REKLAMA

Demokraci zgłosili jedną z największych podwyżek podatków w historii USA

2021-09-13 20:08
publikacja
2021-09-13 20:08
Demokraci zgłosili jedną z największych podwyżek podatków w historii USA
Demokraci zgłosili jedną z największych podwyżek podatków w historii USA
fot. trekandshoot /

Demokraci z Izby Reprezentantów zgłosili w poniedziałek projekt ustawy podwyższającej stawki podatków dla korporacji oraz najbogatszych Amerykanów. Reforma ma wygenerować prawie 3 bln dolarów, co ma pomóc w sfinansowaniu ambitnych celów polityki socjalnej administracji Bidena.

Projekt zgłoszony przez szefa komisji budżetowej Izby Reprezentantów Richarda Neala zakłada zwiększenie najwyższej stawki podatku dochodowego - dla osób zarabiających ponad 435 tys. dolarów rocznie - z 37 do 39,6 proc. Dodatkowy 3-procentowy podatek zapłacić mogą zarabiający powyżej 5 mln dolarów.

Inna podwyżka ma dotyczyć podatku CIT dla dużych i dochodowych firm z 21 do 26,5 proc. To stawka niższa od proponowanej pierwotnie przez prezydenta Bidena, który mówił o 28 proc.

Dodatkowo autorzy projektu chcą zwiększenia stawki podatku od dochodów kapitałowych z 20 do 25 proc. - również niższej od planów Bidena.

Zmiany - które będą podlegały jeszcze negocjacjom między Białym Domem, Izbą i Senatem - mają zwiększyć dochody budżetu o 2,9 bln dolarów. Ma to pokryć koszty zgłoszonej przez Demokratów szerokiej reformy polityki socjalnej, zakładającej m.in. powszechny dostęp do przedszkoli, rozszerzenie programu darmowej opieki zdrowotnej dla seniorów Medicare, ustanowienie stałych i wypłacanych co miesiąc ulg podatkowych na dzieci oraz inwestycje w zieloną transformację. Ten pakiet reform - warty 3,5 bilionów dolarów przez 10 lat - może być jedną z największych inwestycji w politykę socjalną w historii.

Los obu projektów nie jest jednak przesądzony, bo swój sprzeciw sygnalizują nie tylko Republikanie, lecz część umiarkowanych Demokratów w Senacie i Izbie Reprezentantów. W niedzielę głosowanie przeciwko ustawie o nowych wydatkach socjalnych zapowiedział senator Joe Manchin, twierdząc, że jest ona procedowana zbyt szybko, a jej koszt jest zbyt wysoki. Bez głosu Manchina szanse na przegłosowanie reform są praktycznie zerowe, ze względu na to, że rozkład sił w Senacie wynosi 50-50. Prezydent Biden i przywódcy Demokratów zapewniają jednak, że uda im się przekonać wszystkich deputowanych partii do swoich pomysłów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (40)

dodaj komentarz
xxpp
Podatki podwyższą, ale społeczeństwa rozdawnictwem nei naprawią. Bedzie jeszcze gorzej. Oni naprawdę nie rozumieją jak to działa.
po_co
Wskaż tego kto rozumie, myślę że nie ma na świecie człowieka ani grupy ludzi którzy zdawali by sobie sprawę z tego jak zaprojektować ustrój państwowy tak aby on działał.
Możesz wszystko przerzucić na barki kapitalizmu ale zawsze znajdzie się ktoś kto będzie chciał mieć więcej chociaż zupełnie tego nie potrzebuje.
Wskaż tego kto rozumie, myślę że nie ma na świecie człowieka ani grupy ludzi którzy zdawali by sobie sprawę z tego jak zaprojektować ustrój państwowy tak aby on działał.
Możesz wszystko przerzucić na barki kapitalizmu ale zawsze znajdzie się ktoś kto będzie chciał mieć więcej chociaż zupełnie tego nie potrzebuje. Zawsze znajdzie się ktoś kto nie będzie działał zgodnie z ustalonymi zasadami.

Jeszcze dwa wieki temu ludzie żyli przy świetle świec, a kobiety umierały rodząc dzieci. Rodziły ich zresztą za dużo bo większość z nich nie przeżyła do 6 roku życia. Ludzie nawet dobrze sytuowani bo mieszkający w mieście, przymierali głodem. O opiece medycznej nie można było pomarzyć bo na wsi czy w mieście było kilku lekarzy, a chirurg miał więcej wspólnego z katem niż ze specjalistą.

Mimo wszystko dziś żyje się znacznie lepiej niż nawet 30 lat temu. Co nie zmienia faktu, że kurs jaki obieramy jest kursem ludzi chciwych, chcących przejmować kontrolę nad społeczeństwem bo bogactw mają już tak wiele, że kolejnych im nie potrzeba.

Wracając do początku... w każdym ustroju znajdzie się ktoś kto chce więcej.
burry
FED posiada najlepsze drukarki pieniędzy na świecie, a oni chcą podwyższać podatki?
Bez sensu ;)
lampeduza
Ciemny lud czyli 2/3 wyborców kocha miraże socjalizmu (wszystko free, czyli na koszt innych) więc socjalizm tryumfuje. Gdybym był politykiem , to chciałbym wygrywać wybory, więc byłbym socjalistą przez S! Bądź politykiem i głoś zasady liberalne: bez pracy nie ma kołaczy, albo kto rano wstaje temu PB daje! No nie. Lud Ciemny lud czyli 2/3 wyborców kocha miraże socjalizmu (wszystko free, czyli na koszt innych) więc socjalizm tryumfuje. Gdybym był politykiem , to chciałbym wygrywać wybory, więc byłbym socjalistą przez S! Bądź politykiem i głoś zasady liberalne: bez pracy nie ma kołaczy, albo kto rano wstaje temu PB daje! No nie. Lud obrzuci od razu pomidorami ...
qonradx
Socjalizm rozpycha się na świecie jak tylko może. Czy to z twarzą Czarnej Madonny w Polsce pod rządami PISu czy równiez czarna twarzą Kamali Harris w USA. Coś w tym jest, że najbardziej ucisniona grupa społeczna w stanach jeśli nie ukraść to najlepiej musi rozdystrybuować owocę pracy innych grup społecznych. Do czego Socjalizm rozpycha się na świecie jak tylko może. Czy to z twarzą Czarnej Madonny w Polsce pod rządami PISu czy równiez czarna twarzą Kamali Harris w USA. Coś w tym jest, że najbardziej ucisniona grupa społeczna w stanach jeśli nie ukraść to najlepiej musi rozdystrybuować owocę pracy innych grup społecznych. Do czego to prowadzi wszyscy wiemy. Nie wazne jaką twarz ma socjalizm, efekt zawsze jest ten sam!
3456
po co mają się spieszyć z tymi podatkami czekają , przecież cały czas ta pomoc te zasiłki finansuje Europa wprowadzając podwyżki u siebie , Ameryka dalej tańczy tango , macie szczepionki a my pieniądze tak się wychodzi z kryzysu , cały czas to jest tym finansowane , teraz program szczepień przygasł to się mówi o po co mają się spieszyć z tymi podatkami czekają , przecież cały czas ta pomoc te zasiłki finansuje Europa wprowadzając podwyżki u siebie , Ameryka dalej tańczy tango , macie szczepionki a my pieniądze tak się wychodzi z kryzysu , cały czas to jest tym finansowane , teraz program szczepień przygasł to się mówi o podatkach , to jest żałosne A może Chiny kupią od Ameryki szczepionki razem z Rosjanami tam jest rynek zbytu .Chińczycy będą płacić towarami.a Rosja ropą .
luxferre
Ameryka upada na naszych oczach. To już nie początek procesu. Chyba bliżej końca niż środka.
Ja kupuję popcorn i Chińskie rozmówki.
Tylko w co załadować oszczędności? Wiele ich nie mam, ale przyda się coś na start, jak kurz opadnie. Złoto dalej dobre na kryzysy?
300_pala
Komuniści od 100 lat wieszczą upadek USA… w tym czasie sami zbankrutowali i pokochali Dolara
tomkooo odpowiada 300_pala
czy upadli to nie wiem, na moje to idea wiecznie zywa i dosyc sprawnie wprowadzana w calym zachodnim swiecie.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki