REKLAMA

Dlaczego bitcoin nie zastąpi dolara i złota

Ignacy Morawski2020-12-30 09:37założyciel SpotData.pl
publikacja
2020-12-30 09:37
fot. FedBul / Shutterstock

Wzrost ceny bitcoina to pewnie jedna z najbardziej intrygujących zmian finansowych na świecie w 2020 roku. Nie chodzi o samą wielkość tego wzrostu, ale fakt, że kryptowalutę poważnie zaczęły traktować duże instytucje finansowe i niektórzy ekonomiści. Coś, co jeszcze parę lat temu było uznawane za fanaberię technologicznych zapaleńców, jest czasami uznawane za wyzwanie rzucone dolarowi lub złotu.

Ranga bitcoina jako potencjalnego aktywa inwestycyjnego na pewno znacząco wzrosła w minionym roku, a już ten sam fakt ma wpływ na jego wycenę. Kryptowalutę włączyło do swoich inwestycji wiele instytucji. Ale jednocześnie mój ekonomiczny umysł wciąż każe mi wątpić, czy ta technologiczna innowacja może stać się walutą stosowaną na skalę globalną. Sądzę, że nadzieje ekonomiczne pokładane w bitcoinie i podobnych kryptowalutach się nie spełnią, nawet jeżeli popyt na nie będzie rósł.

Wzrost popularności bitcoina wynika z prostego zjawiska. W czasach ujemnych realnych stóp procentowych bardzo trudno jest znaleźć bezpieczne aktywa, które zapewniają przechowanie majątku finansowego – nie mówiąc już o solidnych zyskach generowanych z inwestycji. Banki centralne starają się zniechęcić ludzi do oszczędzania i jednocześnie zachęcić do wydawania na towary i usługi konsumpcyjne. Ale skuteczność tej polityki jest ograniczona, ponieważ największe oszczędności mają ludzie najzamożniejsi, którzy nie za bardzo mają na co wydawać pieniądze. Więc popyt na różne aktywa finansowe jest bardzo wysoki, powodując wzrost popularności niszowych form inwestowania – jak bitcoin.

Ale przecież to nie niszowość i technologiczne nowinki stanowią o intrygującym charakterze bitcoina. Najciekawsze w bitcoinie jest to, że jest uznawany za potencjalną walutę przyszłości, niezależną od państw i rządów, będącą nowoczesnym wcieleniem złota, które przez setki lat wykorzystywane było jako ochrona przed inflacją na czarną godzinę. Bitcoina, tak jak złota, jest mało i nie da się go raczej podrobić (choć proszę nie traktować mnie jako autorytet technologiczny w tej dziedzinie). To pobudza wyobraźnię i apetyt inwestycyjny ludzi, którzy uważają, że duża ilość drukowanych dolarów i euro w końcu musi nadwyrężyć powszechne zaufanie do walut państwowych.

Najważniejsze pytanie jest więc takie, czy bitcoin może spełnić nadzieje i stać się środkiem płatniczym stosowanym powszechnie lub przynajmniej akumulowanym na czarną godzinę? Ja nie za bardzo widzę, jak miałoby się to wydarzyć.

/ Puls Biznesu

Jeżeli chodzi o substytucję tradycyjnych walut, to dopóki za bitcoinem nie stoi armia to nie widzę możliwości, by upowszechnił się na bardzo dużą skalę jako środek płatniczy. Siła tradycyjnych walut jest chroniona przez siłę polityczną emitujących je państw, a ta bierze się z ich zdolności militarnych i politycznych. Rola dolara nie wynika z wielkości amerykańskiej gospodarki, której niemal dorównują przecież gospodarki strefy euro i Chin, ale z faktu, że USA wygrały dwie najważniejsze wojny po rewolucji przemysłowej i narzuciły światu reżim finansowy. Znaczenie funta nie zmniejszyło się przez inflację, ale przez rozpad imperium brytyjskiego. Szansa na to, że największe kraje suwerenne dopuszczą rywala dla swoich walut jest taka, jak szansa na powszechne rozbrojenie.

Większa jest szansa na to, że bitcoin może pełnić taką funkcję jak dziś złoto. Stać się czymś, co ludzie chcą trzymać w razie czego, na czarną godzinę, na wypadek wojen, głodu, hiperinflacji itd. Wiele dziedzin życia się cyfryzuje, więc i towary uznawane za bezpieczne również stają się wirtualne. Ale prawdę mówiąc nawet w tym scenariuszu nie rozumiem, dlaczego bitcoin miałby być w czymkolwiek lepszy od fizycznego złota. Może bitcoin zapewnia większe bezpieczeństwo przed fizyczną kradzieżą, ale jako rzecz istniejąca tylko cyfrowo może być narażony na efekty wyłączenia sieci w czasie wojny. Osobiście wolałbym mieć sztabkę złota nić bitcoina.  

Pominę już tutaj rozważania technologiczne. Czy bitcoin umożliwia szybkie transakcje? Czy jest rzeczywiście super bezpieczny? Czy można ufać instytucjom dającym do niego dostęp? Tego nie wiem. Z ekonomicznego punktu widzenia nie widzę jednak możliwości, by kryptowaluty zastąpiły najważniejsze waluty świata lub złoto. Prędzej dolar całkowicie przejdzie do sieci niż sieć zastąpi dolara. 

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (62)

dodaj komentarz
lightning_network
A... byłbym zapomniał...
Ceterum Censeo, ticker BTC powinien zostać wzniesiony. (na głównej stronie bankier.pl)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
lightning_network
chciałbym wtrącić swoje 3 satoshi... :)
lightning_network
2. "Szansa na to, że największe kraje suwerenne dopuszczą rywala dla swoich walut"
Otóż Chiny od dawna zwalczają bitcoina. I jakoś im się nie udało...
A jeśli im się nie udało - to komu się uda? :)
lightning_network odpowiada lightning_network
3. oczywiście Pana dostęp do konta np. w PKO BP na efekty wyłączenia sieci w czasie wojny nie będzie narażony :) zapobiegliwy człowiek - na taką niewesołą okoliczność ma i bitcoina i srebne monety, bo płacenie złotą monetą będzie skłaniało do przepłacania, a i ze złota łatwiej go okraść.
lightning_network odpowiada lightning_network
4. Czy bitcoin umożliwia szybkie transakcje? - Bitcoin tak, złoto nie.
Czy jest rzeczywiście super bezpieczny? - Bitcoin tak, złoto nie (kto nie wierzy, niech wybierze się na kontrolę celną ze sztabkami złota, hehe)
Czy można ufać instytucjom dającym do niego dostęp? - po prostu kupuje się od podmiotów "z
4. Czy bitcoin umożliwia szybkie transakcje? - Bitcoin tak, złoto nie.
Czy jest rzeczywiście super bezpieczny? - Bitcoin tak, złoto nie (kto nie wierzy, niech wybierze się na kontrolę celną ze sztabkami złota, hehe)
Czy można ufać instytucjom dającym do niego dostęp? - po prostu kupuje się od podmiotów "z dużą ilością pozytywnych komentarzy" oraz w małych transzach. To w czym problem?
lightning_network odpowiada lightning_network
5. jeśli śmieć jakim jest dolar czy inny fiat (wystarczy zobaczyć wykres ze spadkiem siły nabywczej USD za ostatnie 100 lat) przejdzie do sieci - to z tego powodu bynajmniej nie przestanie być śmieciem. Będzie nim nadal, tyle że cyfrowym :) I w gratisie: z kontrolą tego czy innego Wielkiego Brata. Naprawdę, jest się więc 5. jeśli śmieć jakim jest dolar czy inny fiat (wystarczy zobaczyć wykres ze spadkiem siły nabywczej USD za ostatnie 100 lat) przejdzie do sieci - to z tego powodu bynajmniej nie przestanie być śmieciem. Będzie nim nadal, tyle że cyfrowym :) I w gratisie: z kontrolą tego czy innego Wielkiego Brata. Naprawdę, jest się więc czym chełpić i czym podniecać :)
lightning_network odpowiada lightning_network
6. jeśli w przyszłości powstaną komputery kwantowe zdolne łamać powszechnie używane obecnie funkcje kryptograficzne - to rozwalą cały system finansowy, np. szyfrowane logowania do banków będą nagle przejrzyste dla komputerów kwantowych.
I wtedy klkuset deweloperów Bitcoina w ciągu dni lub tygodni - wymieni słabe
6. jeśli w przyszłości powstaną komputery kwantowe zdolne łamać powszechnie używane obecnie funkcje kryptograficzne - to rozwalą cały system finansowy, np. szyfrowane logowania do banków będą nagle przejrzyste dla komputerów kwantowych.
I wtedy klkuset deweloperów Bitcoina w ciągu dni lub tygodni - wymieni słabe elementy na funkcje szyfrujące odporne na komputery kwantowe (vide: https://openquantumsafe.org/ i po temacie. Tak, tak - Bitcoin będzie Wielkim Wygranym tej katastrofy. Ale to za jakieś kilkanaście lat najwcześniej...
lightning_network odpowiada lightning_network
7. Gotówka jest używana do prania brudnych pieniędzy na skalę o kilka rzędów wielkości większą niż bitcoin. Gotówka to waluta przestępców. Kilkadziesiąt procent wszystkich banknotów ma ślady kokainy - takie są wyniki przeprowadzonych analiz :)
lightning_network odpowiada lightning_network
7. Ja kupiłem niejedno dobro za bitcoiny. Zna mnie osobiście z kilka osób... ;)

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki