Długa kolejka do białej listy VAT

Od dwóch do trzech tygodni – tyle czasu musi teraz czekać przedsiębiorca zanim zobaczy numer swojego rachunku bankowego w wykazie szefa Krajowej Administracji Skarbowej - informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Elle Aon / Shutterstock)

"Do 14 dni – słyszymy w Urzędzie Miasta w Kielcach. Od dwóch do trzech tygodni – zawiadamia urzędniczka w Piasecznie (woj. mazowieckie). W Opolu dzielą się informacją, że Ministerstwo Finansów tylko raz na tydzień ściąga dane, które należy wpisać na biała listę" - wylicza gazeta czas, jaki przedsiębiorca musi poświęcić na oczekiwanie.

Gazeta podkreśla jednocześnie, że, "czas nagli, bo od 1 stycznia 2020 r. wchodzą w życie podatkowe sankcje, jeśli zapłata za transakcje o wartości powyżej 15 tys. zł pójdzie na rachunek, którego nie ma na białej liście, czyli w wykazie szefa Krajowej Administracji Skarbowej".

Jak pisze gazeta, wielu przedsiębiorców boi się, że po Nowym Roku nie dostaną przelewu za sprzedane towary lub wykonane usługi. "Takie sygnały dostają zresztą od swoich kontrahentów" - informuje dziennik. "Szybko więc zakładają firmowe konto i zgłaszają w urzędzie gminy (do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, CEIDG). Są zaskoczeni, gdy nazajutrz ani kolejnego dnia nie widzą numeru swojego rachunku na białej liście" - zaznacza gazeta.

"DGP" wskazuje jedocześnie, że "problem polega na tym, że dane z CEIDG nie trafiają na białą listę automatycznie". "Najpierw sprawdza je skarbówka. Porównuje je z bazą rachunków, którą ma ze STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej)" - wyjaśnia.

Zaznacza też, że "w normalnych warunkach wpis na listę byłby zwykłą formalnością". "Teraz jednak jest natłok zgłoszeń. Powód? Wielu przedsiębiorców dopiero zorientowało się, że muszą założyć firmowy rachunek. Teoretycznie żaden przepis tego od nich nie wymaga" - pisze dziennik.

Gazeta dodaje, że "do tej pory wielu z nich posługiwało się tylko jednym kontem – osobistym, zarówno do celów prywatnych, jak i biznesowych". "Ale tych rachunków nie ma i nie będzie na białej liście. Dlaczego?" - dopytuje "DGP". "Bo w STIR mogą być tylko rachunki rozliczeniowe" – wyjaśnia gazecie Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora departamentu VAT w Ministerstwie Finansów. (PAP)

dka/ agz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 carlito1

Jest to kolejne ułatwienie PiS... A kiedy będzie w końcu rejestr rejestrów? Bo tyle już tego mamy?

! Odpowiedz
0 5 karbinadel

Hmm, ja dopisałem zaraz po publikacji tzw. białej listy - i rachunki pojawiły się na drugi dzień.

! Odpowiedz
0 0 kryzysio

Elektronicznie przez CEiDG idzie dosyć szybko.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne