REKLAMA
WAŻNE

DB Energy korzysta na rosnących cenach energii

Adam Hajdamowicz2020-02-14 17:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-02-14 17:00

DB Energy jest beneficjentem rosnących cen energii i częściowo zyskuje nawet na panującym spowolnieniu gospodarczym. Spółka stopniowo poprawia wyniki, a od niedawna działa również na rynku niemieckim.

/ DB Energy

„Na koniec grudnia 2019 r. spółka miała już prawie 10 mln zł przychodów, a wynik netto po dwóch kwartałach osiągnął rekordowy poziom wyniku rocznego z 2018/2019 r. Konsekwentnie powiększamy portfel zleceń o kolejne projekty generalnego wykonawstwa i w formule ESCO. Czynniki rynkowe, takie jak wzrost cen energii czy cen uprawnień do emisji CO₂ i Białych Certyfikatów stymulują inwestycje energooszczędne w przemyśle, co jest dobrym prognostykiem dla wyników finansowych spółki w kolejnym roku” - podsumowuje Krzysztof Piontek, prezes DB Energy.

W I kw. 2019/2020 r. sprzedaż DB Energy wyniosła 6 426,84 tys. zł, zaś w II kw. br. spółka dołożyła kolejne 3 159,01 tys. zł sprzedaży, co dało narastająco przychody na poziomie 9 585,85 tys. zł, tj. 98% wzrostu rdr. Wpływ na przychody spółki w omawianym okresie miało m.in. rozliczenie realizacji etapów projektów dla Ciech Soda Polska, ZGH Bolesław oraz projektu dla Simoldes Plasticos. W omawianym okresie spółka dokonała także rozliczenia projektów związanych z pozyskiwaniem Białych Certyfikatów, których to rynek z końcem 2019 roku został odblokowany, a cena – po gwałtownych wzrostach – ustaliła się na poziomie 1701 zł/toe.

Zysk netto na koniec I kw. 2019/2020 r. wyniósł 834,93 tys. zł, a w II kw. spółka dodała do tego 35,86 tys. zł zysku, wobec straty na poziomie 8,01 tys. zł. w analogicznym okresie 2018/2019. Narastająco dało to wynik na poziomie 870,79 tys. zł, co daje wzrost o 459% rdr.

Spółka nie obawia się nawet pogarszającej sytuacji gospodarczej. „Z naszej perspektywy, spowolnienie gospodarcze mobilizuje firmy do wyszukiwania oszczędności finansowych, a zmniejszenie zużycia energii przy zachowaniu tych samych parametrów jakościowych produktu jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorstwa. Dzięki temu nie trzeba redukować mocy produkcyjnych, przy niższym poborze energii i uzyskuje się długoterminowo przewagę konkurencyjną” – mówi w rozmowie z Bankier.pl Łukasz Feldman, dyrektor finansowy DB Energy.

Opublikowane wyniki nie wpłynęły zbyt mocno na notowania spółki, a kurs DB Energy wzrósł dziś o nieco ponad 1 proc. Od momentu debiutu akcje DB Energy podrożały już jednak o blisko 70 proc. Negatywnie należy natomiast oceniać bardzo niskie obroty, które mogą znacznie utrudniać zawieranie transakcji przy większych kwotach. W ostatnim miesiącu widać jednak pod tym względem drobną poprawę.

/ Bankier.pl

Wejście na rynek niemiecki

Stosunkowo niedawno założona spółka zależna – Willbee Energy GmbH z siedzibą w Magdeburgu – nawiązała już pierwsze kontakty biznesowe. Willbee Energy przeprowadzi obecnie pierwsze audyty (Walk-through) u niemieckich kontrahentów, celem przygotowania oferty na usługi poprawy efektywności energetycznej. Równolegle w związku z procesem budowy struktur organizacyjnych na rynku niemieckim, a także przygotowaniem do realizacji zadań na rzecz kontrahentów zagranicznych, zwiększono zatrudnienie w spółce.

„Niemiecki rynek ESCO jest zdecydowanie bardziej rozwinięty. Jego szacunkowa wartość to ok. 2 mld euro wobec ok. 200 mln zł na rynku polskim. DB Energy skupia się na świadczeniu kompleksowych rozwiązań, od pozyskania klienta przez audyt, aż po realizację przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej w różnych modelach finansowania. Planujemy dynamiczny rozwój w Niemczech, a więc na rynku, który jest większy i doceniający profesjonalizm techniczny i finansowy. W naszej spółce zależnej mamy analogiczny model biznesowy, co na rynku polskim” – twierdzi Łukasz Feldman.

W II poł. 2020 r. DB Energy planuje także zakończenie projektu badawczo-rozwojowego dotyczącego opracowania innowacyjnego systemu diagnostyki napędów (DiagSys). Stan zaawansowania prac nad nim zarząd szacuje na ok. 80%. „Założenia projektu realizowanego w ramach NCBR kończą się wdrożeniem pilotażowym, czyli pierwszą komercjalizacją” – mówi dyrektor finansowy. „Mamy już w chwili obecnej kolejne pomysły, w jaki sposób wykorzystać rozwiązania, które powstają do dalszej poprawy efektywności naszych klientów. DiagSys jako produkt zostanie oddany do użytkowania klientom w procesie komercjalizacji, ale będziemy go nadal modyfikować i rozwijać” – dodaje prezes.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
etre
Zwykle przy spowolnieniu gospodarczym energia tanieje ze względu na mniejszy popyt. Polska jest jednak niezwykła.

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki