REKLAMA
WEBINAR

Dług publiczny USA przekroczył 20 000 000 000 000 dolarów

Michał Żuławiński2017-09-12 08:20analityk Bankier.pl
publikacja
2017-09-12 08:20

Zegary długu na całym świecie tykają bez przerwy, jednak największą uwagę przyciągają wówczas, gdy wybijają okrągłe poziomy. Taka sytuacja po raz kolejny ma miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Niewiele ponad półtora roku po zadłużeniowej dziewiętnastce, Amerykanie obchodzą dwudziestkę. Według danych udostępnianych przez Departament Skarbu, amerykański dług publiczny wynosi już 20 162 176 797 904,13 dolarów (słownie: dwadzieścia bilionów sto sześćdziesiąt dwa miliardy sto siedemdziesiąt sześć milionów siedemset dziewięćdziesiąt siedem tysięcy dziewięćset cztery dolary i trzynaście centów).

Na tę kwotę składają się dług będący w posiadaniu instytucji rządowych (5 539 515 584 857,14 USD) oraz w rękach pozostałych podmiotów (14 622 661 213 046,99), tzn. krajowych i zagranicznych inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. W relacji do PKB amerykańskie zadłużenie wynosi blisko 104 proc.

Warto pamiętać, że według tzw. skali krótkiej, stosowanej m.in. w USA, dług wynosi ponad 20 trylionów i z taką nazwą spotkają się państwo w przekazach amerykańskich mediów.

Obama rekordzistą

Wzrost długu publicznego USA zdecydowanie przyspieszył po tym, jak na rynkach finansowych rozpoczął się kryzys, a do Białego Domu wprowadził się Barack Obama.

fot. Ron Sachs / / FORUM

Od 20 stycznia 2009 r., kiedy 44. prezydent objął urząd, do momentu przejęcia władzy przez Donalda Trumpa amerykańskie zadłużenie wzrosło w ujęciu nominalnym o 9,32 biliona, czyli aż o 87,7 proc. Dla porównania za czasów prezydentury George'a W. Busha na liczniku długu przybyło 4,89 bln (+85,5 proc.), a za "panowania" wszystkich poprzednich 42 prezydentów uzbierało się jedynie 5,72 bln dolarów. Dla porządku warto dodać, że od inauguracji Donalda Trumpa (20 stycznia 2017 r.) amerykańskie zadłużenie wzrosło o 1,1 proc.

Oczywiście na taki obraz sytuacji rzutuje nie tylko nadmierna skłonność do sięgania po dług, lecz także radykalny spadek siły nabywczej dolara. Nawet bazując na niedoskonałym pod wieloma względami wskaźniku inflacji CPI, można wyliczyć, że jeden dolar w 1913 r. miał siłę nabywczą porównywalną z dzisiejszymi 25 dolarami.

Trump odsunął widmo zamknięcia rządu

W miniony piątek Donald Trump zgodził się na propozycję demokratów i przesunął do 15 grudnia termin podwyższenia pułapu zadłużenia rządu federalnego. Poprzednią datą graniczną był 30 września, co w obliczu braku porozumienia groziło kolejnym „zamknięciem rządu” i powtórką z 2013 r. Prezydencki podpis umożliwił Departamentowi Skarbu nagłe zwiększenie zadłużenia o 317 mld USD – wcześniej, w obawie przed kolejnym patem w Kongresie, resort utrzymywał dług na w miarę stałym poziomie. 

Dodatkowy dług oraz możliwość wykorzystania tzw. nadzwyczajnych środków wydłużają możliwość funkcjonowania amerykańskiego rządu o kolejnych kilka miesięcy (media za oceanem mówią w tym kontekście o marcu). Wcześniej czy później dyskusja o limicie zadłużenia musi ponownie trafić do Kongresu (choć pojawiają się głosy, by limit ten znieść całkowicie), podobnie jak wcześniej czy później dług publiczny USA przebije kolejną okrągłą barierę, tym razem na poziomie 21 000 000 000 000 dolarów.

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
1as
Świat oszalał, mocarstwa doprowadzą do wojny, bo bez resetu nikt długów nie jest w stanie spłacić.
antonicaracal
Dług 200 bilionów $ ...
Powiem jedno: jesteśmy u progu sporego KRACHU !!! Uciekamy w złoto !
Armagedon finansowy zacznie się już niebawem w USA !
Donald = paj+ac wykańcza wolną gospodarkę !
ajwaj
Nic sie nie stalo Jankesi :)
Trump zamówil "very beautiful new printer" dla zielonych, a póki co - jezdzi z akwizycja i klepie po pleckach wasali. M.in. Rumunia ca 4 mld $, Saudi Arabia 110 mld. $, jej wróg Katar ca 40 mld $ itd. Tuków nie poklepal i kupili od Rosjan wlasnie lepsze i tansze od patriotów S-400
arkadiusz58
Jasno wynika z rego długu że USA są rakiem na naszej planecie wysysajacej wszelkie soki z Niej i ludzi.
open_mind
„Zadłużenie Polski śrubuje nominalne rekordy” Ale w dalszym ciągu do lidera mamy bardzo daleko. „Dług publiczny np. USA przekroczył 20 000 000 000 000 dolarów” Zawsze wleczemy się w ogonie! Ja swą postawę obywatelską pokazuje w ten sposób że pozwalam Polskiemu rządowi na moje konto zadłużyć mnie na maksa, a co mi tam.
open_mind
Chcecie mieć Amerykę w Polsce? Nic tylko pozostaje brać przykład z lidera. Więcej długu to po prostu ekonomiczny kamień filozoficzny. Zadłużajmy się i wszystkich jak by jutra nie było! Taki np. Gierek był pierwszym Polskim prekursorem w tej dziedzinie!
sel
Przecież dolarów jest na rynku ponad 1000 razy więcej niż w 1913r a nie 25 razy i to nie licząc obligacji a tym bardziej derewatów 2 tryliony $
xyz83
A na zdjęciu shiny happy people :)
oko1
a złoto dalej w dół i kto kogo chce oszukać???
balon_pusty
Dlatego w Stanach rekordy hossy - im gorzej, tym lepiej.
Swoją drogą dla uproszczenia procedur powinni od razu powiększyć limit długu do 100 bilionów, a nie co roku szopka z "zamknięciem rządu".

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki