REKLAMA

Długi alimenciarzy sięgają ok. 11,4 mld zł

2020-07-11 09:13
publikacja
2020-07-11 09:13
fot. Nowaczyk / Shutterstock

Alimentów nie płaci już prawie 282 tys. osób, a ich zaległości wzrosły do 11,4 mld zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor na koniec maja br. Do bazy dłużników w czerwcu trafiło kolejnych 2261 alimenciarzy.

Z danych zgromadzonych w BIG InfoMonitor wynika, że na koniec maja br. prawie 282 tys. osób nie wywiązywało się z płacenia dzieciom alimentów. Zaległości z tego tytułu wynoszą już prawie 11,4 mld zł, a gminy współpracujące z rejestrem stale przekazują informacje o kolejnych dłużnikach - czytamy w komunikacie.

"Czas pandemii nie spowodował zmniejszenia się liczby tych zgłoszeń. W pierwszym półroczu tego roku gminy dopisały prawie 14 tys. nowych dłużników alimentacyjnych. Liczba ta jest porównywalna do analogicznego okresu z ubiegłego roku. W czerwcu do bazy dłużników trafiło 2261 alimenciarzy" - podano.

Problem długów alimentacyjnych dotyka całej Polski, ale najbardziej doskwiera opiekunom dzieci z województw: śląskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego - w każdym z nich zadłużenie przekracza miliard złotych.

Według danych BIG to mężczyźni stanowią przytłaczającą większość dłużników alimentacyjnych – 94 proc. Średni dług na osobę w kraju przekracza już 40 tys. zł, a w dziesięciu województwach jest jeszcze wyższy. Zaległości rekordzistów są znacznie wyższe. Na pierwszym miejscu jest 49-letni mieszkaniec Mazowsza z długiem wynoszącym 640 tys. zł, drugą i trzecią pozycję niechlubnego rankingu zajmują 42- i 41-letni ojcowie z Wielkopolski, zadłużeni wobec dzieci na 590 tys. zł i 575 tys. zł - czytamy.

Powołując się na badanie przeprowadzone przez Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych, BIG wskazuje, że o ile "zwykli" dłużnicy nie cieszą się sympatią i szacunkiem w oczach innych, to "alimenciarze" budzą niechęć, odrazę i powszechnie deklarowane potępienie.

"Zobowiązania alimentacyjne mają wyjątkowy charakter, wynikający ze szczególnego kontekstu społeczno-psychologicznego i emocjonalnego leżącego u ich podstaw" - wskazał, cytowany w komunikacie Roman Pomianowski ze Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonym.

Dodał, że fundamentalny jest problem relacji między dwiema stronami tego konfliktu oraz silne emocje z tym związane – poczucie krzywdy, żal, złość, które utrudniają znalezienie konstruktywnego rozwiązania.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

lgs/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
filippus
Dobrze by było żeby coś zrobić z ustawą, by niepłacący alimenty zaczęli w końcu spłacać swoje zobowiązania.
mario_80
A podobno za czasow pis sciagalnosc zaległości alimentacyjnych znacznie sie poprawila.
bankster-kreator
Alimenty są główną przyczyną ujemnego przyrostu naturalnego i kurczącego się coraz bardziej społeczeństwa ponieważ mężczyzna który ma się zdecydować na dziecko 100 razy się zastanowi czy to na pewno jest dobry pomysł pomimo tego, że byłby odpowiedzialnym i dobrym ojcem nie może decydować za swoją partnerkę Alimenty są główną przyczyną ujemnego przyrostu naturalnego i kurczącego się coraz bardziej społeczeństwa ponieważ mężczyzna który ma się zdecydować na dziecko 100 razy się zastanowi czy to na pewno jest dobry pomysł pomimo tego, że byłby odpowiedzialnym i dobrym ojcem nie może decydować za swoją partnerkę czy nie wywinie mu po kilku latach jakiegoś numeru a jak wiadomo matka zawsze dostaje opiekę nad dziećmi i zawsze jest wina ojca więc taki gościu zostaje przegrywem z rozbitą rodziną i alimentami na karku a kobieta zostaje faworyzowaną i nagradzaną ma alimenty+, mops+ i 500+ a gościu ma raty minus i alimenty minus i jedzie na dwa etaty by to wszystko spłacać. Często nie ma jeszcze kontaktu z dziećmi bo matka nastawia je przeciw ojcu.
andregru
11,4 mld zł - na tyle podatnicy poprzez funduszu alimentacyjny zostali naciągnięci przez mamusie i tatusiów kombinatorów . To ludzie uczciwie pracujący i płacący podatki płacą za nieodpowiedzialność innych .
po_co
A ile rocznie wydajemy na osoby które chorują z powodu palenia, picia, obżerania się itd. ?
Z tych dzieciaków ostatecznie w przyszłości wyrosną dorośli którzy też będą płacić podatki, a otyłego, opitego palacza zostanie tylko smród i rachunek na kilkaset tysięcy złotych.

Jako społeczeństwo ponosimy
A ile rocznie wydajemy na osoby które chorują z powodu palenia, picia, obżerania się itd. ?
Z tych dzieciaków ostatecznie w przyszłości wyrosną dorośli którzy też będą płacić podatki, a otyłego, opitego palacza zostanie tylko smród i rachunek na kilkaset tysięcy złotych.

Jako społeczeństwo ponosimy mnóstwo wspólnych kosztów, w końcu Twoja edukacja też kosztowała nie mało.
andregru odpowiada po_co
Jesteś pewien że będą płacić podatki czy może jak ich rodzice będą żyć na koszt państwa i podatników.
Co do picia i palenia masz rację ale to sprawa na inny artykuł .
gucio_222
Znowu bankier atakuje jednego z największych obrońców demokracji tj. Pana Mateusza Kijowskiego
malopolska123pkobp
Placenie alimentow ,po co placenie czynszu po co? splacanie kredytow po co? prawo jest wyrozumiale , niech no ktos ukradnie batonika ,wtedy antyterrorysci przekonaja go do przyznania sie i gitara
mjwhite
Sąd zbyt ochoczo zasądzają alimenty i teraz mamy tego skutki
warszawyak
Właśnie wczoraj przedstawiono w TV decyzję sądu zmniejszającą z 50 tys zł do 10 tys zł kary nałożonej na Niemca za zniewagę narodu polskiego uznając , że jest zbyt wysoka dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą w Polsce ! Jednocześnie ukarano powódkę 10 tys zł za nagranie wypowiedzi Niemca jako dowodu Właśnie wczoraj przedstawiono w TV decyzję sądu zmniejszającą z 50 tys zł do 10 tys zł kary nałożonej na Niemca za zniewagę narodu polskiego uznając , że jest zbyt wysoka dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą w Polsce ! Jednocześnie ukarano powódkę 10 tys zł za nagranie wypowiedzi Niemca jako dowodu w sprawie !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki