REKLAMA

DB Energy chce w 2020/21 utrzymać dynamikę wzrostu przychodów i marż

2020-08-18 11:08
publikacja
2020-08-18 11:08
DB Energy

DB Energy, działająca w branży usług efektywności energetycznej dla przemysłu, chce w roku obrotowym 2020/21 utrzymać dotychczasową dynamikę wzrostu przychodów i marż - poinformowali PAP Biznes przedstawiciele spółki. Ocenili, że spowolnienie gospodarcze może zwiększyć presję firm na obniżanie kosztów poprzez poprawę efektywności energetycznej.

"W obecnym roku obrotowym chcemy utrzymać dotychczasową dynamikę wzrostu przychodów oraz marż" - powiedział PAP Biznes Łukasz Feldman, dyrektor finansowy DB Energy.

W roku obrotowym 2019/2020, kończącym się 30 czerwca br., sprzedaż spółki wzrosła o 49 proc. do 24,6 mln zł. EBITDA wyniosła ok. 4 mln zł, tj. 194 proc. więcej rdr. Marża EBITDA wyniosła 16,5 proc. wobec 8,3 proc. rok wcześniej. Marża EBIT wzrosła do 16 proc. z 7,6 proc. przed rokiem.

"Wysokość procentowa marż to wypadkowa struktury przychodów. Marże na projektach inwestycyjnych są niższe niż na usługach doradczych. Obecnie mamy do rozliczenia ponad 80 umów białych certyfikatów, więc jest potencjał, by marże wraz z ich rozliczaniem były wyższe. Jednak długoterminowo naszym celem jest rozwój działalności inwestycyjnej, w formule generalnego wykonawstwa czy projektów ESCO. W tym biznesie marże są niższe, jednak zyskujemy wzrost skali biznesu, co ma pozytywny wpływ na masę wypracowywanych zysków" - powiedział dyrektor.

DB Energy realizuje projekty poprawy efektywności energetycznej w dużych i średnich zakładach przemysłowych, od identyfikacji przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, przez ich projektowanie i realizację, uwzględniając finansowanie w modelach ESCO (finansowanie długoterminowe) lub EPC (finansowanie na czas realizacji) po monitoring instalacji przemysłowych.

Jak poinformowali przedstawiciele spółki, segment działalności inwestycyjnej odpowiada teraz za ok. 60 proc. obrotów, a 40 proc. to działalność doradcza wraz z rozliczeniem białych certyfikatów.

"Mamy stabilny portfel projektów zarówno audytowych, jak i inwestycyjnych. Mamy m.in. ok. 80 umów związanych z rozliczeniem białych certyfikatów dla naszych klientów. To pozwala z dużym optymizmem patrzeć na kolejne okresy. Dostrzegamy cały czas rosnącą świadomość klientów w zakresie efektywności energetycznej i w związku z tym rosnący potencjał tego rynku, także w zakresie ESCO. Oczekujemy, że ta branża będzie się rozwijała w Polsce bardzo dynamicznie" - powiedział PAP Biznes prezes Krzysztof Piontek.

W minionym roku obrotowym DB Energy przyspieszyło rozwój projektów ESCO, gdzie pełni zarówno funkcję generalnego wykonawcy, jak również oferuje finansowanie na realizację przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, rozliczając się następnie z uzyskanych przez klienta oszczędności.

"Teraz naszym głównym projektem w tym modelu jest modernizacja zakładu Simoldes Plasticos o wartości 2 mln zł. Budujemy bazę kolejnych projektów. Projekty inwestycyjne, w tym w modelu ESCO pozyskujemy poprzez naszą działalność doradczą. W ramach prowadzonych audytów analizujemy przedsięwzięcia, które z naszego punktu widzenia mają największą atrakcyjność inwestycyjną. Zakładamy, że liczba i wielkość projektów będzie sukcesywnie rosła" - powiedział dyrektor finansowy Łukasz Feldman.

Jak dodał, spółka ma rozpoznane źródła finansowania dla projektów ESCO, są one gotowe do sfinansowania przedsięwzięć na dużą skalę.

W ocenie DB Energy, sytuacja rynkowa może sprzyjać poszukiwaniu przez przedsiębiorstwa oszczędności.

"Uważamy, że spowolnienie gospodarcze wzmoże presję na firmach na szukanie oszczędności kosztowych poprzez poprawę efektywności energetycznej" - powiedział prezes Piontek.

"Celem na bieżący rok obrotowy jest dalsza rozbudowa portfela projektów inwestycyjnych, zwiększenie wolumenów, rozwój spółki niemieckiej i komercjalizacja systemu DiagSys" - dodał prezes.

Jak poinformował, niemiecka spółka zależna Willbee Energy GmbH jest gotowa operacyjnie, trwają rozmowy z klientami.

"Oczekujemy, że w najbliższym kwartale będą finalizowane pierwsze umowy. Na rynku niemieckim obserwujemy większą świadomość efektywności energetycznej i większą gotowość na inwestycje w formule ESCO, co przekłada się na większy potencjał tego rynku" - powiedział Piontek.

Projekt DiagSys, czyli monitoring pracy silników elektrycznych, jest zaawansowany na poziomie ok. 88 proc.

"Część pomiarowa urządzenia jest gotowa i obecnie testujemy to rozwiązanie u pięciu kluczowych klientów, gdzie analizie poddawanych jest 100 maszyn. W trakcie finalizacji jest część informatyczna. Urządzenie ma zapewnić monitoring procesów przemysłowych niezbędnych do zarządzania inteligentną fabryką. Uzyskaliśmy 4 mln zł dofinansowania z NCBiR, projekt rozpisany jest do końca 2020 roku. To produkt, który chcemy komercjalizować, liczymy na jego silną globalizację" - powiedział prezes.

Od lipca 2019 roku spółka DB Energy jest notowana na rynku NewConnect.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki