorn TH / / Shutterstock

Tradycyjnie okres wielkanocny oznacza kilka dni wolnego od sesji giełdowych. Sprawdzamy, gdzie giełdy będą zamknięte do wtorku, a które otworzą się już w poniedziałek.

Na GPW w Wielki Piątek nie ma sesji giełdowej. Będzie to drugi taki dzień w 2022 r., wyznaczony przez GPW, w którym nie odbywa się handel. W całym bieżącym roku wolnych dni będzie 9. Kolejny nastąpi już 18 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny, tym samym inwestorzy będą mieli najdłuższy długi weekend i odpoczynek od polskiej giełdy w całym roku. Przerwa, razem z sobotą i niedzielą potrwa aż 4 dni. Później w każdym kolejnym miesiącu zdarzy się wolny dzień oprócz lipca, września i października.

Dni bez sesji na GPW w 2022 r.
1 Trzech Króli 6 stycznia, czwartek
2 Wielki Piątek 15 kwietnia, piątek
3 Poniedziałek Wielkanocny 18 kwietnia, poniedziałek
4 Święto Konstytucji 3 maja 3 maja, wtorek
5 Boże Ciało 16 czerwca, czwartek
6 Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia, poniedziałek
7 Wszystkich Świętych 1 listopada, wtorek
8 Święto Niepodległości 11 listopada, piątek
9 Drugi dzień Świąt 26 grudnia, poniedziałek
Źródło: GPW

Co ciekawe w 2022 r. jest najmniej wolnych dni od handlu, licząc od 2011 r. (wtedy też było ich 9.). W pandemicznych latach 2020-2021 było ich po 10., a tuż przed pandemią aż 13. Absolutnie rekordowy pod tym względem był 2018 r. z 14 dniami bez sesji.

Inne kraje też świętują

W niektórych krajach okres wielkanocnego wstrzymania handlu rozpoczyna się już w Wielki Czwartek. Tak jest m.in. w Norwegii, Danii i krajach latynoamerykańskich jak Argentyna, Kolumbia, Peru czy Meksyk. W Szwecji giełda pracuje krócej, a w Indiach nie ma sesji z powodu państwowego dnia wolnego na cześć Dra. BabaSaheby Ambedkar Jayantiego - polityka i działacza na rzecz praw obywatelskich. 

Piątek przed Wielkanocą jest już tradycyjnie dniem wolnym na większości giełd światowych. Inwestorzy nie pohandlują wtedy w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Norwegii, Hiszpanii, na Węgrzech, Słowacji czy w Czechach. W RPA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Honkongu i Indiach również giełdy będą zamknięte.  

Działać będą za to giełdy w Chinach i Japonii oraz w Korei Płd. W strefie czasowej bliższej polskiemu inwestorowi otwarta będzie giełda w Turcji oraz Rosji.

Podobnie będzie w Poniedziałek Wielkanocny, z tym że wtedy do pracy powrócą giełdy w USA, Kanadzie, Meksyku, Indiach oraz krajach Ameryki Południowej.

MKu

Źródło:
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (2)

dodaj komentarz
chudy_january
GPW zamknięta w piątek, sobota, niedziela, poniedziałek....
ale ci sami pionierzy "liberalizmu" żądają, żeby w niedziele były sklepy otwarte...:D
jakslo23
"Na GPW w Wielki Piątek nie ma sesji giełdowej. Będzie to drugi taki dzień w 2022 r., wyznaczony przez GPW, w którym nie odbywa się handel." - powtórzę, gdyby Pan nie znalazł tego kluczowego wyrażenia: wyznaczony przez GPW. Rozumie Pan różnicę pomiędzy decyzjami wewnętrznymi instytucji/firmy, a narzucaniem takich decyzji "Na GPW w Wielki Piątek nie ma sesji giełdowej. Będzie to drugi taki dzień w 2022 r., wyznaczony przez GPW, w którym nie odbywa się handel." - powtórzę, gdyby Pan nie znalazł tego kluczowego wyrażenia: wyznaczony przez GPW. Rozumie Pan różnicę pomiędzy decyzjami wewnętrznymi instytucji/firmy, a narzucaniem takich decyzji przez rząd centralny? Instytucja/firma powinna mieć prawo o decydowaniu o swoim grafiku, problem pojawia się wtedy, gdy swoje brudne, podszyte pseudo-religijnością paluchy próbują w ten grafik włożyć politycy.

Powiązane: Święta w finansach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki