REKLAMA

DM BDM wydał rekomendację trzymaj dla PKO BP, redukuj dla Santandera i Millennium, sprzedaj dla mBanku

2020-04-28 09:18
publikacja
2020-04-28 09:18
fot. Krystian Maj / FORUM

Analitycy DM BDM, w raporcie z 21kwietnia, rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla PKO BP od zalecenia "trzymaj" , dla Santander Bank Polska i Millennium od zalecenia "redukuj', a dla mBanku od zalecenia "sprzedaj".

Ceny docelowe banków to odpowiednio 23 zł, 145 zł, 2,8 zł i 179 zł.

"Od początku roku kurs akcji banku spadł -36 proc. wobec -41 proc. spadku indeksu WIG-Banki. Lepsze zachowanie PKO BP odzwierciedla w naszym przekonaniu nie tylko wysoką efektywność operacyjną, ale także wyróżniające się na tle sektora wyniki finansowe w ostatnich latach. O ile obniżki stóp procentowych istotnie obniżą zyski banku, w naszym przekonaniu PKO BP dzięki wysokiej efektywności i konserwatywnemu podejściu do zarządzania ryzykiem jest w stanie w relatywnie dobrym stanie przetrwać nadchodzący kryzys gospodarczy" - napisano.

W ocenie DM BDM Santander przez ostatnie lata wyróżniał się na tle sektora wysoką rentownością. Dodatkowo od 2020 r. bank miał w znacznie większym stopniu korzystać z fuzji z Core DBPL, ponieważ większość kosztów integracji została już poniesiona, a w latach 2020-2021 miały pojawić się znaczące synergie. Korzyści fuzji schodzą jednak obecnie na dalszy plan.

"W 2020 r. oczekujemy istotnego spadku zysku netto (Santandera - przyp. PAP) nie tylko ze względu na rosnące rezerwy, ale także spadek NII potęgowany zmianą metody księgowania rezerw na +małe+ TSUE. Zwracamy również uwagę na relatywnie niskie możliwości absorpcji rosnących kosztów ryzyka" - napisano.

Według analityków po rozpoczęciu konsolidacji Eurobanku i poniesionych kosztach integracji, 2020 rok miał przynieść istotne synergie oraz znaczący wzrost wyników Banku Millennium. Ze względu jednak na m.in. obniżki stóp procentowych oraz wzrost kosztów ryzyka, analitycy DM BDM oczekują, że w 2020 r. zysk netto banku spadnie o 69 proc. r/r.

Zwracają również uwagę na ryzyko wzrostu rezerw na „duże” TSUE oraz relatywnie niską podatność Millennium na wyższy niż zakładany wzrost kosztów ryzyka. Pomimo silnego spadku kursu akcji (-49 proc. vs. -41 proc. spadek indeksu WIG-Banki) analkitycy uważają, że obecna wycena na 0,4x P/BV nie odzwierciedla w pełni czynników ryzyka.

Od początku roku kurs akcji mBanku spadł o 44 proc. wobec 41 proc. spadku indeksu WIG-Banki.

"O ile w naszym przekonaniu mBank pozytywnie wyróżnia się na tle sektora m.in. pod względem innowacyjności, nie jest w stanie trwale generować ROE powyżej kosztu kapitału. Ze względu na niską rentowność nadchodzący kryzys może spowodować istotny spadek wyników, a możliwości absorpcji wzrostu rezerw są ograniczone. Czynnikiem ryzyka pozostaje wysoka ekspozycja banku na walutowe kredyty hipoteczne. Pomimo, że Commerzbank podtrzymuje chęć sprzedania mBanku, uważamy, że ze względu na obecne uwarunkowania transakcja zostanie odłożona w czasie" - napisano.

Autorem raportu, który został udostępniony 21 kwietnia o godzinie 08:00, jest Michał Fidelus.

Depesza jest skrótem rekomendacji DM BDM. W załączniku zamieszczamy plik PDF z raportem. (PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes

Do pobrania

35982939_Banki (PKO, SPL, MBK, MIL) 20200421- Raport sektorowy.pdfpdf
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki