REKLAMA
WEBINAR

Darmowe leki dla dzieci i seniorów. Minister Niedzielski podaje możliwy termin

2023-05-28 20:47, akt.2023-05-29 12:38
publikacja
2023-05-28 20:47
aktualizacja
2023-05-29 12:38

Ministerstwo zdrowia obiecuje, że darmowe leki dla dzieci i osób powyżej 65 roku życia powinny być już dostępne od początku 2024 roku. Jednak jak zaznacza szef resortu Adam Niedzielski, trwają prace nad przygotowaniem się do wcześniejszego terminu. Jeden z możliwych to wrzesień tego roku, który zbiega się z wyborami parlamentarnymi. 

Darmowe leki dla dzieci i seniorów. Minister Niedzielski podaje możliwy termin
Darmowe leki dla dzieci i seniorów. Minister Niedzielski podaje możliwy termin
fot. IvanRiver / / Shutterstock

Minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany w niedzielę w Polsat News, od kiedy program darmowych leków będzie rozszerzony o osoby w wieku 65+ oraz o dzieci i młodzieży do 18 lat. Obecnie program adresowany jest do osób w wieku 75+.

"Cały czas jesteśmy w fazie podejmowania decyzji, najpóźniej na pewno to jest od początku roku 2024, ale rozważamy scenariusz, żeby wprowadzić to o kwartał wcześniej, czyli od końca września, czy od września 2023 roku" - poinformował minister zdrowia.

Z 2 tys. na 4 tys. leków

Dopytywany, skąd pośpiech, minister odpowiedział: "Przede wszystkim chcemy poszerzyć listę [...]. Chcemy przyspieszyć, bo jesteśmy po takiej analizie kosztowej, która pokazuje, że jesteśmy jeszcze w stanie kosztowo w tym roku zmieścić te leki".

"W tej chwili w refundacji mamy około 4 tys. leków [...], a w programie 75+ do tej pory darmowych leków było ok. 2 tys." - poinformował Niedzielski. Dopytywany, o ile ta lista będzie poszerzona, podał, że "Szacunki, które robimy, robimy w takiej konwencji, żeby to była pełna lista leków refundowanych, czyli 4100 pozycji w tej chwili, żeby wszystkie te leki zostały wciągnięte do programu".

Szef MZ wskazał, że warunkiem wprowadzenia leku na listę refundowanych, jest bardzo dokładna analiza efektywności jego zastosowania z punktu widzenia zdrowia publicznego, czyli czy nakłady ponoszone przez państwo są współmierne do efektów klinicznych. "Dopiero po tej weryfikacji, możemy zaangażować publiczne pieniądze w refundację" - powiedział Niedzielski.

Mówiąc o programie darmowych leków minister zaznaczył, że "nie mówimy o tych lekach, które są po prostu dostępne w aptece". "Z puli leków na receptę mamy leki refundowane" - wyjaśnił.

By zrównać dostęp dzieci do leków

Minister pytany był też, dlaczego lista uprawnionych do darmowych leków ma być rozszerzona właśnie o dzieci. "Szczerze mówiąc zastanawialiśmy się na tym, do których grup kierować przede wszystkim tę interwencję pomocową państwa, bo trzeba sobie bardzo otwarcie powiedzieć, że to jest pomoc państwa. I z jednej strony mamy seniorów, którzy mają duże obciążenie kosztowe - to jest zjawisko wielochorobowości i wielu chorób przewlekłych, które wymagają płacenia. No, więc naturalnym było wsparcie tej grupy, która najczęściej korzysta. Z drugiej strony, jeżeli mówimy o juniorach, o dzieciach, to uzasadnienie zdrowotne jest bardzo proste: chcemy, żeby wszystkie dzieci, niezależnie od zasobności ich rodziców, miały dostęp do technologii lekowych, które są zweryfikowane [...]" - podkreślił.

Wprowadzenie bezpłatnych leków dla osób 65+ oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w połowie maja podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości". 

Premier o darmowych lekach dla dzieci i osób 65 plus od września: nie wykluczam, że jest to możliwe

Premier był pytany w poniedziałek w Radomiu o to, czy decyzja w sprawie wprowadzenia od września darmowych leków dla dzieci i osób 65 plus już zapadła i czy w związku z tym jest szansa, by również świadczenie 800 plus zostało wdrożone wcześniej.

"Decyzje związane z naszą konwencją programową to decyzje kierownictwa politycznego PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele. Tutaj nie decyduje o tym Ministerstwo Zdrowia, ale całe kierownictwo polityczne. Jak tę decyzję podejmiemy, to wtedy poinformujemy o tym. Ja nie wykluczam, że jest to możliwe, ale żadne takie decyzje jeszcze nie zapadły" – powiedział Morawiecki.

Zauważył jednocześnie, że wkrótce "wielki program społeczny 500 plus będzie nazywany 800 plus", ponieważ będzie "podwyżka tego wielkiego, wspaniałego świadczenia, które wyeliminowało pokłady biedy z różnych zakątków Polski". "Już od 1 stycznia przyszłego roku" – zapowiedział premier.

"Będziemy za chwilę analizować tę ustawę na Radzie Ministrów, następnie będziemy przekazywać ją do parlamentu. Wcześniej jeszcze cały okres konsultacji, konsultacje społeczne" – wskazał.

Autorki: Daria Kania, Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ dka/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
kryzysio
Darmowe leki dla seniorów?
Otóż na przykład szczepionka Pseudovac (polskiej produkcji), wywożona masowo przez PiS na Ukrainę, zdrożała z 400 zł (rok 2020) na 12000 złotych obecnie. Dziękuję za uwagę.
kryzysio
To nie pomyłka. Rok temu opakowanie kosztowało 1299 zł, teraz jest to DWANAŚCIE TYSIĘCY.
inwestor.pl
Kto zapłaci za te darmowe leki?
tomkooo
jak to kto - pracujacy frajerzy
samsza
To oczywista dezinformacja:
1) darmowe, czyli że nie działają, przyjmujesz "na darmo"
2) prawidłowo powinno być "bezpłatne", bo ktoś za leki płaci, choć uprawniony bezpośrednio nie płaci.
nekroekonom
"1) darmowe, czyli że nie działają, przyjmujesz "na darmo""
To by się zgadzało tylko w przypadku homeopatii - to nigdy nie działa. Ale zawsze te produkty są pełnopłatne.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki