Dla Greenpeace decyzja ministra w sprawie Puszczy Białowieskiej nie jest kompromisem

Greenpeace twierdzi, że rozwiązanie ministra środowiska w sprawie Puszczy Białowieskiej jest niebezpiecznym eksperymentem. Z drugiej strony leśnicy są przekonani, że tylko gospodarka leśna zapewni ochronę puszczy.

Wczoraj na konferencji naukowej Minister Środowiska Jan Szyszko podjął decyzję, że jedna trzecia puszczańskich nadleśnictw będzie pozostawiona bez ingerencji człowieka, na pozostałej części terenów zarządzanych przez Lasy Państwowe będą prowadzone prace. Ma to pokazać które rozwiązanie jest słuszne.

Robert Cyglicki dyrektor Greenpeace Polska mówi, że takie działanie może narazić Polskę na konsekwencje ze strony UNESCO, bo wiążą nas deklaracje złożone tej organizacji. "Ta 1/3 powierzchni jest niezgodna z tymi deklaracjami, z drugiej strony nie można tak mechanicznie podzielić puszy bo jest to spójny organizm i tak trzeba na puszcze postrzegać." - mówił IAR Cyglicki.

Leśnicy, którzy opiekują się puszczą mówią z kolei, że przez brak działania pogarsza się stan siedlisk priorytetowych. Andrzej Antczak z nadleśnictwa Hajnówka mówi, że jeśli Polska nie zapewniłaby odnowienia siedlisk priorytetowych, odnawiania lasów po klęsce spowodowanej inwazją korników dopiero wtedy musielibyśmy się tłumaczyć przed Unią Europejską.

Decyzja Ministra Środowiska nie jest związana ze zwiększeniem wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Aneks do Planu Urządzania Lasów, który ma takie założenie jeszcze nie dotarł do resortu.

IAR Natalia Żyto / gaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~smuta

Lesnicy to prawdziwe szkodniki, nie kornik Nie bylo lesnikow byl las, Zmasakrowali lasy beskidzkie bo "chronili" przed kornikiem, teraz nie ma tu co chronic, nedzne resztki, wycinaja starodrzew buki, graby... Zbrodnia

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil