Develia zakłada utrzymanie marży brutto w '20 na poziomie ok. 30 proc.

2020-03-20 13:30
publikacja
2020-03-20 13:30
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Develia zakłada utrzymanie marży brutto segmentu deweloperskiego w 2020 roku na poziomie ok. 30 proc. W kolejnych latach możliwy jest spadek do ok. 25 proc. - poinformował PAP Biznes p.o. prezesa Michał Hulbój. Jego zdaniem jest jeszcze za wcześnie, by oceniać wpływ pandemii koronawirusa na rynek deweloperski.

"Zakładając, że ceny mieszkań ustabilizowałyby się na obecnym poziomie, marże w kolejnych okresach będą niższe. Naszym celem jest utrzymanie marży brutto w tym roku w okolicy 30 proc., w następnych okresach spodziewamy się zejścia do okolic 25 proc.” - powiedział PAP Biznes Michał Hulbój.

"Należy też pamiętać o stopach zwrotu z inwestycji na poszczególnych projektach, na które negatywnie wpływają wciąż wydłużające się postępowania administracyjne. Odsunięcie w czasie uruchomienia projektów powoduje, że musimy angażować więcej kapitału” - dodał.

Develia odnotowała w 2019 roku 117,4 mln zł zysku netto (160,4 mln zł rok wcześniej) przy przychodach na poziomie 819,3 mln zł (796,7 mln zł rok wcześniej). Skorygowany zysk netto (bez wpływu przeszacowania nieruchomości i kredytów walutowych) wzrósł rdr o 16,6 proc. do 193,3 mln zł, a zysk brutto na sprzedaży o 6,5 proc. do 320,1 mln zł. Marża brutto na sprzedaży grupy wyniosła 39,1 proc. wobec 37,7 proc. przed rokiem. Marża brutto samego segmentu deweloperskiego wyniosła 33,2 proc. wobec 31 proc. rok wcześniej.

Spółka podtrzymuje plan na 2020 rok, który zakłada sprzedaż 2-2,2 tys. lokali i przekazanie klientom kluczy do 1-1,1 tys. lokali. W 2019 roku deweloper sprzedał 1.510 lokali i przekazał 1.964 mieszkania.

„Plan przekazań na ten rok pokazuje, że będziemy mieć gorsze wyniki względem roku poprzedniego, co jest pokłosiem słabej oferty w latach 2018 i 2019. Należy śledzić sprzedaż, kolejne lata powinny przynieść poprawę” - powiedział prezes.

Develia prowadzi działalność w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Katowicach.

"Najlepiej prowadzi się biznes w Warszawie, tam też jest duży potencjał rozwoju. Ten rynek jest najmniej ryzykowny i najbardziej odporny na perturbacje. Zwróciłbym jednak też uwagę na Kraków – jest to specyficzny rynek z wieloma lokalnymi graczami. Naszą przewagą w najbliższych dwóch latach jest solidny bank ziemi w Krakowie” - powiedział Michał Hulbój.

Poinformował, że aktualny bank ziemi Develii pozwala na budowę ponad 7,7 tys. lokali.

"Kontynuujemy działalność na rynkach, na których już działamy. Wrocław jest miastem, gdzie mamy relatywnie mało gruntów, więc skupiamy się głównie na uzupełnieniu banku ziemi na tamtejszym rynku” - powiedział.

BARDZO SILNY POPYT NA OBIEKTY KOMERCYJNE

Develia jest deweloperem mieszkaniowym, ale prowadzi także działalność na rynku nieruchomości komercyjnych. Obecnie w portfelu nieruchomości komercyjnych spółki znajdują się Arkady Wrocławskie i Sky Tower we Wrocławiu oraz Wola Retro w Warszawie.

„Postawiliśmy sobie za cel sprzedaż Woli Retro do końca tego roku. Kupiliśmy też grunt we Wrocławiu, gdzie pracujemy nad projektem o powierzchni 30 tys. GLA. Prace budowlane chcemy rozpocząć z końcem tego roku. Jesteśmy też na etapie negocjacji ws. zakupu kolejnych działek pod następne projekty” - powiedział Michał Hulbój.

Wskazał, że spółka obserwuje bardzo duże zainteresowanie podmiotów inwestujących w nieruchomości komercyjne takie jak biura, magazyny i galerie handlowe.

„Popyt ze strony podmiotów inwestujących w obiekty komercyjne jest bardzo silny, pojawiają się nowi zainteresowani, pojawiają się też zagraniczne firmy ubezpieczeniowe, które inwestują w tego typu projekty” - powiedział Hulbój.

"Patrzymy na ten segment bardzo optymistycznie. Ten popyt będzie się jeszcze długo utrzymywał, do czasu kiedy Polska będzie oferować korzystne stopy kapitalizacji na tego typu obiektach w porównaniu ze stopami w strefie euro” - dodał.

Jak wskazał, stopy kapitalizacji w segmencie biur w strefie euro wynoszą około 3 proc., a w Warszawie 5-6 proc.

W minionym roku Develia sprzedała biurowce Silesia Star w Katowicach i Retro Office House we Wrocławiu za 113,2 mln euro. W styczniu tego roku spółka podpisała także umowę sprzedaży biurowca Wola Center w Warszawie za 101,9 mln euro.

„Popyt na powierzchnie biurowe wciąż jest silny, ale ten element jest bardziej związany z realną gospodarką. Ewentualne spowolnienie może doprowadzić do wzrostu wskaźnika pustostanów – szczególnie patrząc na wielkość powierzchni, która się właśnie buduje” - ocenił szef Develii.

Deweloper przygląda się rynkowi nieruchomości magazynowych i nie wyklucza realizacji projektu w tym segmencie.

„Do tej pory spółka nie działała w segmencie magazynowym. Przyglądamy się dość dokładnie jak wygląda sytuacja na tym rynku. Mamy dość duży grunt pod Wrocławiem o powierzchni 170 ha przy węźle komunikacyjnym. Ewentualnie tam moglibyśmy rozważyć projekt magazynowy, ale decyzje pojawią się najwcześniej w połowie 2021 roku” - powiedział Michał Hulbój.

KOSZTY WYKONAWSTWA STABILNE, PROBLEMEM WCIĄŻ GRUNTY

„Problem, z którym wciąż się borykamy to ceny i dostępność gruntów. To jest coś, co będzie wpływać na przyszłe marże deweloperów, ponieważ udział kosztu działki w projekcie wciąż rośnie” - powiedział Michał Hulbój.

Wskazał też, że koszty wykonawstwa się ustabilizowały i spółka nie widzi zagrożenia w tym obszarze działalności.

"Dostrzegamy też większe zainteresowanie generalnych wykonawców, którzy być może po ciężkich latach w infrastrukturze, zaczęli dostrzegać możliwości w segmencie kubaturowym. Konkurencja w kubaturze jest większa, więc nie powinniśmy mieć do czynienia z podnoszeniem cen” - ocenił szef Develii.

„Ceny materiałów nas bezpośrednio nie dotykają, ponieważ nie mamy w grupie generalnego wykonawstwa. Staramy się robić własnymi siłami około dwóch-trzech projektów. Jest to jednak bardziej zabezpieczenie na wypadek zejścia zewnętrznego generalnego wykonawcy z inwestycji. Chcemy utrzymywać kompetencje w firmie i być gotowi przejąć taki projekt” - dodał.

W 2019 roku spółka wprowadziła do oferty 11 inwestycji, w których zaoferowała nabywcom 1.941 lokali. Plan na 2020 rok zakłada rozpoczęcie sprzedaży 1,9-2,2 tys. mieszkań.

ZA WCZEŚNIE BY OCENIAĆ WPŁYW PANDEMII NA RYNEK DEWELOPERSKI

„Na świecie pojawiła się epidemia i ciężko powiedzieć, jaki to będzie miało wpływ na rynek. Są dwa scenariusze. Jeśli problemy będą krótkoterminowe i sytuacja do końca marca się poprawi, to będziemy mówić jedynie o przeniesieniu decyzji zakupowych, a nie o załamaniu. Gdyby jednak sytuacja się przedłużyła, to nasze obecne oczekiwania co do popytu i cen będą nieaktualne” - ocenił Michał Hulbój.

Do pojawienia się epidemii koronawirusa spółka nie obserwowała żadnych oznak, by rynek miał słabnąć.

"Obserwowaliśmy kontynuację silnego popytu i wzrostów cen mieszkań. Styczeń i luty upewniały nas w tym, że wzrosty cen w tym roku będą kontynuowane w przedziale 5-10 proc.” - powiedział Michał Hulbój.

Poinformował, że Develia zauważa w tej chwili spadek zapytań o mieszkania, ale - jego zdaniem - ciężko jeszcze wysuwać długoterminowe wnioski.

„Bardziej obawiam się potencjalnego kryzysu i paniki, którą obserwujemy na rynkach finansowych. Biznes deweloperski w dużej mierze finansowany jest obligacjami korporacyjnymi. Obawiałbym się więc negatywnego wpływu ze strony finansującej ten biznes. W długim terminie odczujemy to w osłabionym popycie, związanym z pogorszeniem się otoczenia makroekonomicznego” - powiedział szef Develii.

Wskazał, że spółka obserwuje sytuację w Chinach, gdzie sprzedaż mieszkań z powodu epidemii tąpnęła.

"Ci deweloperzy, którzy zdecydowali się na obniżki cen, zanotowali wzrost sprzedaży mieszkań, a Ci, którzy nie reagowali, zanotowali spadek. My uważamy, że jeszcze nie nastał czas, by zmieniać cennik i nie obniżamy cen” - powiedział.

"Część zakupów mieszkań to zakupy inwestycyjne i - patrząc na giełdę czy zmiany w systemie emerytalnym – jest to najlepsze zabezpieczenie na przyszłość” - dodał.

Develia to notowany na głównym rynku GPW deweloper powierzchni mieszkaniowych i komercyjnych.

Sara Borys (PAP Biznes)

sar/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki