REKLAMA

Dębowski: Największym ryzykiem dla amerykańskiego rynku akcji jest wygrana Donalda Trumpa

2016-09-05 09:01
publikacja
2016-09-05 09:01

Według Goldman Sachs szanse na grudniową podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych wynoszą obecnie 80 proc. Zdaniem Sławomira Dębowskiego do takiego posunięcia nie dojdzie raczej podczas wrześniowego posiedzenia komitetu Rezerwy Federalnej. Największym ryzykiem dla amerykańskiego rynku akcji pozostaje możliwość wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich.

fot. Mike Carlson / / FORUM

- 21 września amerykańska Rezerwa Federalna raczej nie podniesie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych - prognozuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Sławomir Dębowski, analityk portalu Globtrex.com. - Wydaje się, że na tamtejszym rynku akcji potrzeba jest zatem korekta. Od końca czerwca wzrósł on o 210 punktów. Trudno byłoby teraz z czystym sumieniem kupować walory bez wystąpienia jakiegoś spadku.

Po ostatnich danych z amerykańskiej gospodarki szanse na wrześniową podwyżkę amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs, jeden z największych na świecie, ocenia na około 40 proc. Co prawda wcześniej prawdopodobieństwo takiego wydarzenia wynosiło jeszcze mniej, bo około 30 proc., ale obecnie finansiści znacznie większe szanse na tego rodzaju ruch widzą podczas grudniowego posiedzenia Fed (80 wobec 75 proc.).

- Tegoroczny szczyt kontraktów na S&P, jeżeli chodzi o giełdę amerykańską, miał miejsce w połowie sierpnia, potem zaczęła się niewielka przecena, bardzo symboliczna - przypomina Sławomir Dębowski. - Obecnie na rynku niewiele się dzieje.

W ciągu ostatniego roku wartość amerykańskiego indeksu S&P 500 wzrosła o blisko 12 proc., czyli ponad 230 punktów. We wrześniu 2015 roku wynosił on 1810 pkt, a w ubiegłym tygodniu przekroczył 2180 pkt.

- Techniczne wsparcia są dosyć blisko, bo mamy bardzo ważny poziom 2134, szczyt z 2015 roku, a zamknięcie sesji w piątek było na poziomie 2168 - zwraca uwagę Sławomir Dębowski. - Miejsca jest zatem naprawdę niewiele, ale dopiero po takiej korekcie można oczekiwać tego, że pojawi się jeszcze jedna, kilkutygodniowa fala wzrostów.

Zdaniem analityka dopiero jesienią, już po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, może się pojawić poważniejszy sygnał do kupowania akcji notowanych na amerykańskiej giełdzie. Dużym czynnikiem ryzyka jest bowiem możliwość wygrania wyborów prezydenckich 8 listopada br. przez populistycznego kandydata republikanów, przedsiębiorcę Donalda Trumpa.

-  Wracając do Fedu, oczekiwałbym, że jeżeli we wrześniu nie będzie podwyżki stóp procentowych, to rynek może próbować wykorzystać takie wydarzenie do wejścia w kolejną falę wzrostów - przypuszcza Sławomir Dębowski. - Natomiast pod koniec roku, gdy wreszcie pojawi się podwyżka, będziemy mieć warunki do tego, aby pojawiła się większa przecena. Podobnie byłoby w przypadku wygranej Trumpa.

Źródło:
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~xyz
Boja sie bo Trump ich bedzie odcinal od koryta tak jak u nas Kaczynski odcial te nasze lewackie swinie.
~sdf
Anal-lityk widzi zagrożenie w Trumpie a nie w tym że setki miliardów pustych dolarów trafiło za Obamy na NYSE/NSDQ i teraz trwa wojna nerwów do keidy będzie rosło bo pierd...nie tak że dna będzie dużo niżej niż się wszystkim wydaje. Takiej bani nie było NIGDY. A że przy okazji Trumpa czy Fedu, czy jakiegoś zamachu to się rozpocznie Anal-lityk widzi zagrożenie w Trumpie a nie w tym że setki miliardów pustych dolarów trafiło za Obamy na NYSE/NSDQ i teraz trwa wojna nerwów do keidy będzie rosło bo pierd...nie tak że dna będzie dużo niżej niż się wszystkim wydaje. Takiej bani nie było NIGDY. A że przy okazji Trumpa czy Fedu, czy jakiegoś zamachu to się rozpocznie - to bez znaczenia.
~qwer
widac koryto w USA dobrze sie trzyma, strasza tym Trumpem nawet w Polsce.
~dependziak
bo on jest dla tych elit jak JEZDZIEC POLITYCZNEJ APOKALISPY...
jak nie w tych wygra Trump to w nastepnych wygra ktos podobny z jeszcze wieksza przewaga ...
to jest koniec tego porzadku ..idzie nowe...ludzie chca zmian ...

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki